ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular > Berat Kandili Batı Trakya’da coşkuyla kutlandı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Berat Kandili Batı Trakya’da coşkuyla kutlandı  (Okunma Sayısı 493 defa)
03 Haziran 2015, 12:36:06
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 03 Haziran 2015, 12:36:06 »Berat Kandili Batı Trakya’da coşkuyla kutlandı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Berat Kandilini Batı Trakya’da Müslümanlarla birlikte idrak etti.

Diyanet İşleri Başkanlığının İskeçe’de tarihi Çınar Camiinde düzenlediği Berat Kandili Özel Programı Meşhur hafızların Kur’an tilavetiyle başladı. Mevlit ve ilahilerin de seslendirildiği Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Batı Trakyalı Müslümanların Berat Kandilini kutlayarak, Türkiye’den kucak dolusu selamlar getirdiğini kaydetti.

Hangi coğrafya olursa olsun gönüller bir olduğunda sınırların öneminin olmadığını vurgulayan Başkan Görmez, “Aramızda başka ülkelerin sınırları olsa da kalplerimiz arasında sınır olmaması Allah’ın bizlere bir lütfudur. Gönüllerimiz bir oldukça aramıza hiç kimse sınır koyamaz. Bizi kardeş kılan Allah’a hamd olsun” dedi.

Berat Kandilinin inananlara getirdiği üç büyük mesajın olduğunu belirten Başkan Görmez, şunları söyledi;

“Berat Kandili bize her türlü kötülükten, zulümden, adaletsizlikten, şirkten, küfürden, kibirden beri olmayı, uzak olmayı öğretir…”

Bugün Berat Kandili… Efendimiz bugünlere geldiğinde şöyle dua ederdi; ‘Allah’ım Recep ve Şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazana ulaştır. Allah Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kılsın ve hep birlikte bu gece beratımızı almış olarak bizleri Ramazan ayına kavuştursun. Batı Trakya’da millet varlığımızın parçası olarak hayatını sürdüren kardeşlerim, her sene gelen Berat Kandili bize üç büyük mesaj getirir;

Beratın birinci manası, yeryüzünde her türlü kötülükten, zulümden, adaletsizlikten, şirkten, küfürden, kibirden beri olmayı uzak olmayı bize öğretir. İslam’ın iki tane önemli kavramı vardır, ‘Tevella’ ve ‘Teberra’… Vela ve Bera… Teberra, her türlü şirkten, kötülükten, adaletsizlikten beri olmak uzak olmak demektir. Tevella ise, daima iyinin yanında yer almak, hakkın ve hakikatin yanında olmak demektir. İşte Berat Kandili bize önce beri olmayı sonra veli olmayı öğretir. Beri olmayan veli olmaz. Kötülükten uzaklaşmayan iyiliğe dost olmaz. Her türlü şeytani düşünceden uzak olmayan Allah’a dost olmaz.

“Berat Kandili bize birbirimizi bağışlamayı öğretir…”

Berat kandilinin bize öğrettiği ikinci mesaj ise, bize birbirimizi bağışlamayı öğretir. Allah’tan affetmeyi dileyen kardeşini affetmeyi bilir. Bağışlanmayı dileyen kardeşini bağışlamayı bilmelidir. Birbirimizi onarıcı, bağışlayıcı olmalıyız. Ayıplarını örtücü olmalıyız.

“Berat Kandili bize özgür olmayı öğretir…”

Berat kandilinin üçüncü ve asıl büyük mesajı ise, yeryüzünde özgürlük beratımıza sahip olmaktır. Özgürlük… Her şeyden önce gönül dünyamızı özgürleştirmek… Çünkü beratın bir manası da özgür olmaktır. Nasıl insan özgür olur? İnsan kendi kalbini, gönül dünyasını her türlü kötülükten, günahtan arındırdığı zaman özgür olur. Tutkularının, arzularının esiri, kölesi olmaktan çıktığı zaman ancak özgür olur. Beratı veren Allah’tır ama ona sahip olmak bizim elimizdedir. Yüreğimizi, gönlümüzü, kalbimizi her türlü şirkten, kötülükten, günahtan, tutkudan, hevadan özgürleştirince özgür oluruz.

“Kendi tutkularına, heveslerine kul, köle olandan özgür olmaz…”

İslam alimleri özgürlüğü üçe ayırır, cismani-bedeni hürriyet… Biz bu hürriyet ile organlarımızı kullanırız. Konuşuruz, yürürüz. İkinci özgürlük ise, siyasi ve medeni hürriyet… Kendi topraklarında özgürce iradesiyle yönetmeye sahip olmak demektir. Üçüncüsü ise ahlaki ve vicdani hürriyet… Bu özgürlük olmazsa diğerlerinin anlamı yoktur.  Hz Yusuf zindanda özgürken Firavun saraylarında esirdi. Niceleri sokaklarda serbestçe gezerler ancak esirdirler. Kendi tutkularına, heveslerine kul, köle olandan özgür olmaz.

“Beratın bir manası da hakkı hak bilip hakka tabi olmak, batılı batıl bilip ondan uzak olmak demektir…”

Dilimizden düşürmediğimiz bir dua vardır.  Allah’ım hakkı hak bilip ona tabi olmayı bize nasip eyle, batılı batıl bilip ondan uzaklaşmayı bize nasip eyle. Beratın bir manası da hakkı hak bilip hakka tabi olmak, batılı batıl bilip ondan uzak olmak demektir. Bu bizim Müslümanlığımızın en temel esaslarından biridir.

“Aramıza başka ülkelerin sınırları girdi ama gönüllerimiz arasına hiçbir zaman sınır girmedi…”

Bu yüzyılın başında bu coğrafyada büyük acılar yaşandı. Kimimize hasret kimimize gurbet düştü. Aramıza sınırlar girdi ama biz öyle inancın mensuplarıyız ki, nerede yaşarsak yaşayalım Allah bizi kardeş kılmış. Gönüllerimizin arasında hiçbir sınır koymamış. Bu yüzyılın başından bu yana Balkan savaşlarında hayatını kaybeden bütün büyüklerimize Allah rahmet eylesin. Size sıhhat ve afiyet içinde kendi Müslüman kimliğinizi ebediyen payidar kılmayı nasip etsin.

“Tarih gösteriyor ki, dinini, inancını kaybeden dilini de kültürünü de kaybediyor…”

Herhangi bir ülkede Müslüman kimliğini ayakta tutmanın önemli bir prensibi vardır. Müslüman kimliğimizi muhafaza etmek… Bu kimliğimizi muhafaza etmek için kimliğimizi oluşturan temel unsurlar vardır. Bunların içinde biri vardır ki, onu kaybedersek kimliğimizi kaybederiz. Tarih gösteriyor ki, dinini, inancını kaybeden dilini de kültürünü de kaybediyor. İnancını kaybeden tarihini de kaybediyor. Sizden istirhamım barış içinde burada kalarak Müslüman kimliğinizi muhafaza ederek yaşamak… Yüz sene sonra sülbünüzden gelecek herhangi bir Müslüman çocuk için sağlıklı bir atmosfer oluşturmak… Bunun yolu eğitimden geçiyor. Öncelikle çocuklarımızı iyi eğitmeliyiz. Cehalet bizim semtimize asla uğramamalıdır. Çocuklarımızı iyi yetiştirerek, onları okutarak, terbiye ederek gerekli eğitimi vermeliyiz.

“Hukuk temelinde ve İslam’ın ana caddesinden ayrılmadan, barış içinde davanızı en güzel noktalara ulaştıracağınıza inanıyorum…”

Elbette Batı Trakya’daki kardeşlerimizin bütün uluslararası sözleşmelerle belirlenmiş hakları var. Bunların takipçisi olmak sizin hakkınızdır. Hukuk ve barış içinde bu haklarınızın takipçisi olacaksınız. Hukuk temelinde ve İslam’ın ana caddesinden ayrılmadan, barış içinde bu davanızı en güzel noktalara ulaştıracağınıza inanıyorum. Biz öyle bir hayat yaşamlıyız ki, gayrı Müslim dostumuz sözümüze, özümüze, davranışımıza baktıklarında ‘Müslümanlar ne güzel’ demekten kendilerini alamasınlar. Allah bu mübarek geceyi beratımız kılsın. Berat Kandili vesilesiyle yeryüzünde özgürlüğünü kaybetmiş Müslüman milletlere gerçek özgürlüğün tadına ermeyi nasip etsin.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Berat Kandili Batı Trakya’da coşkuyla kutlandı
« Posted on: 28 Mayıs 2020, 00:13:48 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Berat Kandili Batı Trakya’da coşkuyla kutlandı rüya tabiri,Berat Kandili Batı Trakya’da coşkuyla kutlandı mekke canlı, Berat Kandili Batı Trakya’da coşkuyla kutlandı kabe canlı yayın, Berat Kandili Batı Trakya’da coşkuyla kutlandı Üç boyutlu kuran oku Berat Kandili Batı Trakya’da coşkuyla kutlandı kuran ı kerim, Berat Kandili Batı Trakya’da coşkuyla kutlandı peygamber kıssaları,Berat Kandili Batı Trakya’da coşkuyla kutlandı ilitam ders soruları, Berat Kandili Batı Trakya’da coşkuyla kutlandıönlisans arapça,
Logged
03 Haziran 2015, 14:18:47
besiye 8
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.374


« Yanıtla #1 : 03 Haziran 2015, 14:18:47 »

Berat kandilin in 2.mesajı ise bize birbirimizi bagislamayi  öğretir paylaşım için tesekkurler allah razı olsun.😄 😄 😃 😃 😃 😃 😃 💟 💟 💟 💟 💟 💟 💟 💟 💟 💟 💟 💟 💟 💟 💟 💟 💟 💟
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &