> Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular > 6. Balkan Ülkeleri DİB Toplantısı sonuç bildirgesiyle sona erdi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 6. Balkan Ülkeleri DİB Toplantısı sonuç bildirgesiyle sona erdi  (Okunma Sayısı 468 defa)
19 Mayıs 2013, 16:22:43
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.681Site
« : 19 Mayıs 2013, 16:22:43 »6. Balkan Ülkeleri Diyanet İşleri Başkanları Toplantısı sonuç bildirgesiyle sona erdiTarih: 19.05.2013

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da “Manevi ve Sosyal Sorunların Çözümünde Dinin ve Din Adamlarının Rolü” ana temalı 6. Balkan Ülkeleri Diyanet İşleri Başkanları Toplantısı sonuç bildirgesiyle sona erdi. 12 Balkan ülkesinin katıldığı toplantının sonuç bildirgesini Arnavutluk İslam Topluluğu Genel Sekreteri Ali Zaimi tarafından okundu.
Bildirgede, Myanmar’da Müslümanların yaşadıkları katliamlar kınanırken, Sırbistan’ın Sancak bölgesinde devam eden müftü sorununun da çözümü konusunda adım atılması istendi. Balkanlar’da görev yapan din görevlilerinin niteliğinin artırılmasına vurgu yapılan açıklamada “Birlikte barış, huzur ve mutluluk içerisinde yaşamayı önemsiyor ve öneriyoruz” denildi.
6 ay sonra gerçekleştirilecek toplantının Bosna Hersek’te yapılması kararlaştırılırken 14 maddeden oluşan sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi;
“Birlikte barış, huzur ve mutluluk içerisinde yaşamayı önemsiyor ve öneriyoruz…”

İslam dininin mensupları ve dini liderler olarak, asırlardır bu topraklar üzerinde yaşayan her din, dil ve ırktan insanın huzur ve mutluluğu için hiç bir ayırım yapmadan, toplumlarımızın asırlarca nasıl birlikte barış, huzur ve mutluluk içerisinde yaşadıklarının ve yüce dinimiz İslam’ın asırlar öncesi gerçekleştirdiği hoşgörü ortamının toplumların mutluluklarına vesile olduğu hususunun bir kez daha toplumlarımıza hatırlatılmasını önemsiyor ve öneriyoruz.
“Din görevlilerinin iyi yetiştirilmesi manevi ve sosyal sorunların çözümüne büyük katkı sağlayacaktır…”
Din hizmeti sunan ve sunacak olan her düzeyde din görevlisinin; iyi yetişmiş ve iyi seçilmiş olmaları, Hz. Peygamberin sünnetinde var olan sevgi, şefkat, merhamet ve hoşgörü gibi özellikleri taşımaları ve insanlarla rahat diyalog kurabilecek nitelikte bulunmalarının ve yetiştirilmelerinin manevi ve sosyal sorunların çözümüne büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz.
“Din görevlilerinin niteliğinin artırılmasını sağlamak için çalışmalar yapılacak…”
Din görevliliği, Peygamber mesleği olarak kabul edildiğinden ve halk nazarında da öyle algılanıp kabul edildiğinden, din görevlilerinin topluma yön verecek, örnek şahsiyet olarak kabul görecek ve sorunların çözümünde ilk başvurulacak kişiler olmalarını sağlamak üzere en üst seviyede dini bilgi, beceri ve diğer niteliklerin kazandırılması amacıyla çalışmalar yapılacaktır.
Üstün nitelikleri ve önemli bilgileri haiz din görevlilerini yetiştirmek amacıyla din görevlisi olmak için gönülden bu mesleğe bağlı gençlerin erken yaşlarda seçilerek çok iyi dini bilgiler, müspet ilimler, yabancı dil bilgisinin yanında pedagojik ve sosyolojik formasyonla teçhiz edilmelerine ve istihdamlarının ihtiyaca cevap verecek tarzda gerçekleştirilmesine özen gösterilecektir.
“Toplumların manevi sorunlarının çözümünde Hazreti Peygamber’in yolu takip edilmeli…”
Bugün batıda kabul görmüş değerler, insan haklarına ilişkin kavramlar ve hükümler asırlar önce Hz. Peygamber tarafından bizzat uygulanmış ve dünyaya ilan edilmiş hayati öneme haiz prensipler olduğundan, toplumların manevi sorunlarının çözümünde bu yol takip edilmeli ve dinimiz İslam’ın bu konudaki evrensel mesajı iyi okunmalı ve anlatılmalıdır. Sevgi, barış ve hoşgörü gibi ilkeleri her zaman ön planda tutan İslam’ın şiddet, işkence, çağdışı görüntüler, kadını eve hapseden, aşağılayan ve ötekileştiren her türlü davranışın İslam ve çağ dışı bir uygulama olduğu, din görevlilerince topluma en iyi şekilde anlatılması sağlanacaktır.
“İslam’ın terörle özdeşleştirilmesini reddediyor ve buna destek olanları kınıyoruz…”
Özellikle son yıllarda barış ve hoşgörü dini olan yüce dinimiz İslam’ın terörle yan yana getirilmesini ve özdeşleştirilmesini kabul etmiyor, dünyaya böyle tanıtmaya çalışanları şiddetle kınıyor, İslam’ın asla terörle birlikte zikredilemeyeceğini, bunu yapmak isteyenlere de asla imkân vermeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.
“Günün şartlarına ve ihtiyaçlarına cevap verecek yorumları taşıyan yeni İslami eserler telif edilecek…”
Tarihten tevarüs ederek günümüze kadar gelmiş olan ve İslam kültürünün gelişmesinde önemli yeri bulunan tefsir, fıkıh, hadis ve diğer önemli İslami eserlerin gözden geçirilerek günün şartlarına ve ihtiyaçlarına cevap verecek yorumları taşıyan yeni eserler telif edilerek din görevlilerinin istifadesine sunularak,  toplumlarımızın beklentilerinin karşılanmasına çalışılacaktır.
“Diyanet yayınlarının çeşitli dillere tercüme edilmesi kaynak alanında büyük bir boşluğu dolduracaktır…”
Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nca konusunda uzman yüzlerce ilim adamının çalışmasıyla telif olarak hazırlanan İslam Ansiklopedisi, Hadislerle İslam ve Kur’an Yolu gibi önemli eserlerin çeşitli dillere tercümelerinin yapılmasının bu alanda ihtiyaç duyulan büyük bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz.
“Myanmar’da Müslümanların öldürülmesini şiddetle kınıyor, sorumluların adalete teslim edilmesini istiyoruz...”
Son aylarda özellikle Myanmar’da ve diğer bazı ülkelerde Müslümanlara ve ibadethanelere yapılan saldırılar ile toplumların önderleri olan din görevlilerinin öldürülmelerini şiddetle kınıyor, toplumların saygın kişileri olan din görevlilerine yapılan bu çirkin olayların son bulmasını arzu ediyor, faili meçhul cinayetlerin ve katliamların faillerinin bir an önce bulunarak adalete teslim edilmesini istiyoruz.
“Balkanlar’da asırlardır devam eden barış ortamı devam etmelidir…“
Balkan ülkelerinde asırlardır bir ve beraber barış, huzur ve birbirine saygı göstererek hoşgörü içerisinde yaşayan Müslüman, Hıristiyan ve Yahudilerin asırlar önce olduğu gibi bugün de birlik ve beraberlik içinde ülkelerinin menfaatleri için hiçbir art niyet gütmeden birlikte gayret sarf etmelerinin, özelde Balkanlar, genelde Dünya barışı için çok elzem olduğunun bilinmesini ve bu inancımızı daima muhafaza edeceğimizi ilan ediyoruz.
“Sancak sorunu bölgede yaşayan Müslümanlara büyük zarar vermektedir…”
Sancak bölgesinde uzun yıllardır devam eden çekişme, bölgede yasayan Müslümanlara büyük zarar vermektedir. Bölgede birlik ve beraberliğin sağlanması için bu çekişmenin son bulmasını ve Balkan Ülkeleri Diyanet İsleri Başkanları toplantısına temsilci bir müftüyle katılmaları en büyük arzumuzdur.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: 6. Balkan Ülkeleri DİB Toplantısı sonuç bildirgesiyle sona erdi
« Posted on: 04 Şubat 2023, 21:06:44 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: 6. Balkan Ülkeleri DİB Toplantısı sonuç bildirgesiyle sona erdi rüya tabiri,6. Balkan Ülkeleri DİB Toplantısı sonuç bildirgesiyle sona erdi mekke canlı, 6. Balkan Ülkeleri DİB Toplantısı sonuç bildirgesiyle sona erdi kabe canlı yayın, 6. Balkan Ülkeleri DİB Toplantısı sonuç bildirgesiyle sona erdi Üç boyutlu kuran oku 6. Balkan Ülkeleri DİB Toplantısı sonuç bildirgesiyle sona erdi kuran ı kerim, 6. Balkan Ülkeleri DİB Toplantısı sonuç bildirgesiyle sona erdi peygamber kıssaları,6. Balkan Ülkeleri DİB Toplantısı sonuç bildirgesiyle sona erdi ilitam ders soruları, 6. Balkan Ülkeleri DİB Toplantısı sonuç bildirgesiyle sona erdiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &