> Forum > ๑۩۞۩๑ Memurluk ve Sınav Sistemleri ๑۩۞۩๑ > Diyanet İşleri Başkanlığı > Diyanet Duyurular > 15 Temmuz gecesi Türk halkı, nasıl özgür kalınabileceğini dünyaya gösterdi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 15 Temmuz gecesi Türk halkı, nasıl özgür kalınabileceğini dünyaya gösterdi  (Okunma Sayısı 287 defa)
11 Ağustos 2016, 16:10:15
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 11 Ağustos 2016, 16:10:15 »15 Temmuz gecesi Türk halkı, nasıl özgür kalınabileceğini dünyaya gösterdi

15 Temmuz’da FETÖ/PDY terör örgütünün darbe girişiminde bulunmasının ardından dünya Müslümanlarından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e ziyaretler sürüyor.

Kanlı darbe girişiminde hayatını kaybedenler için taziyede bulunmak ve Türk halkına desteklerini bildirmek için Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, Kafkas Müslümanları ve Azerbaycan Dini İdare Başkanı Allahşükür Paşazade, Bosna Hersek Reisül Uleması Hüseyin Efendi Kavazoviç ve Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i ziyaret etti.

Önümüzdeki aylarda toplanması planlanan ‘9. Avrasya İslam Şurası’nın ön hazırlık ve istişare toplantısının da yapıldığı ziyaretin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda kamuoyuna açıklamada bulunan dini liderler, yaşanan kanlı darbe girişiminde Türk halkının yanında olduklarını, darbe girişiminin sadece Türkiye’ye değil, tüm Müslümanlara yönelik olduğunu belirttiler.

Türk halkının darbe karşısındaki dik duruşu ve minarelerden yükselen sala seslerinin ülkelerinde gözyaşları içerisinde izlendiğini belirten liderler, 15 Temmuz gecesinde bütün dünya Müslümanlarının kalplerinin Türkiye için attığını dile getirdiler.

Bosna Hersek Reisül Uleması Hüseyin Efendi Kavazoviç’in “15 Temmuz gecesi Türk halkı nasıl özgür kalınabileceğini dünyaya gösterdi” ifadesi ile Kafkas Müslümanları ve Azerbaycan Dini İdare Başkanı Allahşükür Paşazade’nin “O gece bizlere ‘Gelin’ deseydiniz, bütün Azerbaycan halkı olarak yalın ayak koşarak gelirdik” sözleri salonda büyük yankı uyandırdı.

Türkiye’nin yanında olduklarını belirtmek için ziyarette bulunan liderlerin Türk halkına ve devletine yönelik destek ifadelerini şu sözlerle ifade ettiler;

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin…

“15 Temmuz, Türkiye için güçlü bir imtihan oldu ancak Türkiye bu imtihandan en yüksek derecede çıkmayı başardı…”

15 Temmuz, Türkiye için sabırda, birlikte, imanda, inançta güçlü bir imtihan oldu. Bu imtihan sadece Türk milleti için değil, bizim için de büyük bir imtihandı. O gece Rusya Müslümanları olarak hiç uyumadık. Dualarımızla, salavatlarla ve gözyaşlarımızla sabaha kadar kalbimiz sizinle oldu. Bizler de sizin gibi milletinizin, devletinizin selameti için salavatlarla, dualarla sabahladık. ‘Allah, Türk halkını terörizmden korusun’ diye duada bulunduk. 7 Ağustos’ta biz Türk milletinin birliğini televizyonlarda izledik. Bütün Türk halkının şehirlerde, köylerde, meydanlarda toplanarak ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ni gözyaşlarıyla izledik. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasını biz de kalplerimiz titreyerek dinledik.
Allah Türkiye'ye bu imtihandan en yüksek derecede çıkmayı nasip etti. Terörizm olursa demokrasi olmaz. Demokrasi ve Şehitler Mitinginde bütün partiler beraber oldu. Millet beraber oldu. Elhamdulillah Türkiye kazandı.

“Rusya Müslümanları olarak kalbimizle, fikrimizle, canımızla Türkiye’nin yanında olduk…”

Diyanet İşleri Başkanı, din kardeşimiz, dostumuz Prof. Dr. Mehmet Görmez, Rusya Müslümanlarının dostudur. O sadece Türkiye Diyanet İşleri Başkanı değil, Avrasya İslam Şurasının, bizim Müftülerimizin, Dini İdare Başkanlarımızın da reisidir. Onun ilmini, itikadını, ihlasını örnek alıyoruz. Allah gelecekte de Rusya ve Türkiye arasında dostluk, barış ve işbirliğini; iki ülkenin Müslümanları arasındaki kardeşliği devam ettirsin. Kalbimiz, fikrimiz, canımızla biz beraber olduk. Her zaman ilişkilerimizi sürdürdük.

Rusya’nın Kostroma şehrinde yapımı tamamlanan caminin, planlanan açılışının Mayıs ayında gerçekleşmesi gerektiğini ancak Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in programı müsait olmadığından açılışının ertelendiğini belirten Gaynuddin, caminin açılışı için Başkan Görmez’i beklediklerini belirterek caminin açılışını yapması için Rusya’ya davet etti.

Kafkas Müslümanları ve Azerbaycan Dini İdare Başkanı Allahşükür Paşazade...

“O gece bizlere ‘Gelin’ deseydiniz, bütün Azerbaycan halkı olarak yalın ayak koşarak gelirdik…”

15 Temmuz gecesi çok büyük bir felaketin üstünden atladık. Azerbaycan olarak büyük badirelerden geçtik. Hocalı katliamında şehitlerimizi ellerimle toprağa verdim. ‘Devlet’ ne demektir çok iyi bilirim. Türkiye, o gece vatanı, milleti, devleti için dimdik ayakta durdu. Minarelerden gelen salaların gücü, galebesiydi o gece yaşanan. Hiçbir şey salanın sesini kesemez. Salaların sesi F16’ların sesini kesti. Azerbaycan o gece sabaha kadar uyumadı. Tüm Azeri halkı o gece sizlerle beraberdi. O gece bizlere ‘Gelin’ deseydiniz, bütün Azerbaycan olarak yalın ayak koşarak gelirdik.  Bu bizi birleştiren tariftir. İki devlet bir milletiz biz. Bunu korumalıyız. ‘Müslümanım’ diyen adamlardan böyle şeytanlıklar görmek Müslüman olanın aklına gelmiyor. ‘Müslümanım’ olan ‘Türküm’ diyen kendi halkına karşı nasıl katliam yapabildi. Tarih bunların yaptıklarını yazacak. Bizim topraklarımıza göz diken çoktur. İki devlet olarak birbirimize daha yakın olmalıyız. Şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara can sağlığı diliyorum. Türkiye’ye gelmeden evvel Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev, ‘Gardaşlarıma dualarımı, selamlarımı ilet’ dedi. Hepinize selam olsun.

Bosna Hersek Reisül Uleması Hüseyin Efendi Kavazoviç…

“15 Temmuz gecesi Türk halkı, nasıl özgür kalınabileceğini dünyaya gösterdi…”

Benim dilim Türkçe değil, ama kalbim bugün Türk. 15 Temmuz gecesi için hepinize teşekkür ediyoruz. Çünkü o gece sadece sizin değil, bütün ümmetin gecesiydi. Dünyanın her tarafında yaşayan mazlum kardeşlerimizin gecesiydi. Siz dik durdunuz ve hepimize örnek oldunuz. O gece, Türk halkı nasıl özgür kalınabileceğini dünyaya gösterdi. Fatih Sultan Mehmet'in Bosna'ya geldiğinden beri biz şehitlerden bahsederken Fatiha okumadan bahsetmiyoruz. Bugün de 15 Temmuz şehitleri için Fatiha okuyalım.

“O gece Bosna’nın da bütün camilerinde Türkiye için salalar verildi…”

Türk camilerinden okunan salaları hiçbir zaman unutmayacağız. Her Boşnak’ın kalbinde o salalar duruyor. Bize örnek oldu. Bosna’da o gece bizim de bütün camilerimizde Türkiye için salalar verildi. Değerli kardeşim Mehmet Görmez o gece büyük bir sorumluluğu hepimize gösterdi. Türkiye'de üzücü olan her olay Balkan'larda yaşayan tüm Müslümanlar için ölümün işareti olarak algılanabiliyor.

“O gece hepimize gösterdiğiniz kutsal yol için teşekkür ediyoruz…”

Hepimize büyük görevler düşüyor, birlikte çalışmak zorundayız. Peygamber'imiz hem zalime hem mazluma yardım etmemizi istiyor. Zalime nasıl yardımcı olabiliriz? Zalime de onu zulüm yapmaktan alıkoyarak yardım edebiliriz. Biz Müslümanız, bizim en büyük görevimiz yaşadığımız coğrafyalarda insanların özgür yaşama ahlakını, kültürünü ve hakkını korumaktır. O gece hepimize gösterdiğiniz kutsal yol için teşekkür ediyoruz.

Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Ternava…

“Allah, sadece Türkiye’yi değil, dünya Müslümanlarını imtihan etti…”

15 Temmuz, sizin ve bizim için uzun bir geceydi. Allah, sadece Türkiye’yi değil, dünya Müslümanlarını imtihan etti. İmanımızı ölçtü. Siz bu imtihanı geçtiniz. Sizleri kutluyorum. O gece Kosova halkı olarak hiç uyumadık. O gece evden dışarı çıktığımda her evin ışıklarının yandığını gördüm. O gece, anne babalarımızın, dedelerimizin dualarıyla galip çıktık. Şehitlerimize rahmet diliyorum. Ailelerini kutluyorum. Unutulmaz bir tarih yazdılar. Ülkeleri için hiçbir şey düşünmediler. Siz tankların önüne hiçbir şey düşünmeden çıktınız. Bombalar her zaman insanları öldüremez. İnsanlar tankların bombaların önüne imanlarıyla çıktıklarında bombalar, kurşunlar işlemiyor.

“Kosova’da camilerimizde hutbelerimizin konusu Türkiye idi…”

O gece, Diyanet İşleri Başkanının bir ülke için neler ifade ettiğini, bir Cumhurbaşkanının nasıl olması gerektiğini de gördük. Sizler o gece neler yapabileceğini bariz örneklerle ortaya koydunuz. Cumhurbaşkanı size güvendi, sizi çağırdı siz de karşılık verdiniz. Bu gece muhalefeti ve iktidarı bir araya getiren bir gecedir. Kosova’da camilerimizde hutbelerimizin konusu Türkiye idi. Birbirimizi daha çok sevmemiz gerektiğini anladım. Allah'a sizin için dua ediyorum. Allah sizden razı olsun.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez…

“Bu milletin üstüne oyun oynamaya kalkanlar, başka dünyaların Türkiye için yaptıkları duayı unutuyorlar…”

Dini liderlerin duygu dolu konuşmalarının ardından Diyanet İşleri Başkanı Görmez, her birine ayrı ayrı teşekkür ederek, 15 Temmuz gecesinden itibaren dünyanın en ücra köşelerinden dahi Müslümanların kendisini arayarak destek mesajları verdiğini kaydetti. Müslüman dini liderlerin milletleriyle, din görevlileriyle birlikte o gece gözyaşları içerisinde dua ettiğini, Türkiye’de yaşananların başka dünyalarda travmalara yol açtığını belirten Başkan Görmez, “Bu milletin üstüne oyun oynamaya kalkanlar, başka dünyaların Türkiye için duaya durduklarını unutuyorlar” dedi.

Bazı büyük fitnelerde, o milletin daha da güçlenerek çıkabileceğinin üstünde duran Başkan Görmez, “Bazı hadiseler vardır ki, büyük bir fitne olsa dahi milletler o fitnelerden güçlenerek çıkarlar. Bizim yaşadıklarımızda başka dünyaların nasıl duaya durduğunu bu oyunları oynayanlar unutuyorlar. Arapçada fitne kelimesinin lügat manasında ‘kurşun eritmek’ geçer. Kurşun dış görünüş itibarıyla parlak görünür ancak eritildiğinde çirkin şekiller alır. Kurşun eritmek işi Arapçada fitne olarak geçer. Bu yaşadığımız da bizim bağrımızda taşıdığımız parlak görünen kurşunun çirkin halinin ortaya çıkmasıdır. Millet olarak daha dikkatli olmamız gerektiğini gördük. Biz bu fitneden daha da güçlenerek çıkacağız inşallah. Bundan endişeniz olmasın....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: 15 Temmuz gecesi Türk halkı, nasıl özgür kalınabileceğini dünyaya gösterdi
« Posted on: 28 Ekim 2020, 03:21:22 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: 15 Temmuz gecesi Türk halkı, nasıl özgür kalınabileceğini dünyaya gösterdi rüya tabiri,15 Temmuz gecesi Türk halkı, nasıl özgür kalınabileceğini dünyaya gösterdi mekke canlı, 15 Temmuz gecesi Türk halkı, nasıl özgür kalınabileceğini dünyaya gösterdi kabe canlı yayın, 15 Temmuz gecesi Türk halkı, nasıl özgür kalınabileceğini dünyaya gösterdi Üç boyutlu kuran oku 15 Temmuz gecesi Türk halkı, nasıl özgür kalınabileceğini dünyaya gösterdi kuran ı kerim, 15 Temmuz gecesi Türk halkı, nasıl özgür kalınabileceğini dünyaya gösterdi peygamber kıssaları,15 Temmuz gecesi Türk halkı, nasıl özgür kalınabileceğini dünyaya gösterdi ilitam ders soruları, 15 Temmuz gecesi Türk halkı, nasıl özgür kalınabileceğini dünyaya gösterdiönlisans arapça,
Logged
11 Ağustos 2016, 19:00:55
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.152


« Yanıtla #1 : 11 Ağustos 2016, 19:00:55 »

Esselamu aleyküm.Rabbim Türk milletine zeval vermesin ve dini ,dili,ırkı ne olursa olsun ülkemizi birlik ve beraberlik içinde savunan ve özgürlüğünü imanını vatanını koruyan kullardan olalım inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &