ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Zeki insanlar
Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Zeki insanlar  (Okunma Sayısı 43329 defa)
06 Aralık 2010, 21:27:12
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 06 Aralık 2010, 21:27:12 »ZEKİ İNSANLAR


A.Hamit Kahraman


Zeki insanlar karşılaştıkları her problemi, her zorluğu kolayca halletmesini bilen insanlardır.

Zeka; İnsanda yaratlışta var olan “anlama-kavrama” yeteneğidir. Bu yetenek hangi insanlarda diğerlerinde daha fazla ise o kişilere zeki insanlar diyebiliriz. Zeka konuusu, bilimadamlarını ve psikolokları oldukça düşündürmüş, üzerinde birçok araştırma yapılmıştır.

      İlk zamanlarda zeka ile akıl aynı şeyler olduğu zannedilirken, sonraları bunların birbirlerinden tamamen ayrı alanlar olduğu fark edilmiş. Şimdilerde ise zeki insanlar ayrı bir katagoride değerlendirilip, çocukluk yaşlarından ilerki yaşlarına kadar geçirdiği tüm evreler özel bir eğitime tabi tutulmuştur.

      Zeki insanlar karşılaştıkları her problemi, her zorluğu kolayca halletmesini bilen insanlardır. Anlayışları ve ince zekaları oldukça gelişkindir. Bu yüzden çoğu kez kendine güveni oldukça fazla olan insanlardır.

       Genel anlamda zekayı, somut zeka ve soyut zeka olmak üzere iki katagoriye ayırabiliriz.

        SOMUT ZEKA;

       Kişinin hayatının tüm alanında ağırlıklı olarak somut konulara ilgi duyması ve bunlaırı daha kolay çözmesi anlamına gelir. Somut zekaya sahip insanlar, matematik, fizik ve mühendislik alanları gibi tamamen somut rakamlara dayalı alanlarda başarılı olurlar. Karmaşık problemleri çözme, Uzayın derinliklerini anlama, yeni şeyler icat etme gibi konular onların ilgi alanlarıdır. Zihinleri hep bu yöne merak duyar. Felsefe, psikoloji, sosyoloji gibi rakamsamsal olmayan alanlar onların hiç ilgisini çekmez. Dolayısıyla bu alanlarda pek başarı gösteremezler.

        SOYUT ZEKA;

       Kişinin zekasını rakamsal olmayan, gözlem, analiz ve yorum yaparak sonuca çıkma anlamına gelebilecek felsefe, sosyoloji, psikoloji ve tarih gibi bilimlerde kendisini gösterir. Bu alanlar ve buna benzer daha birçok alan, soyut zekaya sahip kişilerin merak alanlarıdır. Bu tip insanların gözlem ve tahlil yönleri oldukça gelişkindir. Düşünmeyi ve sonuca çıkmayı çok severler. Zekalarını sonuna kadar kullanırlar. sosyal bilimler onlar için en önemli alandır. bir çoğu yönetici ruhludur. Düşündükleri ve belli bir sonuca çıktıkları konuları mutlaka gerçekleştirirler.

          ZEKİ İNSANLARIN ÖZELLİKLERİ

       Bakışları ve anlayışları oldukça keskindir;


      Tüm zeki insanlar bir şeye baktıklarında onu çok iyi görebilirler. Ordaki tüm incelikleri ve aksak-lıkları hemen farkedebilirler. Anlama kabiliyetleri çok gelişkin oldukları için, birbirine benzer görülen iki objedeki detay farklılıklarını hemen anlayabilirler. Dikkatini başka bir yöne yoğunlaştırmamışsa hemen hiçbir konuda anlama probleni çekmezler. Çok dikkatli ve açıkgöz insanlardır. Baktıkları alanlardaki hiçbirşeyi kaçırmazlar. Ak sütün içindeki ak kılı görebilirler. Analiz ve sonuca çıkma kabiliyetleri oldukça gelişkindir.

      Hareketli ve aktif insanlardır;


      Çoğunlukla hareketli ve hareketleride çok ranat ve serbesttir. Hiperaktif olduğu kabul edilen çocukların bir çoğu zekidir. Çoğu zaman sakin olamazlar. Zekaları sürekli birşeyler ürettikleri için adeta yerinde duramazlar.

       Duygulu insanlardır;

      İç dünyaları oldukça hareketli olmalarına karşın bu insanlar çoğunlukla duygusal insanlardır. İnce bir ruh dünyaları oldukları için hemen kırılabilir yada üzülebilirler. Birçok insanı etkilemeyen bir hadise o insanları oldukça etkileyebilir. Bundan dolayı bazen içine kapanık bir hal alırlar. İnsanlarla konuşmayı istemez ve kabuğuna çekilirler.

       Kararlı ve azimli insanlardır;


      Bir konuyu akıllarına koydumu mutlaka onu gerçekleştirmek isterlerler. İnandıkları bir doğrudan kolaylıkla vazgeçmezler. Bundan dolayı bazen ısrarcı ve inatçı olabilirler. Amacına ulaşmak için, önüne çıkan engellere çok fazla aldırış etmezler, bir kere inanmaları yekterlidir, sonuna kadar giderler.

        İdealist insanlardır;

       Tüm zeki insanlar hayata ve olaylara diğer insanların baktıkları gibi bakmazlar. Onların gerçekleştirmek istedikleri idealleri vardır. Ve bu uğurda herşeyi göze alırlar. Yaptıkları işleri en ideal şekil-de yapmak isterler. Kötünün iyisine yada ikinciliğe asla razı olmazlar. Her zaman ileriye dönük yaşarlar, fazla idealislikleri onları bazen hayalperest yapsada çoğunlukla gerçekçi ve ayakları yere basan insanlardır.   

      Mükemmelci yönleri vardır;


      Zeki insanlar herşeyin en iyisini en güzelini isterler, hiçbir zaman en iyinin bir altına talip olmazlar.  İlgilendikleri her konunnun, o alandaki en iyisi ve en mükemmeli olsun isterler. Hatasızlığı ve kusursuzluğu severler. Bazen bu konuda çok ısrarcı oldukları için çevresindeki insanları zaman zaman sıkabilirler. Her şeye rağmen onların elinden çıkan işler çoğunlukla düşünerek ve dikkatli hareket ettikleri için kusursuza yakındır.

     Kendi düşüncelerine önem veren insanlardır;

     Tüm zeki insanlar okumayı, araştırmayı ve bir sonuca çıkmayı çok severler. Sonuca çıktıkları tüm düşüncelerin de doğru olduğuna inanırlar. Bu yüzden onların düşüncelerine alternatif getirilmesinden, itiraz edilmesinden hiç hoşlanmazlar. Bu konuda zaman zaman ısrarcı olabilirler. Çoğu kez kendilerini merkeze koydukları için, karşılaştıkları tüm düşünceleri kendi doğrularına göre süzer/değerlendirirler. Tüm bunlara rağmen zeki insanlar düşünce geliştirmede ve problem çözmede diğer insan tiplerine göre oldukça başarılıdırlar.

       Lider ruhlu insanlardır;

      Zeki insanlar için doğuştan lider insanlardır denilebilir. Küçük yaşlardan itibaren, okulda, arkadaşları arasında sürekli ön plana çıkarlar. Hemen her konuda söyleyecek birşeyleri vardır. Konuşmaları ve istekleri sürekli emir kipindedir. İnsanların kendisini mutlaka dinlemesini isterler. Çevresindeki insanların durumlarına göre hareket ederek, sürekle onları elinde tutmayı başarırlar. Sevecen ve babacan tavırları vardır. Bazen konuşmalarında çevresine karşı kırıcı olsa bile hatasında ısrarcı olmamaya çalışırlar. An-cak tüm bunlara karşın hiç kimsenin onu idare etmesine müsade etmezler Onların hayatlarında “benim hiç kimseye ihtiyacım yok” tavırlarını okumak mümkündür.

Bazen dikkafalı ve hafif ukâla tavırları dikkat çekici olur.

      Sanata ve zevkine düşkün insanlardır;

      Bu zamana kadar yaşamış sanatçıların büyük bir kısmı zeki insanlar arasından oluşmaktadır. Zeki insanlar, estetik kaygıları ve sevgileri yüksek olan insanlardır. İç görüleri ince insanlar oldukkları için sanata da doğal yatkınlıkları vardır. Sanat onlar için hayatın estetiğidir. Giyiminde kuşamında objelerde, yaşamın tüm alanlarında zevkine ve estetik kaygılara çok dikkat ederler. İlgilendikleri sanat her dalında başarılı olurlar.     

      Hareketli ve aktif insanlardır;

      Küçük yaşlardan itibaren çocuklarda normal üstü bir hareketlilik gözlemleyen ebeveynler çocuklarını zeki bir insan olabileceğini akıldan hiç uzak tutmamalıdırlar. Onların davranışları çoğu kez normal dışı gözülebilir, aktif yada hiperaktif olabilirler, hatta bu belli bir sıkıntıda verecektir. Ancak unutulmamalıdır ki zeki insanlar böyledirler.. Her zaman onlara anlayışla ve olumlu bir bakış açısıyla yaklaşılmalıdır. Onlar hiçbirzaman sakın ve durağan olamazlar. Sürekli birşeyler üretirler. Evin altını üstüne getirebilirler, yani her şeyi karıştırabilirler. İlerki yaşlarında da bu durum devam edecektir. Okulda tüm hocalarının haylazlıklarından ve yaramazlıklarından şikayet ettiği, kendilerinden bıkkınlık duyulan insanlardır. Batıda bu tür zeki insanlar, özel okullarda özel bir eğitime tabi tutulurlar. Ancak bu durum ülkemizde pek yaygın değildir. Onların bu hareketli ve kabına sığmaz davranışları ilerki yaşlarına kadar devam edecektir.     

      Her insan yapısının olumlu ve olumsuz yönleri olduğu gibi zeki insanlarında olumsuz yönleri vardır.

       ZEKİ İNSANLARIN OLUMSUZ YÖNLERİ:

       Sabırsız ve aceleci insanlardır;


       Karşılaştıkları yada yapmayı düşündükleri her işi bir an evvel yapmayı isterler. Bu yüzden biraz aceleci ve tez canlıdırlar. En ufak birşeyden hemen etkilenir ve birden reaksiyon gösterirler. Acelecilikleri onları bazen huysuz ve hırçın yapmaktadır. Bu yönüyle insanlarla pek iyi anlaştıkları söylenemez. Hiç birzaman beklemeyi sevmezler, kaybedecekleri bir anları bile yoktur. Uyuşuk insanlar olmadıkları söylense bile bazen garip bir şekilde tembel olabilirler. Eğer bir konuya karşı ilgisizlerse ona karşı çok durgun ve isteksiz olabilirler.

Hayal kırıklığı ve umutsuzluğa düşebilirler;


       Zeki insanlar çoğunlukla idealist insanlar oldukları için amaçlarına ulaşmada biraz sabırsız olabilirler. Bu onların temel zaaflarındandır. Yolunda gitmeyen bir durum, beklenmediği bir olay onları çok çabuk  hayal kırıklığına uğratabilir. Bu durumda büyük bir umutsuzluğa düşerler ve bu onları oldukça mutsuz eder. Çoğu kez deprasyona girebilirler. İsteklerinin mutlaka olmasını arzu ederler. Çok mükemmelci bir yapıları olduğu için bekledikleri sonuçları alamadıklarında bu onları son derece olumsuz etkiler.

Hayal kırıklığı ve mutsuzluğa düşmüş bilim ve düşünce adamları aylarca hatta bazen yıllarca insanlardan uzak yaşayabilirler. Onların kendilerine gelmeleri için mutlaka sıcak ve yakın dostlara ihtiyacı vardır.

     Unutulmamalıdır ki zeki insanlar artılarıda eksileride çok fazla olan insanlardır! 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Zeki insanlar
« Posted on: 03 Haziran 2020, 09:29:17 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Zeki insanlar rüya tabiri,Zeki insanlar mekke canlı, Zeki insanlar kabe canlı yayın, Zeki insanlar Üç boyutlu kuran oku Zeki insanlar kuran ı kerim, Zeki insanlar peygamber kıssaları,Zeki insanlar ilitam ders soruları, Zeki insanlarönlisans arapça,
Logged
31 Ocak 2014, 12:00:44
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #1 : 31 Ocak 2014, 12:00:44 »

ALEYKÜM SELAM;
Allah bizlere diğer canlılarda olmayan,akıl,zeka, düşünce ve fikir vermiştir.Bizlerde bunları Allah bizlere verdiği için şükretmeli ve iyi durumda olduğumuzu bilmeliyiz...Tabiki de zeka konusunda ilerlemiş insanlarda vardır.

ZEKİ İNSANLARIN ÖZELLİKLERİ

       Bakışları ve anlayışları oldukça keskindir;

      Tüm zeki insanlar bir şeye baktıklarında onu çok iyi görebilirler. Ordaki tüm incelikleri ve aksak-lıkları hemen farkedebilirler. Anlama kabiliyetleri çok gelişkin oldukları için, birbirine benzer görülen iki objedeki detay farklılıklarını hemen anlayabilirler. Dikkatini başka bir yöne yoğunlaştırmamışsa hemen hiçbir konuda anlama probleni çekmezler. Çok dikkatli ve açıkgöz insanlardır. Baktıkları alanlardaki hiçbirşeyi kaçırmazlar. Ak sütün içindeki ak kılı görebilirler. Analiz ve sonuca çıkma kabiliyetleri oldukça gelişkindir.

      Hareketli ve aktif insanlardır;

      Çoğunlukla hareketli ve hareketleride çok ranat ve serbesttir. Hiperaktif olduğu kabul edilen çocukların bir çoğu zekidir. Çoğu zaman sakin olamazlar. Zekaları sürekli birşeyler ürettikleri için adeta yerinde duramazlar.

       Duygulu insanlardır;

      İç dünyaları oldukça hareketli olmalarına karşın bu insanlar çoğunlukla duygusal insanlardır. İnce bir ruh dünyaları oldukları için hemen kırılabilir yada üzülebilirler. Birçok insanı etkilemeyen bir hadise o insanları oldukça etkileyebilir. Bundan dolayı bazen içine kapanık bir hal alırlar. İnsanlarla konuşmayı istemez ve kabuğuna çekilirler.

       Kararlı ve azimli insanlardır;

      Bir konuyu akıllarına koydumu mutlaka onu gerçekleştirmek isterlerler. İnandıkları bir doğrudan kolaylıkla vazgeçmezler. Bundan dolayı bazen ısrarcı ve inatçı olabilirler. Amacına ulaşmak için, önüne çıkan engellere çok fazla aldırış etmezler, bir kere inanmaları yekterlidir, sonuna kadar giderler.
  :)
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

01 Ocak 2015, 02:56:51
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #2 : 01 Ocak 2015, 02:56:51 »

Esselamu Aleykum ve rahmetullah.Mevlam zeki insanlarin sıfatlarıyla vasıflandırsın İnşaAllah.Zekanın zekâtıda Allah yolunda kullanmaktır.Mevlam nasip etsin İnşaAllah.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
01 Ocak 2015, 11:35:54
Fatma Yaşar

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 315


« Yanıtla #3 : 01 Ocak 2015, 11:35:54 »

ne güzel bir yazıydı.Allah herkeze zekasını Allah katında kullanmayı nasip eylesin inşallah.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
20 Ağustos 2015, 14:24:25
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #4 : 20 Ağustos 2015, 14:24:25 »

Tekrar okumak nasip oldu..Zeki olmak herkesin istediği bir şey tabi..İyi yönleri güzel de ,olumsuz yönleri de hafife alınmaması iyi olucaktır.Rabbim tevazu ehlinden kılsın,zekamızı İslamın selameti için halkıyla kullananlardan oluruz İnşaAllah..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &