> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Yarışma
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yarışma  (Okunma Sayısı 586 defa)
17 Kasım 2010, 18:29:15
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 17 Kasım 2010, 18:29:15 »YARIŞMA


“Herkesin yöneldiği bir yönü vardır. O halde hayır işlerine koşun; nerede olsanız, Allah sizi biraraya getirir, kuşkusuz Allah, herşeyi yapabilir.”2/148

bu yarış ne at, ne boks, ne futbol ne de herhangi birine çelme takıp ta birinci olmak için değil. Bu içinde Allah rızası bulunmayan şan, şöhret ve menfaat kokan yarışlardan asla değil.

Bu yarış bizim yani müminin yarışı. Yarıştıran Allah. Sahası Dünya, pist alanı sırat-ı müstagim, dikkat edeceği işaret levhaları; helal-haram, emir ve yasaklardır. Katılma kurallarında hile, yalan-dolan, rüşvet yok, kimse kimseye zarar vermeyecek, kimseye torpil geçilmeyeceği gibi karşıdan gelen kötülüğü de yerine göre iyilikle muamele şartı dikkate alınacak. Alınacak ki, bu yarışın kutsallığını görerek diğerleri de katılsın(41/34). Herkes gücünce dahildir bu yarışa. Yeterki rıza-i İlahiyi razı etmenin fıkhına eriştirecek gayret ve samimiyeti göstersin.

Bu yarışta gösterilen performansa göre bire on, ona yüz, yüze bin kadar dereceler artırılmaktadır.

Bu yarışı tertipleyen öyle Ali, öyle Kerim ve Vedud ki, yarışa uygun şartlarda tüm gücüyle katılanları bir elemeye tabi tutmadan birinci olma lütfunu vermektedir. Hatta yarışmacı yer yer zaaf ve gafleti sonucu tökezleyip falso yapsa da saha dışı bırakılmamaktadır. Yeter ki yarışçı moralini toplayarak bütün gücüyle ayağa kalkıp istikamet üzere yarışa devam etsin ve bu yarışın başarıyla sonuçlanması için yarışın sahibinden sabır ve namaz ile yardım almayı unutmasın(2/45,153).

İşte bu ilahi yarışa katılanlar, kötülüklerden uzak, hayırlarda yarışta insani ve ahlaki değerlerin yücelerine çıkarak mutlaka kazananlardan olacaklardır. Çünkü bu yarışmayı tertipleyen adili mutlak ve gani olan Allah’tır. Yeter ki kulları genişliği gökler ve yer kadar olan cennete koşsunlar(3/133). Sahi bu yarışı kazanıp daha büyük hedeflere ulaşmak için ödenecek bedel nedir? Gerektiğinde hiç çekinmeden, yüksünmeden canı-malı, yani her türlü gereken fedakarlıkları yapmaktır. Allah’la yapmış oldukları bu alış-verişten dolayı sevinecekleri büyük kazançlar elde edeceklerdir(9/111). Artık bu kazancı elde ettikten sonra sıkıntısız, kesintisiz, meşakkatsiz bir hayata geçecek, gönlünün arzu ettiği her şeyi anında hazır bulacak. Allah’tan daha çok sözünü yerine getiren kim vardır. Yeter ki “Allah’a ve Peygamberine dosdoğru inanın ve Allah yolunda canlarınızla, mallarınızla sizin için hayırlı olan cihadda bulunun...”(61/11-12). “Müminlerden özrü olmaksızın oturanlar ile Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad edenler eşit değildir. Allah mallarıyla ve canlarıyla cihad edenleri derece olarak oturanlardan üstün kılmıştır.(4/95)

Bu ayetlerden de anlıyoruz ki, bu yarışta kazanmayı gerektiren ön koşul her şeyiyle cihadı öne almaktır. İşte iman eden gerçek akıl sahiplerine düşende sözü dinleyip de en güzeline uymaktır39/18.

Bu mümtaz şahsiyete erişmişlere Büyük lütuf sahipleri tarafından iyi ile kötüyü ayırt edecek bir anlayışta verilecektir8/29. “O Allah onları iradesiyle karanlıktan aydınlığa çıkarır.(sırat-ıMüstagimin)ucundaki selamete eriştirir.5/16,29/69 bu ilahi vaadler noktasında müslümanlara bakalım. Yarışın hayırlarına, faydalarına kavuşturacak hangi faaliyet içerisindeler. Yoksa önlerindeki çetin günü (ahireti) unutup da, çarçabuk geçen dünya hayatına mı aldanıyorlar76/27. oysa bu hakikati hakkıyla idrak eden o resulü zişan bize tenbih etti ki, “Dünya işlerinde sizden geride olanlara, ahiret işinde de sizden üstün olanlara bakın ki Allah’ın fazlı keremini arayasınız, o uğurda yarışasınız. Çetin  olunuz ve çok çalışınız, ferdi ve maşeri hayatın sırrı budur.”(Altın anahtarlardan Mevlana İkbal)

Bu yarışa bir çok kimseleri de katarak dünyadakilerle kıyaslanamayacak nimetlere kavuşmanın yolu “...nasihatinle bir kişiyi hakka getirmenin cehdi içerisinde olmaktır. O halde birbirimizi seven müminler olarak aramızda selamı yayalım. Yayalımda bu yarışla dünyada da onurlu, ilkeli ve mutmain bir yaşamı ukbada da sonsuz saadeti elde edelim.

Şimdi düşünelim, koca bir saha ve hedefte göz kamaştırıcı ödüller ona kavuşanlar dilediği kadar alacak, yeter ki oraya kavuşmak için yarışa girsin de “Rabbim Allah’tır deyip dosdoğru yaşasın. Artık ona korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir de.”46/13

Azrail pusuda bekler, dünyada malda, mülkte, şan, şöhret, makam hepsi hepsi sonu gelmez arzular beşikten mezara kadar kadar... Unutmayalım ölüme nişanlıyız, artık sandığa çeyizi hazırlayalım.

Artık ne diyelim. İşte meydan, işte yarış inanıyorsanız kural ve ölçüleri dikkate alarak  başlayalım. Allah yar ve yardımcımız olsun.Semra KÜRÜN
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Yarışma
« Posted on: 25 Kasım 2020, 02:52:21 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yarışma rüya tabiri,Yarışma mekke canlı, Yarışma kabe canlı yayın, Yarışma Üç boyutlu kuran oku Yarışma kuran ı kerim, Yarışma peygamber kıssaları,Yarışma ilitam ders soruları, Yarışmaönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &