ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  >  Sakın bir Müslüman’ı kırmayın
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sakın bir Müslüman’ı kırmayın  (Okunma Sayısı 648 defa)
02 Kasım 2010, 22:27:44
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 02 Kasım 2010, 22:27:44 »

     Sakın bir Müslüman’ı kırmayın


Ebu Süfyan; sahabeden Selman, Suheyb ve Bilal'in yanından geçti. Bir kaç kişi daha vardı. "Allah'ın kılıçları, Allah'ın düşmanının boynuna bir türlü isabet etmedi!" dediler. Ebu Bekir: "Siz Kureyş'in ihtiyarı, önderi olan bir kişi için mi bunu söylüyorsunuz?" dedi. Böylece Resûlullah'a geldi ve durumu Hz. Peygamber'e haber verdi.

Hz. Peygamber: "Ey Ebu Bekir! İnşallah onları öfkelendirmemişsin. Eğer onları öfkelendirmişsen Rabbini öfkelendirmiş olursun." buyurdu.

Bunun üzerine Hz. Ebu Bekir onlara gelerek: "Ey kardeşlerim! Sizi öfkelendirdim mi?" dedi.

"Hayır, Allah senden razı olsun ey kardeşimiz!" dediler. [Müslim]

Hz. Ebu Bekir, yanında bir esir olduğu halde mescide gelerek, esir için Hz. Peygamber'den eman almak istiyordu. Suheyb de mesciddeydi. Hz. Ebu Bekir'e: "Yanındaki bu kişi kimdir?" dedi. "Müşriklerdendir. Esirimizdir. Onun için Resulullah'tan eman isteyeceğim" dedi.

Suheyb: "Bu kişinin boynunda kılıç için bir yer vardır!" deyince Hz. Ebu Bekir öfkelendi. Hz. Peygamber, Ebu Bekir'i görerek: "Sana ne oluyor ki, seni öfkelenmiş olarak görüyorum!" dedi.

Ebu Bekir de: "Esirimi Suheyb'in yanından geçirdim. "Onun boynunda kılıcın yeri vardır" diyor, dedi. Hz. Peygamber: "İnşallah Müslüman kardeşine eziyet vermedin" dedi.

Ebu Bekir: "Hayır! Allah'a yemin ederim ki, ona herhangi bir şekilde eziyet vermedim" dedi. Hz. Peygamber: "Eğer ona eziyet verirsen, Allah'a ve onun Resulüne eziyet etmiş olursun" buyurdu. [İbn Asakir]

'Sakın ona lanet okumayın!'

Resulullah zamanında Abdullah isminde bir adam vardı. Ona hımar (eşek) derlerdi. Hz. Peygamber de buna gülüyordu. Hz. Peygamber içki içmekten dolayı onu birçok defa cezalandırmıştı. Bir gün yine içki içtiği için, Hz. Peygamber cezalandırılmasını emretti. Birisi: "Yarabbi! Ona lânet et. Durmadan içki içiyor" deyince Hz. Peygamber: "Sakın ona lânet okumayın! Allah'a yemin ederim ki, kesinlikle o, Allah ve Resulünü seviyor!" dedi. [Buhari]

Cennetlik bir kimsenin vasfı...


Enes bin Mâlik şöyle anlatıyor:
Bir gün Hz. Peygamber'le birlikte oturuyorduk. "Birazdan yanınıza cennet halkından bir kişi gelecektir!" buyurdular. O sırada pabuçlarını sol eline almış ve sakalından abdest suları damlamakta olduğu halde, Ensar'dan bir kişi geldi.

Ertesi günü Hz. Peygamber bir gün önceki sözlerini tekrarladı. Aynı şekilde yine o kişi çıkageldi. Hz. Peygamber üçüncü gün de aynı şeyleri söyledi ve bu defa da yine o kişi geldi.

Hz. Peygamber kalkıp gittikten sonra Abdullah bin Amr İbnü'l-As o kişinin peşinden giderek ona: "Ben babamla münakaşa ettim ve üç gün onun yanına gitmemek için yemin ettim. Eğer müsaade edersen bu üç günü senin yanında geçireyim!" dedi. O zat da bunu kabul etti.

Abdullah onun yanında üç gün kaldı. Bu üç gün içerisinde adamın gece ibadeti yaptığını görmedi. Ancak adam yatağının içerisinde durumunu değiştirip bir yandan öbür yana döndükçe Allah'ı zikrederek tekbir getiriyordu. Onun bu durumu sabah namazına kadar böyle devam ediyordu. Ama bu arada Abdullah onun ağzından hayırdan başka bir şey işitmedi.

Üçüncü gün olduğunda, onda olağanüstü bir şey görememiş olan Abdullah adama şunları söyledi: "Ey Allah'ın kulu! Babamla aramızda herhangi bir anlaşmazlık yoktur. Onun evine üç gün gitmemeye dair söylediğim sözler de yalandı. Fakat Hz. Peygamber üç gün üst üste "Birazdan yanınıza cennet halkından birisi gelecektir" buyurdu. Onun bu sözlerinden sonra her defasında da sen geldin. Bunun üzerine ben de birkaç gün senin yanında kalarak seni cennet halkından yapan amelini öğrenip onları işlemek istedim. Fakat bu üç gün içerisinde de büyük bir amel yaptığını görmedim. Seni bu mertebeye hangi amelin ulaştırmış olabilir?"

O da: "Görmüş olduklarından başka bir amelim yoktur. Amellerim bundan ibarettir" dedi. Abdullah oradan ayrıldıktan sonra da adam onu çağırtarak şunları söyledi: "Daha önce de söylediğim gibi o görmüş olduklarının dışında bir amelim yoktur. Ancak şu var ki kalbimde hiç bir Müslüman için kötü bir niyet beslemediğim gibi Allah Teâlâ'nın kendilerine vermiş olduğu servet, makam ve rütbe gibi şeylerden dolayı da hiç bir Müslüman'ı kıskanmam."

Bunun üzerine Abdullah: "İşte seni bu mertebeye getiren şey bu halindir" dedi. [Nesai]

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Sakın bir Müslüman’ı kırmayın
« Posted on: 31 Mart 2020, 20:11:20 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sakın bir Müslüman’ı kırmayın rüya tabiri, Sakın bir Müslüman’ı kırmayın mekke canlı, Sakın bir Müslüman’ı kırmayın kabe canlı yayın, Sakın bir Müslüman’ı kırmayın Üç boyutlu kuran oku Sakın bir Müslüman’ı kırmayın kuran ı kerim, Sakın bir Müslüman’ı kırmayın peygamber kıssaları, Sakın bir Müslüman’ı kırmayın ilitam ders soruları, Sakın bir Müslüman’ı kırmayınönlisans arapça,
Logged
02 Kasım 2010, 23:36:48
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2010, 23:36:48 »

Gönüller Onun c.c. beyti..bu konu da oldum olası çok sevdiğim bir mevzu olmuştur..Allah razı olsun..hatırlamamıza vesile olduğunuz için..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &