ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Sadaka sahibini korur
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sadaka sahibini korur  (Okunma Sayısı 550 defa)
28 Mayıs 2010, 16:43:53
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 28 Mayıs 2010, 16:43:53 »Sadaka Sahibini Korur

Cenâb-ı Allah şöyle buyurmuşdur:

"Allah'ın rızâsını istemek ve ruhlarında da imanı kökleştirip, takviye etmek için mallarını harcayanların hâli de bir tepenin üzerinde bulunan güzel bir bahçenin hâline benzer..." (Bakara sûresi; 265)

Yâni, cimrilik, mal sevgisi ve onu sımsıkı tutma ve harcamaktan sakınma gibi çirkinliklerin ortadan kalkması için nefsinin bir kısmını iman ve tâat üzere sâbit kılmak istiyorlar demektir. Zirâ nefis, fıtraten malı sever, bedenî ibâdetleri ağır görür. Ancak onu neye alıştırırsan ona alışır. Nefis, çocuğa benzer, onu serbest bırakırsan devamlı annesinin memesini emmek ister, memeden kesersen kesilir.

Nefsi, kendi hâline bıraktığın zaman kendine göre alışkanlıklar kazanır, tembelliği, ciddiyetsizliği, cimriliği, malı hayır yollara ve imanın gereklerine sarfetmemeyi İ'tiyâd hâline getirir. Onu mükellef tutar, bedeni, mâlî ibâdetlerin güçlükleriyle karşı karşıya bırakırsan o, bunlara boyun eğer, yaratılıştan gelen âdetlerden kendini kurtarır.

Akıllı insan, Allah'a ihlâs ile kulluk eder ve dâima gizli Tâgût'tan kurtulmayı ümîd eder. Bu "gizli Tâgût" "gizli şirk"tir. Bundan kurtulmak ihlâsa bağlıdır.

Ali İbn-i Ebi Tâlib'den rivâyet edildiğine göre Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

- "Sadaka sâhibinin elinden çıktığı zaman, sâilin eline varmadan beş kelime söyler: Az idim, beni çoğalttın; küçük idim, büyüttüm; düşman idim, dost oldum; fânî idim, bâkî yaptın, senin tarafından korunur idim, şimdi senin koruyucun oldum."

Kimin eline mal geçmişse o malı Mâlikü'l-mülkün yolunda infak etmeğe baksın, şükretmeğe koyulsun, hiç kimsenin ricâsını geri çevirmemeğe gayret etsin. Hadîs-i şerîfde buyurulmuşdur ki:

"Kim kendisine sığınanın ricâsını kesip atarsa Allah da onun ricâsını kesip atar."

Ulemâdan bazısı bu hâdis-i şerîfi görünce ağlamışlar ve üstadlarına hadîsin ma'nasını sormağa gitmişler. O âlim zât üstazına vardığında bir köpeğe eliyle ekmek yediriyormuş. Selâm vermiş, selâmını almış fakat her zamanki mu'tadı hilâfına ayağa kalkmamış. Köpek ekmeği bitirip karnını doyurdukdan sonra kalkıp mülâtafa etmiş, talebesi olan âlim zâta ikramda bulunmuş. Hemen özür dilemekde geç kalmayarak:

- Sen gelince ayağa kalkmadığımdan dolayı kusuruma bakma. Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimizin emrine imtisâl ile meşguldüm. O: "Kim kendisinden bir şey isteyerek sığınanın ricâsını kesip atarsa Allah da onun ricâsını kesip atar." buyurmuştur. Bu köpek de gelip benden ekmek istedi, ben de bu hadîs-i şerîfe imtisâl etmeğe çalıştım, demiş.

Hadîs-i şerîfin tatbikini bu kadar güzel bir ahlâk ile müşâhede eden âlim zât, suâle ihtiyaç kalmadan müşkilini halleder ve üstazına kemâl-i ihtiramla huzurundan ayrılır.

Ayet-i celîlede ?öyle buyurulur:

"Ey iman edenler, Hak yolunda infâkı kazandıklarınızın en güzellerinden ve sizin için yerden çıkardıklarımızdan yapın..." (Bakara sûresi; 267)

Şunu iyi bilki: Tasadduk eden insan ziraatciye benzer. Ziraatci, ürünün olacağına inanıyorsa, ziraat işinde çok dikkatli olur. Ürünü elde edebilmek için tohumun iyi olmasına dikkat eder. Zira tohumun iyi cins olması, ürünün iyi ve bol olmasına te'sir eder. Hayır yapan (sadaka veren) da böyledir. Eğer Allah'a, öldükten sonra dirilmeye, sevab ve ikâba îmanı fazla ise, sevabın tahakkuku için, fazla sadaka verir ve verdiğinin iyi olmasına dikkat eder.

Cenâb-ı Allah şöyle buyuruyor:

"Şüphesiz Allah zerre kadar haksızlık yapmaz, zerre miktarı bir iyilik olursa onun sevâbını kat kat artırır. Kendi cânibinden başkaca da pek büyük bir mükafât verir." (Nisâ sûresi; 40)

Kul, kendi yanındakilerinin en güzelini Allah'a verdiği gibi Allah da ona kendi nezdindekilerinin en güzelini verecektir. Nitekim, Cenâb-ı Allah şöyle buyurmuştur:

"İyiliğin mükâfatı iyilikten başka değildir." (Rahman sûresi; 60)

İskender, bir gün halkın oturduğu bir meclise varıp, oturmuş. Kendisinden kimse bir şey istememiş. Bunun üzerine İskender:

- Bugünü ben kendi mülkümden (günümden) saymıyorum demiş.

- Niçin ey melik, denildiğinde.

- Bu mülkün lezzeti, ancak isteyenlere vermek, zor durumda kalmışlara yardım etmek ve iyi iş yapanları mükâfatlandırmakla, tadılır. demiştir.

Allah teâlâ şöyle buyuruyor:

"Şeytan sizi fakir olacaksınız diye korkutur. Size cimriliği emreder. Allah ise (nafaka hususunda) size kendisinden bir yarlıgama ve bir bolluk va'd ediyor..."

Hadîs-i şerifte şöyle vârid olmuştur:

"Kıyâmet günü herkesle Cenâb-ı Allah, aralarında bir tercüman olmaksızın ve engel olacak bir perde bulunmaksızın konuşacaktır. İnsan sağına bakacak, ancak dünyâda iken ne göndermişse onu görecek, soluna bakacak, yine ancak gönderdiğini görecek. Önüne bakacak, tam karşısında cehennemi görecek. O halde yarım hurma ile de olsa Allah'ın azâbından kendinizi koruyunuz. Allah -celle celâlüh- selâmette dâim eylesin.."

Bir müslüman bir karış infakla Allah'a yaklaşırsa, Allah -celle celâlüh- da mükâfatta ona bir zirâ' ile yaklaşır. Kul, bir zirâ ile yaklaşırsa Allah bir arşınla yaklaşır. Hulâsa, Allah'ın lutfû keremine nihâyet yoktur. Dünyâyı kendi gönül rızâsıyla bırakıp, Allah'ı (Allah'ın emir ve yasaklarını) her şeye tercîh eden kimseye müjdeler olsun. Kim Allah için olursa, Allah da onun için olur.

Ey Rabbmiz! Senden başkalarından ümîd etmekden bizleri kurtar! Bizi ancak seni arzulayanlardan kıl!

Alıntı

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Sadaka sahibini korur
« Posted on: 25 Şubat 2020, 06:52:25 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sadaka sahibini korur rüya tabiri,Sadaka sahibini korur mekke canlı, Sadaka sahibini korur kabe canlı yayın, Sadaka sahibini korur Üç boyutlu kuran oku Sadaka sahibini korur kuran ı kerim, Sadaka sahibini korur peygamber kıssaları,Sadaka sahibini korur ilitam ders soruları, Sadaka sahibini korurönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &