ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Özgürlüğe Giden Yol
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Özgürlüğe Giden Yol  (Okunma Sayısı 577 defa)
14 Kasım 2010, 19:28:12
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 14 Kasım 2010, 19:28:12 »Özgürlüğe Giden Yol


Cafer Bekiroğlu


Bu yazı dizisinde, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin kıymetli eseri Marifetnâme’den “tadımlık” mahiyetinde seçtiğimiz satırları bulacaksınız. Hazret’in mukaddimedeki buram buram sevgi kokan hamdele-salvelesiyle başladığımız yazı dizisinde iktibas edilenlerin, istifâdeye medâr olacağını ümit ediyoruz.  Çünkü Allah dostlarının sözleri her devrin insanı için sadra şifâdır.
“Hadsiz hesapsız hamd, nihayetsiz şükür, ebedî övgü bir tek ve eşi benzeri olmayan Allah’a olsun. O, âlemlerin her işini, ezelî ilmiyle takdir edip belirlemiştir. Cihanın hakikatlerini, bitip tükenmez ihsanı bereketiyle düzenleyip yerli yerince koymuştur.

Gül bahçesine benzeyen âlemi, topraktan yarattığı insanla süsleyip donatmıştır. Bütün âlemi insan için, insanı da Yüce Zâtı’nın tanınması için yaratmıştır. Eşyanın hakikatiyle mânânın bütün inceliklerini insanda bir araya getirip göstermiştir. İnsan ruhunu; “toplayan, bir araya getiren” manasına Câmi’ ism-i şerîfine sûret yapmış ve onu emanetlerin yüklenicisi, sırların mahalli kılmıştır.

Bütün âlemde olan binlerce hikmetini, bilgi sahibi âlim kullarına öğretmiştir. Kâinat kitabının her bir harfinden, kendine ait marifet sırlarını araştıranları ârif kılmıştır. Gönül âlemine giren âbid kullarına, sürekli kendi huzurunda ibadet halinde bulunma şuurunu vermiştir.

Salavâtların en faziletlisi, övgülerin en mükemmeli, selâmların en güzeli; kainatın efendisi, yaratılmışların en şereflisi, bütün varlıkların özü Peygamberimiz (aleyhisselâtü vesselâm) Hazretleri’nin ism-i âzam ve akl-ı evvel olan mükemmel ruhuna olsun. Onun şanı “Sen olmasaydın, felekleri yaratmazdım” hitabıyla yüceltilmiştir. Ve onun, halkı cehaletin karanlıklarından hidayetin nurlu aydınlığına çıkarmasıyla kendi nefsini tanıyan ümmeti, Hak bilgisini bulmuştur.

Onun tertemiz âilesi ile ashâbına da selâm olsun ki onlar sözlerinde, işlerinde, inançlarında ve üstün ahlâk ilkelerine uymakta Peygamberin izinde yürümüşlerdir. İman nuru ve irfan huzuruyla gönülleri dolmuştur. (Allah onların hepsinden razı olsun.)”

Merhûm müellif, kitabını değerli oğlu Seyyid Ahmed Naîmî için kaleme aldığını belirterek ona şöyle hitap ediyor:

“Ey aziz evlâdım, Allah seni dünyada ve ahirette aziz kılsın. İlk olarak şunu bilmelisin ki Hak teâlâ iki cihanı insanoğlu için ve insanoğlunu da ancak Yüce Zâtını tanıması için yarattığını herkese duyurmuştur. Nitekim lütuf ve keremiyle şöyle buyurmuştur: “Ben gizli bir hazineydim, bilinmeyi istedim. (Ma’rifete muhabbet ettim.) Beni tanımaları için varlıkları yarattım.”1

Şu hâlde, âlemin ve insanın yaratılmasının nihâî gayesi Mevla’nın bilinmesidir. Ancak her şeyden üstün olan bu ebedî devlet ve tükenmez saadet, öncelikle kişinin kendi nefsini bilmesine bağlıdır. Kendini bilmek de, bedeni tanımaya bağlıdır. Bedenin bilinmesi ise, âlemi tanımakla, âlemin tanımak da hakîki ilimlerle mümkün olduğundan, bir nebze astronomi ve hikmete dâir ilimleri bir araya getirdim. Bunun yanında bir miktar ilm-i teşrîh-i ebdân (anatomi) ve bir miktar da enfus ilimlerinden seçmeler yaptım. Sonra bir miktar da kalb ve gönülle alâkalı konuları işleyen tasavvuf ilminden alıntılar yaptım ve bunları Türkçe’ye tercüme ettim. Bu faydalı kitabı bir mukaddime, üç fen ve bir hatime olmak üzere tasnif ettim” sözleriyle eserini takdim ediyor.

Demek ki murad-ı ilahiye muvafık kul olabilmesi için kişinin kendisini, âlemleri ve Rabbini tanıması lazım. Cennetin vüs’ati, cehennemin heybeti hakkında imanını yakîne taşıyacak derecede fikir sahibi olması lazım. Uçsuz bucaksız semalar, yer yüzü, madenler, bitkiler ve insan bedeninin işleyişi hakkında asgari derecede malumat sahibi olması lazım. Hesap kitaptan haberdar olması lazım.

Hepsinden önemlisi, insanı kemâle götüren irfân yolunun inceliklerini bilmesi lazım. Nefs-i emmaresini itminana taşıyacak mürşid-i kâmili araması lazım. Mürşidine, hocasına, eşine, evladına ve halka karşı davranışlarında, hayatı cennet kılacak İslâmî nezaketi/âdâbı öğrenmesi lazım.

Merhûm müellifin “Hakkı’ya ölmez oğuldur bu kitâb” dediği Marifetname, okurlarını adına “marifetullah” denen bir huzûr limanına çağırıyor. Onun ismi İslâm literatüründe kulluk bilincidir; hakiki özgürlüktür.

Dipnot: 1) Aclûnî, Keşfü’l-hafâ, II/191, H. No: 2016.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Özgürlüğe Giden Yol
« Posted on: 04 Haziran 2020, 02:03:31 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Özgürlüğe Giden Yol rüya tabiri,Özgürlüğe Giden Yol mekke canlı, Özgürlüğe Giden Yol kabe canlı yayın, Özgürlüğe Giden Yol Üç boyutlu kuran oku Özgürlüğe Giden Yol kuran ı kerim, Özgürlüğe Giden Yol peygamber kıssaları,Özgürlüğe Giden Yol ilitam ders soruları, Özgürlüğe Giden Yolönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &