ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Ne istiyoruz?
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ne istiyoruz?  (Okunma Sayısı 534 defa)
02 Aralık 2010, 14:35:18
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 02 Aralık 2010, 14:35:18 »Ne İstiyoruz?


Ne istiyoruz, nasıl istiyoruz, niçin istiyoruz? Yaşam, istekler manzumesi... Bugüne, yarına, yarınlara dair isteklerimiz var.
Kimden istiyoruz, kime istiyoruz?
Meşru istekler mi, makul istekler mi?
Bilerek mi istiyoruz, güdüsel mi isteklerimiz?
Yoksa herkes istediği için biz de mi istiyoruz, gerekli olduğu için mi?
Bu soruların/sorguların cevabını nasıl veriyoruz?
Ne istiyoruz?
Çoğumuz ''Dünyada da ahirette de iyilik ve güzellik istiyoruz. Nitelikli insan olmak, niceliklere sahip olmak istiyoruz. Dünyamızı imar etmek ukbamızı inşa etmek istiyoruz. Kendimizi razı etmek, Yaratıcımızı razı etmek istiyoruz. Takva sahiplerine önder, göz aydınlığı olacak eşler ve çocuklar, rahat sağlayacak evler, ulaşım araçları daha neler neler istiyoruz.''
''Öldükten sonra adımızı baki kılacak eserler, varislerimize bırakacağımız mallar, bağlar, bahçeler, mallar, mülkler istiyoruz...''
''Bilge olmak, akademik çalışmaların mihmandarı olmak, entellektüel olmak istiyoruz. Popüler kültürün himayesinde popülariteyi sağlamak istiyoruz.''
''Yüksek tirajlı gazeteler, reyting sağlayan televizyonlar, rant oranı yüksek işler, hasılatı bereketli ekinler, daha neler neler istiyoruz.''
''Ebedi kalacakmış gibi dünyayı istiyor, istiyoruz.
Birden yarın ölecekmiş gibi isteklerimizi küçültüyor, ''bir lokma, bir hırka'' indirgemeciliğini yaşıyoruz. Azalıp çoğalan isteklerimizi bizden istenilenleri yerine getiriyor muyuz?
Peki, niçin istiyoruz?
Nedenlerini, niçinlerini tanımlayabiliyor muyuz? Toplumun yaptırım gücüyle istemeye mi zorlanıyoruz? Güdüsel isteklere bir anlam bir amaç yükleyebiliyor muyuz?
Kendimiz için mi istiyoruz bunca istekleri, yoksa varlığımız toplumda makes bulsun diye mi?
Yaratıcının rızasını isteklerimizin mihengine oturtabiliyor muyuz?
Nasıl istiyoruz?
Her isteği usulüne göre isteyebiliyor muyuz? Emek sarf etmeden, dökülmesi gereken yaşları dökmeden, zahmete katlanmadan rahmet bizim mi olsun istiyoruz? Sünnetullaha uygun olmayan şekilde istiyor, seslendiriyor, bekliyor muyuz?
''Vermeyi dilemeseydi istemeyi vermezdi.'' düşüncesiyle mi hep istiyoruz? İsteklerimize nasıl cevap istiyorsak bizden istenilenleri de öylece yerine getiriyor muyuz?
Nasıl istiyoruz?
Körü körüne mi? Bir basiret üzere mi?
Toprağı hazırlayıp, tohumu iyisinden seçip, usulüne göre ekip, işin ehliyle istişare edip mi hâsılat bekliyoruz, yoksa toprağın yanı başında oturup gönülden toprağımızın yeşermesi için isteklerde mi bulunuyoruz?
''Ancak ilim sahipleri haşyet duyar.'' bilgisine vakıfken nasıl da yüzeysel hareket ediyoruz? İlmin sahibi olmak için fıkhetmenin hadimi olmak gerekliliğini unutarak mı istiyoruz?
Nasıl istiyoruz?
Yürekten gelerek mi, isteğimize ulaşmak için gerekli her gayreti ortaya koyarak mı? Yoksa evet yoksa... '' Vermedi mabud neylesin Mahmut'' diyerek, yine bir mazeret bularak mı?
Kimden istiyoruz?
Yaratan'dan mı, yaratılmıştan mı?
Yaratan'dan istedikçe azizleşiyor, yaratılandan istedikçe zelilleşiyoruz.
''Yalnız sana ibadet eder, yalnız senden yardım isteriz.'' derken başka mabudlar bulursak,
Er-Rezzak Sen'sin derken başka rızık vericiler tanırsak,
El-Hadi'sin derken başka yol göstericiler ararsak,
Rabb'im Sen'den istiyorum derken başka rabler edinirsek,
El-Mucib'sin senden istiyorum derken biz onun davetine icabet etmezsek...
Bu çelişkiler içerisinde isteklere kavuşmak zor. Öncelikle isteklerimizi sunduğumuz Yaratıcımızı çok iyi tanımalıyız. Mutlak hâkim O, işlerin usulüne göre olması için kanun koyan O. Yapılan dualara icabet eden O. O'ndan başka mabud yok. O'nun bizden yapmamızı istediklerini yapıyor, istememize izin verdiklerini usulüne göre istiyoruz. İsteklerimiz cevap bulunca şükrünü eda ediyor, kendimiz için istediğimizi kardeşimiz için de istiyoruz.
İdeallerin realiteyle birlik oluşturduğu bir dünyada yaşamayı istiyorsak bizden istenileni verelim ki bize de verilsin.
Ebedi isteklere kavuşmak duasıyla...Sacide Seçkin

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ne istiyoruz?
« Posted on: 04 Ağustos 2020, 22:45:44 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ne istiyoruz? rüya tabiri,Ne istiyoruz? mekke canlı, Ne istiyoruz? kabe canlı yayın, Ne istiyoruz? Üç boyutlu kuran oku Ne istiyoruz? kuran ı kerim, Ne istiyoruz? peygamber kıssaları,Ne istiyoruz? ilitam ders soruları, Ne istiyoruz?önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &