> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > İslam incelik ve rahmettir
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İslam incelik ve rahmettir  (Okunma Sayısı 718 defa)
27 Aralık 2010, 18:37:26
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 27 Aralık 2010, 18:37:26 »İslam, incelik ve rahmettir


"Bir gün Resûlullah (sav) bize hitap ederek şöyle buyurdular: "Sıkılık huyundan kaçının. Zira sizden önce gelip geçenler bu huy yüzünden helâk oldular. Şöyle ki: Bu huy onlara cimrilik emretti, onlar hemen cimrileşiverdiler, sıla-ı rahmi kesmelerini emretti, hemen sıla-ı rahmi kestiler, doğru yoldan çıkmayı (fücur) emretti, hemen doğru yoldan çıktılar." (İbn Ömer)

En hayırlı ev

Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: "Resûlullah (sav) buyurdular ki: "Müslümanlar içinde en hayırlı ev kendisine iyilik yapılan bir yetimin bulunduğu evdir. Müslümanlar içinde en kötü ev de kendisine kötülük yapılan bir yetimin bulunduğu evdir."

Su vermekte sevap vardır

Sürâka İbn Cu'şem (ra) anlatıyor: "Resulullah'a kendi develerini sulamak için hazırlayıp sıvadığım havuzlarıma gelen yolunu kaybetmiş yitik deveyi sularsam benim için bir sevap olup olmadığını sordum. Bana: 'Evet, hararetli her ciğer sahibin(i sulamak)ta bir sevap vardır' buyurdular."

"Tanımadıklarınıza da selam verin"

Ebu Ümâme (ra) anlatıyor: "Resûlullah (sav) bize selâmı yaygınlaştırmamızı (tanıdık, tanımadık herkese vermemizi) emretti."

Yanında oturana saygı

Hz. Enes (ra) anlatıyor: "Resûlullah (sav) bir adama rastladı mı onunla konuşur, muhatabı ayrılmadıkça da yüzünü ondan çevirmezdi. Muhatabıyla musafaha yapsa, elini muhatabın elinden çekmezdi. İlk çeken muhatabı olurdu. Hz. Peygamber'in dizlerinin, yanında oturan arkadaşının dizlerinden ileri çıktığı da görülmemiştir."

Hal-hatır sorma

Ebu Üseyd (ra) anlatıyor: "Resûlullah (sav), Abbâs İbn Abdulmuttalib'in evine girerken, Abbâs'a: "Esselamu aleyküm" buyurmuş, ev halkı da: "Ve aleykesselam ve rahmetullahi ve berekâtuhu" diye selamını almışlar. Sonra Resûlullah, "Nasılsınız?" diye hal-hatır sormuş, onlar da: "Allah'a hamdolsun, iyiyiz. Babamız ve anamız sana feda olsun, sen nasılsın ey Allah'ın Resulü!" diye karşılık vermişler, Aleyhissalâtu vesselâm da: "Allah'a hamdolsun, ben de iyiyim!" buyurmuştur."

Hapşırana teşmit

Hz. Ali anlatıyor: "Resûlullah (sav) buyurdular ki: "Biriniz hapşırınca "Elhamdülillah!" desin. Yanındakiler ona 'yerkamukellah' desinler, hapşıran da onlara "Yehdikümullah ve yuslihu bâleküm (Allah size hidayette bulunsun ve halinizi iyi kılsın)" desin."

Anne ve babaya iyilik

İbn Selame (ra) anlatıyor:

"Resûlullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Kişiye annesinin hakkına riayeti tavsiye ederim. Kişiye annesinin hakkına riayeti tavsiye ederim. Kişiye annesinin hakkına riayeti tavsiye ederim" -diye üç kere tekrar etti.

Sonra şöyle devam etti: "Kişiye babasının hakkına riayeti tavsiye ederim, kişiye kendi yerine işini takip eden velisinin hakkına riayeti tavsiye ederim, hatta velisi kendisine eza vermiş bile olsa."

"Kadın, bu davranışıyla cennete girdi"

Sa'sa'a İbn Muaviye (ra) anlatıyor: "Bir kadın beraberinde iki kızıyla birlikte Hz. Aişe'nin yanına girdi. Aişe (ra) kadıncağıza üç tane kuru hurma verdi. Kadın çocuklarına birer hurma verdi, kalan üçüncü hurmayı da çocukları arasında taksim etti."

Hz. Aişe der ki: "Az sonra Resûlullah (sav) geldi, hadiseyi kendisine anlattım. Bunun üzerine: 'Buna hayret mi ettin? Kadın bu davranışı sebebiyle cennete girdi' buyurdular."

Yetimin ve kadının gözetilmesi

Ebu Hureyre (ra) anlatıyor: "Resûlullah (sav) buyurdular ki "Allah'ım! Ben şu iki zayıfın hakkının çiğnenmesinden sakındırırım: Yetim ve kadının"

Mazereti kabul

Cevzân el-Küfi (ra) anlatıyor: "Resûlullah (sav) buyurdular ki: "Kim (din) kardeşine bir özür beyan eder de kardeşi bunu kabul etmezse, onun üzerinde meks sahibinin günahı kadar vebal olur."


ALINTI
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: İslam incelik ve rahmettir
« Posted on: 26 Ekim 2021, 04:48:37 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İslam incelik ve rahmettir rüya tabiri,İslam incelik ve rahmettir mekke canlı, İslam incelik ve rahmettir kabe canlı yayın, İslam incelik ve rahmettir Üç boyutlu kuran oku İslam incelik ve rahmettir kuran ı kerim, İslam incelik ve rahmettir peygamber kıssaları,İslam incelik ve rahmettir ilitam ders soruları, İslam incelik ve rahmettir önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &