ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > İntisap iksiri
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İntisap iksiri  (Okunma Sayısı 572 defa)
07 Eylül 2010, 19:01:53
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 07 Eylül 2010, 19:01:53 »İntisap iksiri

Eğer söz, herhangi bir insana nispet edilse, sıradan bir kelâmdır.

Fahr-i Kâinat (asm)’a nispet edilip bağlansa, adı hadis olur.

Kâinatın Yaratıcısına nispet (bağlanma) ile diğer sözlerden, hiçbir ölçünün tartamayacağı derecede yükselir ve adı Allah’ın kelâmı olur.

Şu kâinatta görünen en büyük sırlardan, iksirlerden birisi de intisaptır. İntisap bağlanmak demektir. İntisap öyle bir iksirdir ki, bir anda fakiri zengin yapar. Zayıf olanı kavileştirir.

Zelili aziz eder. Düşük olanı yükseltir, noksanı ikmal eder. İntisabın zıddı olan başıboşluk ise aziz olanı bir anda zillete gark eder.

Kuvvetli olanı zaafa düşürür. Kemali olanı noksan dehlizine atar. En yüksek bir mevki sahibini bir anda aşağıların aşağısına yuvarlar.

Mesela, padişaha vatandaşlık bağıyla intisap eden bir insan, vezir-i azam mertebesine kadar yükselebilir. Bu mertebeye kadar çıkabilmesi için ilk ve en önemli şart; padişahın padişahlığını kabul etmek ve vatandaşlık bağıyla intisap etmek, bağlanmaktır.

Vezir-i azam da olsa padişahın kendisine verdiği makama güvenip benlik davasıyla intisap bağını koparsa, (yani vatandaşlıktan çıksa) padişaha karşı mazhar olduğu yakınlığı öyle bir kaybeder ki, en düşük bir vatandaşın seviyesinde bile kalamaz. Padişahın ülkesinden kovulur.

Karpuz, beden itibariyle bağlı olduğu kökünden katbekat büyüktür. Eğer büyüklüğüne güvenip, o incecik kökünden intisap bağını koparsa. Bedenen ne kadar büyük olursa olsun, (köküne bağlıyken) kendisini her gün daha da ballandırıp pişiren güneş, artık (köküyle intisapsızlığı sebebiyle) onu çürütmeye başlar.

Bir zaman sonra da ele alınmayacak dereceye düşer. Şayet köküyle bağını kesmeyip intisap sırrını bozmazsa müşterilerin çokça rağbet edeceği bir kıvama gelir. Yaradılışının gereği yerini bulur. Salih bir kula da nasip olursa, ta cennete kadar gider.

Yine insanın saçı, çok değerli olan başa bağlı olduğu için adına saç denilir ve çok değerlidir. Aynı tüy yüzümüze bağlansa, mübarek ve makbul olan sakalın bir ferdi olur. Baştan ya da yüzden ayrıldığı anda ne kadar güzel olursa olsun onun adı “kıl” olur, sevimsizleşir, değersizleşir. Fakat aynı tüy parçasının Hz. Peygamberle (asm) bağı bulunsa, bir kıl parçası da olsa onun şerefi gayet yüksektir ve adı “Sakal-ı şerif” olur.

Yine mesela, Hazret-i Ebu Bekir (ra) Efendimiz;

Mağaradaki ikilinin ikincisi olmuş, imanı bütün ümmetin imanından daha büyük olan, Peygamberimiz (asm)’ın gören gözü, işiten kulağı mesabesinde emsalsiz bir şahsiyettir. Eğer Hz. Peygamber’e (asm) intisap etmeseydi İslâmiyet içinde bu derece bir mevkii kazanabilir miydi?


Şahsında ne kadar kemalâtı olursa olsun, kendine güvenip Peygamberimiz’e (asm) bağlanmasa idi aynı Hz. Ebubekir olabilir miydi?

Kureyşin seçkin iki Ömer’inden, Ömer ibn-i Hattab Peygamberimiz’e (asm) intisap edip bağlanmakla adalet güneşi olmuş ve Hz. Ömer (ra) diye anılagelmiştir. Ömer ibn-i Hişam ise Peygamber (asm)’a intisap ile bağlanmadığı için Ebu cehil damgasını yemiş.

Eğer söz, herhangi bir insana nispet edilse, sıradan bir kelâmdır. Fahr-i Kâinat (asm)’a nispet edilip bağlansa, adı hadis olur. Kâinatın Yaratıcısına nispet (bağlanma) ile diğer sözlerden, hiçbir ölçünün tartamayacağı derecede yükselir ve adı Allah’ın kelâmı olur.

Netice itibariyle intisap; nûrânî, muazzam bir bağ, bir iksirdir. Şerefli olana bağlanan, elbette şereflenir ve zilletten kurtulur. Kuvvetli olana bağlanan, kuvvetlenir ve cümle korkulardan kurtulur. Ganî (zenginliği sonsuz) olana bağlanan da elbette fakirlikten ve tüm ihtiyaçlarından kurtulur.

Eğer bizler de sonsuz acizliğimizi görüp, kudreti sonsuz olan Allah’a hakîki intisap edersek, kâinatta hiçbir musibetten ve tehlikeden korkmayız.

Hadsiz ihtiyaçlarımızı görüp serveti ve gınası hesapsız olan Allah’a hakîki olarak intisap eder, bağlanır, dostluğunu ve rızasını kazanırsak, elbette hiçbir ihtiyacımızı, O’ndan başka hiç kimseye açmaz ve başkasına asla minnet etmez ve başkaların mihnet yükünü çekmez ve “Hasbünallahu ve ni’mel vekil” in (Allah en güzel vekildir) sırrına mazhar oluruz.

Ve O’na hakîki bağlandığımızda öyle bir şeref kazanırız ki; artık dünyanın en üstün makam ve mevkileri de olsa, üzerindeki fanilik damgasını görüp, küçük ve hor görmeye başlarız. Ancak O’nu bilir, ancak O’nu görür, ancak O’na dayanırız.Madem O var, her şey var.


Kürşad İMANLI
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İntisap iksiri
« Posted on: 29 Şubat 2020, 01:05:52 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İntisap iksiri rüya tabiri,İntisap iksiri mekke canlı, İntisap iksiri kabe canlı yayın, İntisap iksiri Üç boyutlu kuran oku İntisap iksiri kuran ı kerim, İntisap iksiri peygamber kıssaları,İntisap iksiri ilitam ders soruları, İntisap iksiri önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &