ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > İhtilafa düşerseniz, ALLAH’a ve Resulü’ne gidin 2
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İhtilafa düşerseniz, ALLAH’a ve Resulü’ne gidin 2  (Okunma Sayısı 4278 defa)
09 Ağustos 2010, 17:36:55
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« : 09 Ağustos 2010, 17:36:55 »

Ey iman edenler! İhtilafa düştüğünüz meseleyi, ALLAH’a ve Resulü’ne götürün


"Ey iman edenler! ALLAH'a itaat edin, Peygambere de itaat edin ve sizden olan emir sahibine de... Eğer herhangi bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz; ALLAH'a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu ALLAH ve

Resulüne arz edin. Bu, daha iyidir ve sonuç bakımından da daha güzeldir." [Nisa, 59]

Ayetin iniş sebebi...

Said bin Cübeyr'den rivâyet edildiğine göre bu âyet, Abdullah bin Huzafe bin Kays dolayısıyla indirilmiştir. O sırada Hz. Peygamber, onu bir müfrezeye komutan olarak göndermişti. Süddi'nin rivayetine göre de Resulullah, Halid bin Velid kumandasında bir müfreze göndermişti ki, içlerinde Ammar bin Yasir de vardı. Gittiler, geceleyin hareket hedefleri olan kavme yakın bir yere kondular. Onlar da casuslarından aldıkları bir haber üzerine sabaha kadar kaçtılar. Yalnız içlerinden bir adam çoluk çocuğuna eşyalarının toplanmasını emretmiş ve kendisi gece karanlığında yürüyüp Halid'in askerine gelmiş ve Ammar bin Yasir'i sorup yanına varmış, "Ey Ebu Yakzan, demiş, Ben Müslüman oldum diye şehadet ettim, kavmim ise sizin geldiğinizi işitince kaçtılar, ben kaldım; benim Müslüman olmam yarın bir fayda verir mi, yoksa ben de kaçayım mı?" diye sormuş.

Ammar da, "Hayır kaçma! Sana fayda verir." demiş. O da kaçmamıştı. Sabahleyin Halid akın etmiş, o adamdan başka kimseyi bulamamışlar. Onu malı ile beraber tutmuşlar. Ammar, durumu haber alınca Halid'e gelmiş, "O adamı bırak, çünkü o Müslüman oldu ve ben ona eman verdim" demiş. Halid de, "Sen kim oluyorsun da adam kurtarıyorsun" diye çıkışmış ve bundan dolayı birbirlerine söz atmışlar.

Nihayet Resulullah'a mahkeme için başvurmuşlar. Hz. Peygamber, Ammar'ın eman vermesine izin vermiş ve bir daha amire karşı böyle kendi kendine söz vermemesini de hatırlatmış, bunun üzerine peygamberin yanında da atışmışlar. Halid, "Ey ALLAH'ın elçisi! Bu burnu kesik kölenin bana sövmesine müsaade eder misin?" demiş.

Resulullah da:
"Ey Halid! Ammar'ı kötüleme, çünkü Ammar'ı kötüleyeni ALLAH kötüler, Ammar'a karşı kin besleyenden ALLAH nefret eder, Ammar'a lanet edene ALLAH lanet eder" buyurmuş. Ammar da öfke ile kalkmış. Bunun üzerine Halid, arkasından koşup elbisesinden tutmuş, özür dilemiş, o da razı olmuştu.

Tartıştığınız şeyi, Kur'an ve Sünnet'e götürünüz
!

İşte söz konusu ayet bunun üzerine indi, diye nakledilmiştir. Bu iki rivayetin çözümüne göre âyet, müfreze komutanları ve askerî işler sebebiyle inmiş ve fakat itaat meselesini genel olarak esaslı bir nizama bağlamıştır.

Bundan dolayı Ey müminler! Gerek genel bir şekilde birbirinizle ve gerek yetkililer ile sizin aranızda ve gerekse yetkili olanlar arasında herhangi bir şey hakkında tartışırsanız onu ALLAH'a ve Resulü'ne götürünüz. Yani yalnız kendi arzu ve isteğinizle halletmeye kalkışmayınız. Çarpışmalara düşmeyiniz. Başkalarına da gitmeyiniz de önce ALLAH'ı, ikinci olarak Hz. Muhammed'i kendinize başvurulacak yer biliniz, bu hükme ve bu mahkemeye müracaat ediniz. Aranızda biricik hakem ve hâkim ALLAH ve Peygamberini tanıyınız.

Değişik hükümlerinizi, fikirlerinizi ALLAH'ın âyetlerine ve Hz. Muhammed'in açıklamalarına tatbik ederek ve uydurarak birleştiriniz ki, ALLAH'a müracaat, ALLAH'ın birliğine inanmada samimiyetle ALLAH'ın âyetlerini araştırmak ve incelemekle, Resulü'ne müracaat da zamanında kendisine ve ondan sonra sünnetine ve halifelerine durumu arz etmekle olur.

Kur'ân'da açıkça belirtilen, sünnette açıkça belirtilen, yetkililerin ittifakıyla üzerinde ittifak edilen ve sahih kıyas ile nasslardan çıkarılan hükümler. Bununla beraber bu dördüncüsü ile ihtilaf azaltılabilirse de tamamen birleştirilemez. Bunda anlaşmazlık çıktığı zaman da yetkililerin şûrasına ve nihayet sultanın emrine müracaat olunur ki, bu da "ALLAH'a itaat ediniz, Resul'e ve sizden olan emir sahiplerine itaat ediniz." emri gereğince ALLAH'ın emrine müracaat etmektir. Ve "Emanetleri ehline vermenizi emrediyor." [Nisâ, 4/58] bunun da kaynağıdır.
Bir olayda ihtilafa düştüğünüz zaman...

Ve mutlaka Müslümanlar bir olayda ihtilafa düştükleri zaman ilk önce 'ALLAH'ın birliğine inanmak', 'emaneti ehline vermek' ve 'adaletle hükmetmek' vazifelerini göz önünde bulundurup, kendilerini ALLAH'ın ve Peygamberin huzurunda toplanmış görerek ona göre düşünmeleri ve fikirlerini ve arzularını ALLAH Teâlâ'nın himayesi altına vermeleri ve daima hakkın birliği yolunda gitmeleri lazım gelir. Eğer ALLAH'a ve ahiret gününe gerçekten iman ediyorsanız böyle yaparsınız, ALLAH'a ve Resulüne ve yetkililere itaat eder ve şayet bir şeyde aranızda çekişme olursa onda da ALLAH'ın ve Resulünün hükümlerine başvurursanız, bu başvurmak sizin için halen sırf iyiliktir, çekişmeyi keser. Ve sonuç açısından da daha güzeldir.

Bu emirleri tespit ettikten sonra işin başında adlî ve teşriî (kanun koymaya ait) esaslar üzerinde itaat etmeyi temin etmek ve müminlere adaletle hükmetmek emredilmiş iken, adalet ve hakka aykırı hükmetmeye istekli olmamaları ve muhakeme meselelerinde adalete aykırı harekette bulunma vaziyeti almamaları ve tağutlar mahkemesine müracaat etmemeleri gerektiğini telkin ve mümin ismi altında Peygambere itaat etmekten hoşlanmayan ve onun hükmüne razı olmayıp başka mahkemelere müracaat edenlerin münafık olduğunu anlatmak ve sonuçta Resulullah'a itaati sağlamlaştırmak için dikkat çekilerek buyruluyor ki:

Nisa, 60: "Şunları görmüyor musun? Kendilerinin sana indirilene ve senden önce indirilene inandıklarını ileri sürüyorlar da tağuta inanmamaları kendilerine emrolunduğu halde, tağut önünde muhakemeleşmek istiyorlar. Şeytan da onları bir daha dönemeyecekleri kadar iyice sapıklığa düşürmek istiyor."

Nisa, 61: "Onlara: "ALLAH'ın indirdiğine ve Peygambere gelin!" denince, münafıkların senden büsbütün uzaklaştıklarını görürsün."

Nisa, 62: "Ya nasıl, elleriyle yaptıkları yüzünden başlarına bir felaket gelince, hemen sana geldiler de: "Biz sadece iyilik etmek ve arayı bulmak istedik." diye ALLAH'a yemin ediyorlar."

Nisa, 63: "Onlar, ALLAH'ın kalplerindekini bildiği kimselerdir; Onlara aldırma, onlara öğüt ver ve onların içlerine tesir edecek güzel söz söyle!"

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2010, 17:48:18 Gönderen: HizmetkaR »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İhtilafa düşerseniz, ALLAH’a ve Resulü’ne gidin 2
« Posted on: 02 Temmuz 2020, 13:13:07 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İhtilafa düşerseniz, ALLAH’a ve Resulü’ne gidin 2 rüya tabiri,İhtilafa düşerseniz, ALLAH’a ve Resulü’ne gidin 2 mekke canlı, İhtilafa düşerseniz, ALLAH’a ve Resulü’ne gidin 2 kabe canlı yayın, İhtilafa düşerseniz, ALLAH’a ve Resulü’ne gidin 2 Üç boyutlu kuran oku İhtilafa düşerseniz, ALLAH’a ve Resulü’ne gidin 2 kuran ı kerim, İhtilafa düşerseniz, ALLAH’a ve Resulü’ne gidin 2 peygamber kıssaları,İhtilafa düşerseniz, ALLAH’a ve Resulü’ne gidin 2 ilitam ders soruları, İhtilafa düşerseniz, ALLAH’a ve Resulü’ne gidin 2önlisans arapça,
Logged
26 Ocak 2015, 16:54:25
Ramazan.
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 6.353« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2015, 16:54:25 »

Eskiden kişiler aralarında tartışmalar olup da bu tartışma büyürse hemen hakem olarak Peygamber Efendimize baş vururlarmış. Keşke Efendimiz bizimle olsada ona bize hakemlik etmesini istesek.ALLAH öbür dünyada Peygamber Efendimiz görmenizi nasip etsin.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
26 Ocak 2015, 18:05:23
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.957Site
« Yanıtla #2 : 26 Ocak 2015, 18:05:23 »

Esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berakatüh,  Hak davalarında dine yönelmeliyiz.  Yani Allah ( Celle Celalühü ) ve Rasülü' nün ( sallallahu aleyhi ve sellem ) ne buyurduklarına bakmak lazım.Alemlerin Rabbi Allah Teâlâ bizleri kusurlarımızdan dolayı affeylesin.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2015, 18:06:21 Gönderen: Mehmed Enes »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
26 Ocak 2015, 20:32:57
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.060


« Yanıtla #3 : 26 Ocak 2015, 20:32:57 »

Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan Halim abi.Kur an Müslümanlara gönderilen bir rehber,bir yol göstericidir.Peygamber efendimizin dedikleri ,yaptıkları bize yol göstericidir.Bir sıkıntı anında Allahın sözü olan kur ana yada peygamber efendimizin hadislerine sünnetlerine baş vuralım inşallah....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &