ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Hakîkî hayat ahiret hayatı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hakîkî hayat ahiret hayatı  (Okunma Sayısı 427 defa)
11 Eylül 2010, 15:57:03
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 11 Eylül 2010, 15:57:03 »Hakîkî Hayat: Âhiret Hayatı

Evet Cenâb-ı Hak insanı ihmal etmemiştir. İnsan nev’inin en büyük en ehemmiyetli ve en umumi olan beka duâsını, lika duâsını, ebedî hayatı ve ebedî saadeti, bütün müştemilatıyla beraber âhiretin ve cennetin yaratılmasıyla kabul etmiştir.

Hayatın saadetini lezzetini râhatını istiyorsanız, hayatınızı iman ile hayatlandırınız, feraiz ile ziynetSlendiriniz, günahlardan ictinab ile de muhafaza ediniz.

Hayat, imanın altı erkanına bakıp onları ispat eder. İmanın esaslarının hayat ile kuvvetli alakaları vardır. Hayat sayesinde bunlar bilinir ve anlaşılır. Evet madem bu kâinatın en mühim neticesi ve meyvesi ve yaratılmasının hikmeti hayattır. Elbette bu yüksek hakîkat olan hayat, sadece bu fânî, kısacık, noksan ve elemli olan dünya hayatına münhasır değildir. Belki hayatın mâhiyeti ve ne olduğu hakkıyla anlaşılırsa, hayat ağacının gayesi, neticesi ve en son meyvesi, âhiret hayatı olduğu tahakkuk eder.

Hakîkî hayat, taşıyla toprağıyla hayattar olan cennet hayatıdır. Eğer âhiret ve cennet hayatı kabul edilmeden, sadece dünya hayatına hasrı nazar edilirse, o zaman acib ve garip sanatlarla donatılmış bu hayat ağacının, zîşuur hakkında hususan insan hakkında, meyvesiz, faydasız, hikmetsiz olması lazım gelecektir. Şayet âhiret hayatı olmayıp, sadece dünya hayatı olsa idi o takdirde insanın kıymeti hiç hükmünde kalacaktır.

Eğer âhiret ve cennet hayatı olmasaydı sermaye ve cihazat bakımından serçe kuşundan yirmi derece yüksek ve kâinattaki zîhayat içinde en mühim ve ehemmiyetli varlık olan insan saadet-i hayat cihetinde serçe kuşundan yirmi derece aşağı düşüp en bedbaht, en zelil bir bîçâre olacaktı.

Hem en kıymettar bir nimet olan akıl dahi, geçmiş zamanın hüzünlerini ve gelecek zamanın korkularını insanın başına yağdırmakla onun kalbini sürekli incitir. Bir lezzete karşılık dokuz misli elemleri kattığından, bu akıl insanın başına en musibetli bir bela hükmüne geçer. Netice olarak bu hayattan sonra mutlaka bâkî bir hayat olmalıdır. Demek bu dünya hayatı, âhirete iman rüknünü kesinlikle ispat ediyor. Yüz binlerce hayvanat ve nebâtât çeşitlerinin her sene ölmeleri ve bahar mevsiminde yeniden diriltilmeleri, ihya edilmeleri haşir ve âhiret hayatına binler delil olarak, gözümüz önünde cereyan ediyor.

Bir çobanın bir koyununun ayağı incinse, Cenâb-ı Hak onu ihmal etmiyor, ya merhem veya baytar gönderiyor. Zayıf bîçâre yavrulara halis süt gönderiyor. Yerlerinde tevazuyla durup hareket edemeyen ağaçların rızıklarını ayaklarına gönderiyor. Bütün nebaâtât ve hayvanâtı rubûbiyetiyle terbiye ediyor, onları harika ve mükemmel bir şekilde besliyor, büyütüyor, yetiştiriyor ve nasıl hareket edeceklerini öğretiyor.

Hatta insanın küçücük midesinin beka ve yaşamak arzusuyla yaptığı hususi rızık duasını bilen, işiten ve leziz yiyeceklerle o duanın kabulünü gösterip mideyi memnun eden Cenâb-ı Hakkın insanı bilmemesi görmemesi mümkün değildir.

Evet Cenâb-ı Hak insanı ihmal etmemiştir. İnsan nev’inin en büyük en ehemmiyetli ve en umumi olan beka duâsını, lika duâsını, ebedî hayatı ve ebedî saadeti, bütün müştemilatıyla beraber âhiretin ve cennetin yaratılmasıyla kabul etmiştir.

Bundan anlayalım ki, bu hayatın gayesini rahatça yaşamak ve gafletli lezzetlenmek ve heveskârane nimetlenmektir” diyenler, gayet çirkin bir cehaletle bu pek çok kıymettar olan hayat nimetini ve şuur hediyesini ve akıl ihsanını hafife alıp ve tahkir edip dehşetli bir küfrân-ı nimet ederler.

Bu hayatın gayesi ve neticesi hayat-ı ebediye olduğu gibi, bir meyvesi de hayatı veren Zât-ı Hayy ve Muhyîye karşı şükür ve ibadet, hamd ve muhabbettir ki bu şükür ve muhabbet, hamd ve ibâdet ise, hayatın meyvesi olduğu gibi, kâinatın gayesidir.

“Hiç mümkün müdür ki: Bir saltanat, bâhusus böyle muhteşem bir saltanat, hüsn-i hizmet eden mutilere mükâfatı ve isyan edenlere mücazatı bulunmasın. Burada yok hükmündedir. Demek başka yerde bir mahkeme-i kübra vardır.


Selman ÇETİNTÜRK
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hakîkî hayat ahiret hayatı
« Posted on: 30 Mayıs 2020, 00:52:30 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hakîkî hayat ahiret hayatı rüya tabiri,Hakîkî hayat ahiret hayatı mekke canlı, Hakîkî hayat ahiret hayatı kabe canlı yayın, Hakîkî hayat ahiret hayatı Üç boyutlu kuran oku Hakîkî hayat ahiret hayatı kuran ı kerim, Hakîkî hayat ahiret hayatı peygamber kıssaları,Hakîkî hayat ahiret hayatı ilitam ders soruları, Hakîkî hayat ahiret hayatı önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &