> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Geçen zamanın ardından
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Geçen zamanın ardından  (Okunma Sayısı 425 defa)
01 Aralık 2010, 18:45:25
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 01 Aralık 2010, 18:45:25 »Geçen Zamanın Ardından


Hadi klasik bir yazı olsun bu. Aylardan ocakken… Yani bir yılı daha geride bırakmışken ve her takvim sayfası hayatımıza bir not düşürmüşken…Dön şimdi ve bak arkana… Arkanda kalan o kocaman yıla… Nasıl geçtiğini, senin bu zamanı nasıl geçirdiğini şöyle bir hatırla…

Kış, bahar, yaz, güz derken yapmak istediklerimizin ne kadarını gerçekleştirebildik? Ümitlerimizi iyi bir kahvaltıda mı ağırladık yoksa kötü bir akşam yemeğinde mi? Hedeflerimize ulaşmak için gösterdiğimiz çabalar, hedef tahtamızın hangi aralıklarına isabet ettiler? Yoksa boşa kürek çekip heba mı ettik bir yılı daha?

Bir yıl daha geçip giderken biraz daha büyüyebildik mi, olgunlaşabildik mi? Hayatın rutinlerine inat hayretimizi arttırabilecek çocuk yanlarımızı koruyabildik mi?

Kimlerle güldü gözlerimizin içi, kimlerle ağladı? Kimlere yarenlik etti şu gönül, kimlerin adı silindi o gönül sayfasından? Dostlarımızla ne kadar vakit geçirebildik?  Özlediklerimize ne kadar zaman ayırdık? Yoksa hayatın, işlerin yoğunluğunu bahane edip ziyaret edeceklerimizin listesi ellerimizde uzayıp gitti mi?

Sahi, ellerini sıkıca tutmuşken kimler kayıp gitti aramızdan? Hangi cemreler toprağa düştü? Hangi ölümler sarstı bizi? Hangi imtihanlar başımızı önümüze eğdirdi ya da daha çok güçlendirdi?

Ayaklarımız belki hep sabit kalamadı dosdoğru yol üzerinde… Kalbimizin kirlendiği vakitler de oldu. Toparlanabildik mi hemen, toparlayabildik mi birbirimizi, arınabildik mi günahın karasından? Kaç gece şahit olur kendimizi aklama çabalarına? Kaç secde şahit olur tevbe ettiğimiz zamanlara?

Ya fikirlerimiz, ya kararlarımız… Hangilerinden vazgeçtik, hangilerinden emin olduk? Hangilerine sahip çıktık, hangilerini zihnimizden, kalbimizden çıkardık? Arkadaşlarımızla yaptığımız toplantılarda hararetli konuşmalarımızın ne kadarını eyleme dönüştürebildik?

‘Okumak’ fiiliyle aramız nasıldı? Kaç kitap bitirebildik mesela?  Altını çizdiğimiz kaç cümlenin altında ezildik? Ve kitabın kapağını kapattıktan sonra bir şeyler değişti mi hayatımızda? Olumlu yanlarımızı takdir ederken eksikliklerimizi de fark edebildik mi? Ahlakımızı olumsuz yönden etkileyen zaaflarımızdan birkaç tanesini terbiye edebildik mi?

Hazır fetvaları ve cevapları dinlemek yerine kendimizi kitaplar, dergiler, tefsirler, ansiklopediler arasında cevaplarını ararken bulduğumuz kaç konumuz, kaç sorumuz oldu?

Sorunlarımızı kimlerle paylaştık? Kimlerden yardım istedik, kimlere yardım ettik? Bir yetimin yüzünü güldürebildik mi?  Bir kardeşimizin sıkıntısını giderebildik mi? ‘ Bana ne canım’ zihniyetinden ne kadar uzak tutabildik kendimizi?

 Dünyanın farklı coğrafyalarında zulüm ve işkence gören, açlık ve yoksulluk çeken kardeşlerimiz için kaç defa açtık ellerimizi Yaratana?  Ve ‘bir şeyler yapmam lazım’ deyip sorumluluklarımızın bilinciyle ne kadar yorduk zihnimizi?

En çok nelere öfkelendik? Uykularımızı hangi kaygılar için böldük? Maddi sıkıntılarımız, manevi buhranlarımız oldu belki… Belki hastalandık, başucumuzda ilaçlarla geçti günlerimiz. Belki mahkeme salonlarındaydık. Davacıydık ya da davalı… Kimimize gün saymak düştü parmaklıkların ardında, kimimize görüş günlerini beklemek… Dargınlıklarımız oldu, gereksiz alınganlıklarımız, korkularımız…

Ama geçti hepsi işte geçti. ‘ Bu da geçer mi?’ , ‘ bu da biter mi?’ dediğimiz ne varsa geçti.

Kimimizin heyecanla kurduğu hayaller gerçekleşirken kimimizin hayalleri bir başka yıla kaldı?  Kimileri için oldukça güzel geçen bir yılken kimileri için hatırlamak bile istemeyecekleri bir sene oldu…

Fakat öyle ya da böyle herkesin ömründen bir yıl daha eksildi.

Ve en önemlisi de yaşadıklarımızı hatırlamaya çalışırken bunların aslında kaydedilmiş olmasıdır. Yani biz unutsak da bir çok şeyi hiçbir şey unutulmuş değildir aslında. Ve zamanı geldiğinde ne yapıp ne ettiğimiz bir bir ortaya çıkacak bir başka ifadeyle ipliğimiz pazara dökülecektir.

Öyleyse biraz daha hassasiyetle hatırlamak gerekiyor geçen zamanı. Ki en azından önümüzde yaşanacak günümüz varsa o günlerde aynı hatalar tekrarlanmasın. Dolu dolu yaşanıldığı zannedilse de boşa geçmesin bir ömür.

Yüzümüzü güldüren bir amel defterimizin olabilmesi için şu günlerin Rabbin katında kayda değer işlerle geçmesi gereklidir.

Hadi klasik bir yazı olsun bu… Aylardan ocakken yani yeni bir yıla giriyorken, takvim sayfaları koparılmayı bekliyorken, bir yıl daha şu dünyada yaşamış olmanın verdiği tecrübeyle önümüzde ne kadar olduğunu bilmediğimiz bir yol varken… Gözümüz ufukta, gönlümüz yeni ve hayırlı işler yapma telaşında olsun.

İnşallah yol azıklarımızı en iyi şekilde hazırlamış, yol arkadaşlarımızı hayırlı işlerde bizimle yarışacak olan kişilerden seçmişizdir. Bu yıl diğerlerinden farklı olsun ve farklılığı amel defterimize yazılan güzel işler sayesinde olsun. Yapılması gerekenlerin, nasıl yapılması gerektiğinin bilinciyle zamanımızı geçirmeyi, boş işlerle uğraşıp zaman kaybına neden olan her şeyden yüz çevirebilmeyi ve zamanı bereketlendirmenin ne demek olduğunu öğrenmeyi ve öyle bir hayat yaşamayı Rabbimizin her birimize nasip etmesi temennisiyle…


Besime Özgür
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Geçen zamanın ardından
« Posted on: 24 Kasım 2020, 20:54:38 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Geçen zamanın ardından rüya tabiri,Geçen zamanın ardından mekke canlı, Geçen zamanın ardından kabe canlı yayın, Geçen zamanın ardından Üç boyutlu kuran oku Geçen zamanın ardından kuran ı kerim, Geçen zamanın ardından peygamber kıssaları,Geçen zamanın ardından ilitam ders soruları, Geçen zamanın ardındanönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &