ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > En mükemmel insan gerçek medeniyet
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: En mükemmel insan gerçek medeniyet  (Okunma Sayısı 409 defa)
07 Eylül 2010, 18:46:16
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 07 Eylül 2010, 18:46:16 »En mükemmel insan, gerçek medeniyet

Bu zamanın yüksek teknolojisinde ilk çağ vahşetini yaşayan sözde medenileri Hz.Muhammed (asm)’mı tanımasa, getirdiği dini hareketlerine tatbik etmese bizler her zaman milyonlarca sivilleri öldüren demokratları, gökdelenler yapan hırsızları, demokrasi nutukları atan müstebid zorbaları, sömürgeleriyle zenginleşen hırsız sahtekarları, yalan görüntülerle toplumu yanlış yönlendiren yalancı habercileri kendi menfaati için milletini satan silik insanları görmeye devam edeceğiz.


İnsanlık âlemi çok büyük komutanlar, çok meşhur siyasetçiler, çok kıymetli pedegoglar, çok adaletli hâkimler ve çok büyük peygamberlere şahit olmuştur. Ama şüphesiz ki bu insanlar içinde, en mükemmel fert Hz.Muhammed (a.s.m) olmuştur. Çünkü o hem en büyük bir siyasetçi (idareci) hem en büyük bir komutan, hem en mükemmel bir öğretmen, hem en mükemmel bir eğitici, hem en adaletli bir hâkim, hem çok iyi bir aile reisi gibi birçok mükemmel sıfatı kendisinde bulunduran en meşhur insandır.

En meşhur dedik çünkü, meşhur, bilinen tanınan demektir. Peygamberimiz (a.s.m) ise insanların her yönüyle en fazla tanınanı idi. Mesela İskender, büyük bir komutan meşhur bir insandır ama biz İskender’in nasıl oturduğunu, nasıl yemek yediğini, nasıl sohbet ettiğini nasıl alışveriş yaptığını bilmiyoruz. Fakat Peygamberiz (a.s.m) insanlığa Allah tarafından öyle bir elçidir ki ve öyle bir rehberdir ki; nasıl ticaret yapılacağı, nasıl siyaset yakip edileceği, nasıl hüküm verileceği hatta nasıl yemek yenileceği gibi her noktada eşsiz bir kılavuz olmuştur. Bundan dolayı insanlığın daha fazla vakit kaybetmeden Hz. Peygamberi (a.s.m) tanıması ve bulması ziyadesiyle lüzumludur.

Evet insanlık büyük buluşlar ve teknolojide mükemmel ilerlemeler kaydetmekle beraber nihayetsiz derecede vahşet karanlığına gömülmektedir. Sadece uçaklarla aylarca süren mesafeyi saatlere indirmek, kaloriferli lüks dairelerde oturmak, bilgisayar kullanmak, son model arabalara binmek medenileşmeye nişane değildir ve alamet de olamaz. Bütün dünya çapında orta çağ ve ilk çağı pek çok geride bırakan vahşet, bizim meselemize kuvvetli bir delildir. Bu satırlarla teknolojiye karşı olmayı ifade etmek istemiyoruz ama asıl medeniyet insanın kendini okuması, manasını bilmesi, diğer canlıların manasını bilmesi, maddesini ihmal etmediği gibi kendi ruhunu da ihmal etmemesi, kalbinin temizliğindeki güzelliği içtenlikle davranışlarına dökebilmesi gibi bir çok hususiyeti içine alan bir hakîkattir. Bu konuda ise bütün insanlığa en cihanşumul örnek Hz.Muhammed (a.s.m)’dır. Zira o içinde yaşamış olduğu vahşi, cahil, gaddar kalpleri katı putlara tapacak kadar akıllarını kullanamayan çadırda yaşayan, medenileşmekten uzak yani şu asrın insanı gibi bir çok problemi olan bir topluluğu yirmi üç sene gibi kısa bir zaman zarfında o zamanın en büyük en modern devletleri olan Çin, Hint, İran ve Roma gibi devletlere öğretici diplomatlar yapmıştır.

Netice şudur: Bu zamanın yüksek teknolojisinde ilk çağ vahşetini yaşayan sözde medenileri Hz.Muhammed (asm) ‘mı tanımasa, getirdiği dini hareketlerine tatbik etmese bizler her zaman milyonlarca sivilleri öldüren demokratları, gökdelenler yapan hırsızları, demokrasi nutukları atan müstebid zorbaları, sömürgeleriyle zenginleşen hırsız sahtekarları, yalan görüntülerle toplumu yanlış yönlendiren yalancı habercileri kendi menfaati için milletini satan silik insanları görmeye devam edeceğiz.

Son olarak Prens Bismark’ın şu sözlerini hatırlatalım: “Yâ Muhammed (asm)! Seninle muasır (aynı asırda yaşamış) bir vücud olamadığım için mütessirim. Beşeriyet senin gibi seçkin bir ferdi bir kez gördü bundan sonrada göremeyecek. Binaenaleyh senin manevi huzurunla kemali-hürmetle eğiliyorum.”


İsmail PÜTKÜL
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: En mükemmel insan gerçek medeniyet
« Posted on: 19 Şubat 2020, 10:39:17 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: En mükemmel insan gerçek medeniyet rüya tabiri,En mükemmel insan gerçek medeniyet mekke canlı, En mükemmel insan gerçek medeniyet kabe canlı yayın, En mükemmel insan gerçek medeniyet Üç boyutlu kuran oku En mükemmel insan gerçek medeniyet kuran ı kerim, En mükemmel insan gerçek medeniyet peygamber kıssaları,En mükemmel insan gerçek medeniyet ilitam ders soruları, En mükemmel insan gerçek medeniyet önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &