ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Cihad ve Mal Sevgisi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cihad ve Mal Sevgisi  (Okunma Sayısı 464 defa)
21 Kasım 2010, 15:44:10
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 21 Kasım 2010, 15:44:10 »

Cihad ve Mal SevgisiM. Sâmi Ramazanoğlu


Kemalat-ı insaniyye üç noktada toplanır:

1-Sahih itikad: İman esaslarına ehl-i sünnet ve'l-Cemaat akaidine göre inanmak.

2-Husnü'l-muaşere: İnsanlarla güzel geçinmek.

3-Tehzîb-i nefs: Nefsi ıslah edip itaat ve ibadeti salih hale getirmek.

Kulun Hakk Celle ve Âlâ ile muamelesindeki ahlakının en güzeli teslîmiyyet ve rıza, halkla muamelesindeki ahlakının en güzeli afv ve cömerdlikdir.

Mal sevgisi nefsin ahlakinin ağır basan taraflarındandır. Aynı şekilde acelecilik de düşük ahlakdır. Bu sebeple denilmişdir ki sabır şükürden efdaldir. Sabredenlerin ecirlerinin hesabsız verileceği ayet-i celîlelerde beyan olunmuşdur.

Cenab-ı Hak, insan maîşetinin kıvamı ve huzur içinde devamı için halkettiği malların batıl uğruna yenilmesini haram kılmışdır. Mallar, insanların kıvamı için, insanlar da ubudiyyet icablarını ifade etmek için halkolunmuşlardır.

Bilinmelidir ki her şey Allah'ın mülküdür. Mal ve beden üzerinde tasarruf ancak Allah'ın hakkıdır. Kulların tasarrufunun helal ve muvafık olması Allah'ın emrine ittiba etmelerine bağlıdır. Mallar, hırs, şehvet, gaflet ve batıla hizmet uğrunda yenilirse ondan kötü işler ve hadiseler zuhura gelir. Ancak Allah'a ibadet ve O'nun yoluna hizmet uğrunda yenilmelidir. Hayır, ancak bundan sonra beklenir.

Abdullah b. Ömer'den, o da babasından rivayet ettiğine göre Hz. Ömer şöyle demiştir:

Allah'ın Rasulüne:

-"İslam nedir?" diye sorulduğunda:

-"Güzel söz, yemek yedirmek ve selamı yaymaktır" şeklinde cevap vermiştir.

Sonra:

-"Müslümanların hangisi daha faziletlidir?" sorusuna da:

-"İnsanların dilinden ve elinden salim olduğu kimsedir" diye cevap vermiştir.

-"En faziletli namaz hangisidir?" sualine:

-"Kıyamı uzun olan namazdır" demiştir.

-"Sadakanın en fazîletlisi hangisidir?" sorusuna Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem:

-"Fakirin zorluk içerisinde vermiş olduğu sadakadır" cevabını vermiştir.

-"En faziletli îman hangisidir?" sorusuna da:

-"Sabır ve affetmek" cevabını vermiştir.

-"Cihadın en fazîletlisi hangisidir?" sorusuna Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem:

-"Atının ayağı kesilipte, kanı akıtılan kimsenin yapmış olduğu cihaddır." şeklinde cevap vermiştir.

Ebu Eyyüb el-Ensarî radıyallahu anh'ın şöyle dediği rivayet olunur: "Allah dînini azîz ve Resulünü mansur kılınca dedik ki: "Biz ehl ü emvalimizi terk ettik de İslamiyyet yayıldı, Allah da Rasûlüne nusret verdi. Şimdi artık ehl ü emvalimize dönüp onlardan zayi' ettiklerimizi tedarik ve tasviyeye çalışalım." Biz böyle deyince Allah Teala:

"Allah yolunda infaka devam edin kendinizi kendi elinizle tehlikeye atmayın" (Bakara: 195) ayet-i celîlesini inzal buyurdu. Yani sizin helakınıza sebep olacak bir aile düşkünlüğüne ve bir mal sevgisine tutularak cihadı terk etme afetine tutulmayınız. Bundan sonra Ebû Eyyüb radıyallahu anh son nefesine kadar cihadı bırakmadı. Son gazası Muaviye zamanında Kostantiniyye'ye yapdığı gaza olup Rasûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem'in işaret ve tebşiri üzerine orada, sur dibinde şehid olmuştur.

Hadîs-i şerîfde:

"Kim gaza etmeden ve gaza edeyim diye kendi arzu etmeden ölürse münafıklıkdan bir şu'be üzerine ölmüş olur" buyurulmuşdur.

Cihad; Zahir ve batın olmak üzere ikiye ayrılır. Zahir cihad küffar ile yapılan cihaddır. Batın cihad ise nefis ve şeytan ile yapılandır. İşte bu cihad diğerine nisbetle daha zorludur. Zira kafir, muharebe, sulh veya malını ve canını vermek suretiyle çok defa dönebilir. Halbuki şeytan dinini almadan senden ayrılmaz.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Cihad ve Mal Sevgisi
« Posted on: 13 Temmuz 2020, 11:02:15 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Cihad ve Mal Sevgisi rüya tabiri,Cihad ve Mal Sevgisi mekke canlı, Cihad ve Mal Sevgisi kabe canlı yayın, Cihad ve Mal Sevgisi Üç boyutlu kuran oku Cihad ve Mal Sevgisi kuran ı kerim, Cihad ve Mal Sevgisi peygamber kıssaları,Cihad ve Mal Sevgisi ilitam ders soruları, Cihad ve Mal Sevgisiönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &