ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Cehennem unutulmanın adıdır
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Cehennem unutulmanın adıdır  (Okunma Sayısı 529 defa)
11 Eylül 2010, 17:53:54
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 11 Eylül 2010, 17:53:54 »Cehennem, unutulmanın adıdır

İnsan için bilinmemekten daha büyük bir acı var mıdır? Bütün ıstıraplarımızın temelinde acaba unutulmak korkusu yatmıyor mu? Capcanlı bir ağaç gibi gökyüzüne yükselirken kurumak, kesilmek, sökülmek ve bir biçimde dünyadan gider olmak, ruhumuzu dilhûn etmiyor mu?

 

İlkokul birinci sınıfındaki çocuklar gibi dünya sıralarını doldurmuşuz. Ayağa kalkmak, tahtaya bir şeyler yazmak ve öğretmenimizden “ aferin” almak en büyük arzumuz. Varlığımızın kanıtı aslında bu “aferin”ler değil midir?

 

Ne fark eder, ister “ iki kere iki dört eder” dediğimiz için aldığımız aferinler; ister sahnede icra ettiğimiz sanattan ötürü halkın alkış tarzında ortaya koyduğu “ aferin “ler veya hayatın diğer bölümlerindeki başarılarımızın bize getirdiği “aferin”ler… Sonuçta hepsi, bizim var olduğumuzu kanıtlamıyor mu?

 

Hoşumuza giden şeyler, bizim varlığımıza hitap ettiği için güzel, nefret ettiğimiz şeylerse, varlığımızı es geçtiği için çirkin.

       Düşman kazanmak istiyorsanız herkesi unutunuz. Her unuttuğunuz insan sizin potansiyel düşmanınızdır artık. Dost, hatırladıklarınızdır. Allah bile unutulmayı affetmiyor ve kendini hatırlamak için “zikr”i en ön plana çıkarıyor. Demek ki, hatırladığın kadar hatırlanıyor, eksiliyor veya çoğalıyorsun.

       İnziva, aslında hatırlanmaktan korkmak demek değildir. İnziva, hatırlanıyor olmamaktan duyulan nefretin hayata karşı bir başkaldırısı, başkalarını, inadına hatırlamama sendromudur.

 

Her insan bir kitaptır, kendi okuyucusunu arar. İç dünyanızda ne kelimeler yatıyor; onları bir uyandıran yoksa yazık, tarihe not düşemeyeceksiniz ve sizi okuyan olmayacak, yani unutulup gitmiş olacaksınız. İçinizde kıvrılıp yatan sözcüklerin okunması demek, sizi hayata bağlayan el-kolun hareket etmesi demektir. Feryadınız, kelimelerinizin ölümcül uykuya yatışından. Onları “bir uyandıran” acınızı da “ bir dindiren” değil midir?

 

Dünyada, hatırlandığın kadar yaşamışsın. Zaman, aslında hatırlanma sarkacından başka nedir ki? Birisi öyle diyor: “ Dünyada seni tanıyan son insan da öldükten sonra artık sen hiç yaşamamış gibisin.”

 

Cehennem, unutulanların yurdu, cennet, ebedi hatırlananların…

 

Ne çok acı var dünyada? Unutulmak en büyük acı. Unutulmak, var olmak kaygısını da peşinden getirdiği için can evine oturuyor. Unutulma dehşetini en aza indirmek için seviyoruz. Sevgi, bilinmeyi kamçıladığı için mukaddes. Sevdikçe var kılıyor, sevildikçe var oluyoruz. Sevgi, varlığın şifresi. Bu şifreyi bilmeyen neyi biliyor ki hayatta?

 

İnsanda bulamadığını eşyada arama yoluna koyulanlar, sanatçılar. Onlar ne kadar yalnız? Onlar yalnızlığı yontarak sanata ulaşmışlardır. Onlar yalnızlığın dilini çözerek efkârlarını notalara dökmüşler, bir taşta gönül çırpıntısının nabzını tutmuşlardır.

 

Sanatçı, unutulmak acısını feryadına saran insandır. Sanat, onun bu feryadının adıdır. Bir yerde var olma feryadı yoksa orada sanat yok demektir. Bunun içindir ki, sanatın ateşi beyni de gönlü de ( özellikle gönlü) yakar. Beyni ve gönlü yangın yerine dönmemiş insandan sanatçı mı olur?

İbrahimî yürek taşımayana İsmail hediye edilmemiştir. Sevr’de yalnızlığını demlemeyene Medine’ler kucak açmaz. Senin Sevr’in var mı? Sevr’i olmayan unutulur dostum. Sevr, biricik dosttur seni anlayan. Sevr’deki taşlar seni anlar da “Ebu Cehil”ler anlamaz. Anlamayanın seni tanıdım demesine kulak verme. O tanıyışlar Muhammedi koku taşımaz. Onlar Ebu Leheb nefesleridir ki ateş yüklüdür. Zaten çile, anlaşılmadığın yerde yaşamanın adı değil midir?

 

Ey ürkek gönül! Daha yavru ceylan gibisin, çöllerin derinliği ve ıssızlığı seni ürkütmektedir. Gün gelir büyüyecek, tanınacak ve çöllere açılacaksın. Çöllerin “serap” denen kahramanları sana kılıç çekecek, sen seraplara karşı “ O’nu hatırlama” silahıyla direneceksin. Kumlar seni tanıyacak, güneş, sana gölge sunacak, çöldeki hayvanlar bile yoldaşın olacak. İşte o zaman çölün derinliklerinden adın okunacak ve sana kimlik verilecektir. Çölün mührü bulunmayan kimlikler, ölümcül kimliklerdir.

 

Şu çiçeğe bak, bahar mı onu unutmayan yoksa o mu baharı unutmadığı için çiçek olmuş? Sabahın yüzünü ağartan şu güneşe şafak hangi şarkıyı fısıldamaktadır? Ve bu şarkıyı dinlemeden sen uyumaktasın!

 

Karanlıktan korkmaz insan, kimlik sunamamaktan korkar. Kimliği yutan her şey karanlıktan daha acımasız. Dünya döner durur güneşin ardından kimliğini izhar edebilmek için.

 

Ey Dünya insanları! Güneşten de öte ebedi bir nurla size doğarak, kimliğinizi hatırlatan, bilinmeme korkusunu bir anne şefkatiyle sizden gidermeye çalışan; içinizdeki kelimeleri sıraya dizip sizi kitaplaştıran ve okunur hale getiren, “ zikir-namaz” gibi bir var olma bilincini, Mirac’ı Rabbani bir armağan olarak size takdim eden Muhammedi nur’u görmemekte, tanımamakta hala direnecek misiniz? Karanlıkları yurt edinenlerin çığlıklarını duymuyor musunuz? Unuttunuz mu yaradılış gerçeğinizi? Unutulmadan artık hatırlayınız, gün batmak üzeredir.D. Ali TAŞÇI
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Cehennem unutulmanın adıdır
« Posted on: 08 Temmuz 2020, 05:08:21 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Cehennem unutulmanın adıdır rüya tabiri,Cehennem unutulmanın adıdır mekke canlı, Cehennem unutulmanın adıdır kabe canlı yayın, Cehennem unutulmanın adıdır Üç boyutlu kuran oku Cehennem unutulmanın adıdır kuran ı kerim, Cehennem unutulmanın adıdır peygamber kıssaları,Cehennem unutulmanın adıdır ilitam ders soruları, Cehennem unutulmanın adıdırönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &