ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Bütün insanlar doğuştan Allaha inanıyor
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bütün insanlar doğuştan Allaha inanıyor  (Okunma Sayısı 3003 defa)
02 Aralık 2010, 15:59:40
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 02 Aralık 2010, 15:59:40 »Bütün İnsanlar Doğuştan Allah'a İnanıyor


Materyalist ve ateistler ne kadar kabul etmemekte diretseler de; bilim geliştikçe gerçekler bir bir gün yüzüne çıkmakta ve bilimin emekleme çağında ortaya atılan düşünceler tepe taklak yerle bir olmaktadır.   
         
Son zamanlarda yapılan iki araştırma oldukça manidardır.
         
Birinci araştırmada; Rusya’daki Beyin Araştırmaları Enstitüsü'nden uzmanlar, insan beyninin sözgelimi kişi yalan söylediğinde tepki verdiğini ve bu durumu protesto ettiğini ortaya koydu. Araştırmacılar ayrıca, vicdanın bilgisayar ekranında izlenebileceğini de belirtiyor. Rus bilim insanlarının araştırması, vicdansız insan olmadığını öne sürüyor. Hatta uzmanlar, vicdanın oluşumunu da gözlemlemeyi başardı. Araştırmanın en ilginç taraflarından biri uzmanların, yalan söyleme üzerinde çalışırken, vicdan olgusuyla tesadüfen karşılaşmış olmaları.
 
Özel bir bilgisayar programıyla, bu programa özel bağlantılarla bağlı insan beyninin faaliyetlerini değişik durumlarda izleyen araştırmacı ekipten Maxim Kireev, deneylerden birini şöyle anlatıyor:
 
"Monitörde aşağı ve yukarı oklar görüyorsunuz. Göreviniz basit bir bilgisayar oyunu oynamak. Yapmanız gereken tek şey yalan söylememek. Ekranda, yukarı doğru bir ok gördüğünüzde, aşağı doğru bir ok gördüğünüzü söylemek ve yukarı doğru bir ok gördüğünüzde ise tam tersini. Böylece özel bir bilgisayar programı sayesinde beynin reaksiyonları algılanabiliyor ve beynin yalan söylerken ya da doğru söylerken ne durumda olduğunu bilgisayar üzerinden görebiliyoruz. Bir insan yalan söylemek üzereyken bile beyni, aynı anda protestoya başlıyor.
 
O anda vicdan uyanıyor. Ancak bu durum çıplak gözle görülemiyor. Kişi herhangi bir acı hissetmiyor, terlemiyor ya da elleri titremiyor. Beynin protestosu ancak özel bir bilgisayar programı aracılığıyla izlenebiliyor.’’
 
Rus Bilimler Akademisi Beyin Araştırmaları Merkezi müdürü Svjatoslav Medvedev, "Beynimizde bizi bir şeyi yanlış yaptığımız konusunda bilgilendiren bir mekanizma var. Bu mekanizma vicdan azabı ya da pişmanlık olarak bilinen olguyu devreye sokuyor ve gerçekten de vicdanımızdan nefret etmemize yol açan pişmanlığımız ortaya çıkıyor.’’
     
         İkincisinde ise; Yapılan araştırma insan beyninin doğuştan doğaüstü inançlara fiziksel olarak bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı.
        Araştırmacıların dediğine göre, Tanrı’ya inanmaya programlıyız çünkü bize hayatta kalmak için bambaşka bir neden sunuyor. Çocukların gelişme sürecinde yaşadıkları dini eğilimler aslında doğdukları anda beyinlerinde bulunan inanç merkezlerinde temellenmeye başlıyor.
 
           Bristol Üniversite’sinde gelişim psikolojisi profesörü Bruce Hood’un yaptığı araştırmalar sonucu elde ettiği bilgilere göre, insan beyni doğuştan doğaüstü inançlara fiziksel olarak bağlantılı. Bu fiziksel bağ da insan gelişiminin sonunda dine inancın gelişmesinde gerekli psikolojik tabanın oluşmasında önemli bir rol oynamakta.
         
           Dini duyguların ve deneyimlerin beynin belirli bir bölgesindeki aktiviteye bağlı olması teorisi üzerine yapılan başka araştırmalarda elde edilen sonuçlar, Hood’un bulgularıyla uyum göstermekte. İddialara göre beynin bu bölgeleri ruhani hislerin algılanması için elektriksel faaliyetlerde bulunuyor.
 
           Hood’un elde ettiği bulgular, Tanrı Yanılgısı’nın yazarı Richard Dawkins gibi dine inancın, az eğitimden ve küçük yaşta dinin doktrinleştirilmesiyle gerçekleştiğini düşünen ateistler için tezat teşkil etmekte. Hood’a göre, inançlardan uzaklaşmaya, onları terk etmeye çalışmak nafile. Çünkü onlar beynin en temel seviyesinde bulunuyor. “Araştırmalarımız gösterdi ki; çocuklar, doğal ve sezgisel muhakemeyle dünyanın nasıl döndüğüne ilişkin doğaüstü inançlara sahip olabiliyorlar. Büyüyüp geliştikçe, bu inançlar yerini daha mantıksal yaklaşımlara bırakıyor. Ama mantıkdışı, doğaüstü inançlara inanma eğilimi, dini inançta vücut buluyor.”
Profesör; örgütlenmiş dini, birbiriyle ilişkili doğaüstü inançların bir parçası olarak gördüğünü belirtiyor..."
         
           Ey Allah’ım sen ne kadar büyüksün; insanlar ne kadar seni inkâr etmeye çalışsa da eninde sonunda boyun eğmek zorunda kalıyorlar.
         Rum Sûresi 30.Ayette şöyle buyurdun: “Allahın fıtrat dinine yönel. Allah insanları o fıtrat üzerine yaratmıştır”
         Anlamadılar.
   Hz.Muhammed (Sallalahu Aleyhi Ve Sallem) şöyle dedi ; “Annesinden doğan her insan fıtrat üzerine tertemiz doğar" (Müslim)

   Kafalarını yine kuma gömdüler.
   Ama gel gör ki inandıklarını söyledikleri bilim elini gözlerine soka soka seni haklı çıkarıyor.


Hasan HACER

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Bütün insanlar doğuştan Allaha inanıyor
« Posted on: 08 Ağustos 2020, 23:21:20 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Bütün insanlar doğuştan Allaha inanıyor rüya tabiri,Bütün insanlar doğuştan Allaha inanıyor mekke canlı, Bütün insanlar doğuştan Allaha inanıyor kabe canlı yayın, Bütün insanlar doğuştan Allaha inanıyor Üç boyutlu kuran oku Bütün insanlar doğuştan Allaha inanıyor kuran ı kerim, Bütün insanlar doğuştan Allaha inanıyor peygamber kıssaları,Bütün insanlar doğuştan Allaha inanıyor ilitam ders soruları, Bütün insanlar doğuştan Allaha inanıyorönlisans arapça,
Logged
16 Ağustos 2015, 16:59:11
✿ Yağmur ✿

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.684


Site
« Yanıtla #1 : 16 Ağustos 2015, 16:59:11 »

Esselamu maleykum;
Bizleri son yüzyılda gördüklerimiz aslında 1400yıl önce peygamber efendimiz sav e gelen Kuran'ı Kerim ile doğrulandı...Ama insanlık hala Kuran'ı inkar etmeye çalıştıkça aslında Allah'a daha çok yöneliyoR...İnsanın yapması gerken Kuran'a ve Allah'a boyun eğmek...Rabbim c.c. razı olsun..
Dünyanın gerçekleri Kuran;'da onu okuyup dünyanın halini gerçekten görelim inşallah....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

16 Ağustos 2015, 17:25:34
Sefil
Yeni Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 28.807


« Yanıtla #2 : 16 Ağustos 2015, 17:25:34 »

Esselamu aleykum ;

İkincisinde ise; Yapılan araştırma insan beyninin doğuştan doğaüstü inançlara fiziksel olarak bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı.
       
Araştırmacıların dediğine göre, Tanrı’ya inanmaya programlıyız çünkü bize hayatta kalmak için bambaşka bir neden sunuyor. Çocukların gelişme sürecinde yaşadıkları dini eğilimler aslında doğdukları anda beyinlerinde bulunan inanç merkezlerinde temellenmeye başlıyor.

İşte bilimin ispatı Allaha doğuştan inanıyor onu herşeyden çok seviyor onun rızasına mazhar olmaya çalışyoruz.

Allah razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
16 Ağustos 2015, 18:02:11
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.047Site
« Yanıtla #3 : 16 Ağustos 2015, 18:02:11 »

Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah,

 
Hz. İbrahim'in (a.s.) Aklı ile Allah'ı (celle celalühü) Bulması74. "İbrahim, babası Âzer'e: Birtakım putları tanrılar mı ediniyorsun? Doğrusu ben seni de kavmini de apaçık bir sapıklık içinde görüyorum, demişti.
 75. Böylece biz, kesin iman edenlerden olması için İbrahim'e göklerin ve yerin melekûtunu gösteriyorduk.
 76. Gecenin karanlığı onu kaplayınca bir yıldız gördü, Rabbim budur, dedi. Yıldız batınca, batanları sevmem, dedi.
 77. Ay'ı doğarken görünce, Rabbim budur, dedi. O da batınca, Rabbim bana doğru yolu göstermezse elbette yoldan sapan topluluklardan olurum, dedi.
 78. Güneşi doğarken görünce de, Rabbim budur, zira bu daha büyük, dedi. O da batınca, dedi ki: Ey kavmim! Ben sizin (Allah'a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım.
 79. Ben hanîf olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah'a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.
 80. Kavmi onunla tartışmaya girişti. Onlara dedi ki: Beni doğru yola iletmişken, Allah hakkında benimle tartışıyor musunuz? Ben sizin O'na ortak koştuğunuz şeylerden korkmam. Ancak, Rabbim'in bir şey dilemesi hariç. Rabbimin ilmi herşeyi kuşatmıştır. Hâla ibret almıyor musunuz?
 81. Siz, Allah'ın size haklarında hiçbir hüküm indirmediği şeyleri O'na ortak koşmaktan korkmazken, ben sizin ortak koştuğunuz şeylerden nasıl korkarım! Şimdi biliyorsanız (söyleyin), iki guruptan hangisi güvende olmaya daha lâyıktır?"
 82. İnanıp da imanlarına herhangi bir haksızlık bulaştırmayanlar var ya, işte güven onlarındır ve onlar doğru yolu bulanlardır.
 83. İşte bu, kavmine karşı İbrahim'e verdiğimiz delillerimizdir. Biz dilediğimiz kimselerin derecelerini yükseltiriz. Şüphesiz ki senin Rabbin hikmet sahibidir, hakkıyle bilendir." (En'am, 6/74-83)


Rabbim (celle celalühü) bizleri düşünenlerden eylesin.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2015, 18:03:22 Gönderen: Habeş-i Bilal »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
16 Ağustos 2015, 19:38:29
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.068


« Yanıtla #4 : 16 Ağustos 2015, 19:38:29 »

Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim.İnsanlar doğduklarında Allaha inanarak ve Müslüman olarak doğarlar.Akılları dediklerin de ise doğru yolu bulup,İslamiyeti seçmekle yükümlülerdir.Rabbime inanan,İslamiyete uygun yaşayan kullardan olalım inşallah..,
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &