ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Birlik ve beraberlik
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Birlik ve beraberlik  (Okunma Sayısı 622 defa)
06 Aralık 2010, 16:47:52
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 06 Aralık 2010, 16:47:52 »BİRLİK VE BERABERLİK

 

Kuran ve sünnete veya şer’i delillere göre yanlış bir hareketi ve yolu elleştirirseniz şöyle bir cevapla karşılaşıyorsunuzdur: “Birbirlerimizi eleştirmeyelim, önemli olan birlik ve beraberliktir. Birliği bozmayalım vs.” Peki batıl da olsa, tam ve kesin delile aykırı da olsa, tam ve yanlış da olsa yine de aynı tutum mu takınılacak? Onlara sorsanız yine de göz yummanızı isteyeceklerdir. Veya bekle görürsün, zaman gösterir vs. diyeceklerdir.

Birlik ve beraberlik batıl veya yanlış üzerine ise, bu batıl ve yanlıştır. Birlik ve beraberlik yalnız ve yalnız şer’i delile binaen ve hak üzerine gerçekleşir. Bir haram veya küfür varsa dağılmak haktır. Nitekim Allah’ü teâla şöyle buyurmuştur:

“Hayır ve takva işleri üzerine birbirinize yardım edin. Günah işlemek tecavüz ve haksızlık yapmak üzerine hiç yardımlaşmayın. Allah’tan sakının. Şüphesiz ki Allah şiddetli azaba sahiptir.” (Maide 2)

Buna göre, bir parti lâikliğe dayalı olup buna bağlılığını gösterirse onunla yardımlaşma yapılmaz. Çünkü, en büyük günah ve günahların anası olan Küfre bağlılığı gösteriyor. Keza, demokrasi, Cumhuriyet, temel hürriyetler, Atatürk ilkeleri, milliyetçilik, vatancılık vs. de öyle.

Resulüllah (S.A.S.)şöyle buyurmaktadır: “Ümmetim delalet (sapıklık) üzerine birleşmez” Bu hadisin içeriğine göre sapıklık üzerine birleşmek kesinlikle caiz olmaz.

Allah’ın birleşmekle ilgili daveti hep hak üzerinedir. Bir ayette şöyle buyurmaktadır:

“Allah’ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın ve hiç tefrika olunmayın (bölünmeyin).” (Al’i İmran 103)

Burada birleşme, birlik ve beraberlik Allah’ın ipine yani dinine veya emrine uyarak gerçekleşir. Bir kimse dine ve Allah’ın emrine uyarsa ona yardım etmek gerekir. Haram işliyorsa onu bundan vazgeçirmek için çalışılır . Ya el ile, ya dil ile , ya da kalp ile (buğz ederek)onu vazgeçirmek gerekir. Nitekim Resulüllah (S.A.S.) şöyle buyurmaktadır: “Kim sizden bir münker görürse onu eliyle değiştirsin, yapamazsa diliyle, yapamazsa kalbiyle yapsın. İmanın en zayıf derecesi de budur” (Muslim)

Bundan dolayı, birimiz günah işlerse onu eleştirmeliyiz ve bundan onu vazgeçirmeye çalışmalıyız. Yoksa günah işlediği halde ve hatta küfür ilkelerine bağlıllığı gösterdiği halde ona susmak hele hele onunla birleşmek kesinlikle caiz olmaz. Zira İsrail oğullarından bazıları münkeri nehyederken münkerden vazgeçmeyenlerle beraber yedikleri içtikleri ve oturdukları için lânetlendiler. Bununla ilgili hadis Abu Davud ve İbni Abi Hatem’de geçmektedir.

Bu nedenle, birisi Şer’i hükme muhalefet ederse; hem eleştirilir, hem de nehyedilir. Eleştirmek münkeri nehyetmekten bir parçadır.

Batıla ve münkere susmak büyük cinayettir. “Susan dilsiz şeytandır” diye bir hadiste susmanın ne olduğu nitelendirilmiştir.

Üstelik, Resulüllah (S.A.S.) şöyle buyurdu: “Şüphesiz ki Allah’ü teâla kıyamet gününde kula (kullara) şöyle soracak: Münkeri gördüğünde niye nehyetmedin? (böyle hesaba çekilecektir). Eğer Allah bir kula hüccetini verirse bu kul şöyle diyecektir: Ey rabbım seni (rızanı) arzu ederek insanları böldüm.”(İbni Mace)

Bu sebeple, insanlar münker üzerine birleşirlerse onları dağıtmak gerekir. Şu anda, büyük devletler veya küçük devletler BM.’lerde ve diğer konferanslarda çok zaman küfüre dayalı ilkeler üzerine birleşirler. Hep günah üzerine birlik ve beraberlik sağlarlar.

M. 300’lerde İznik’te Bizansların kralı Konstantin İsa dinine mensup 3300 den fazla rahip topladı. Konstantin teslis (Allah üçtür) inancını onlara kabul ettirmeye çalıştı. Bunlardan 3000 kişi kralı dinlerine kazanmak için onun isteğini kabul ettiler. 300 kişi ise red etti ve Kral bu ufak mü’min gurupla savaşmaya başladı. Burada da birlik ve beraberlik sağlamak için çalışıldı, ve üç yüz kişi kabul etmedi. Bu inanç egemen olunca; İsa’nın sahih dini sona erdi. Hıristiyanlık ortaya çıktı. Şu anda bazı müslümanlar dinlerinden öyle tâvizler gösteriyorlar ki dini insanların kafalarında bozmaya sebep oluyorlar.

Hülasa, önemli olan Şer’i hükme bağlanmaktır, Şer’i deliller ve hükümler neredeyse onlarla beraber olmalıyız. Şer’i delile aykırı olan her şey red edilir. Onun üzerine birleşilmez, dağılınılır ve insanların batıl ve münker üzerine birleşmeleri dağıtılır ve dağıtılmalıdır.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Birlik ve beraberlik
« Posted on: 10 Ağustos 2020, 11:13:49 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Birlik ve beraberlik rüya tabiri,Birlik ve beraberlik mekke canlı, Birlik ve beraberlik kabe canlı yayın, Birlik ve beraberlik Üç boyutlu kuran oku Birlik ve beraberlik kuran ı kerim, Birlik ve beraberlik peygamber kıssaları,Birlik ve beraberlik ilitam ders soruları, Birlik ve beraberlikönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &