> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Bayrama hoşgeldin diyoruz
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bayrama hoşgeldin diyoruz  (Okunma Sayısı 424 defa)
17 Kasım 2010, 18:33:12
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 17 Kasım 2010, 18:33:12 » 

                                          
 BAYRAMA HOŞGELDİN DİYORUZ


Gelişini sevinçle karşıladığımız, gayretlerimizle güzel ve sevap dolu olarak geçirmeğe çalıştığımız kıymetli Ramazan ayını nihayetlendiriyoruz. Duamız; bu mübarek gün ve saatlerin bizden memnun olarak ayrılmaları ve bu günlerin ALLAH (c.c) katına nakış nakış sevaplarla işlenmiş sayfalar halinde ulaşması... Önümüzdeki sene için ise, ömrümüz elverirse daha güzel amellerle geçirme fikrimizi zihnimize yerleştirelim, ve en mühimi, birbirimizle yarışırcasına sergilediğimiz hayırlı amellerdeki gayretimizi, senenin diğer aylarına da taşıma azminde olmak... Hakikaten bilhassa bu yıl, Ramazan ayında toplumumuzda ideallerimizi süsleyen bir hayır yarışı sergilendi. İhtiyaç sahiplerine yardım hususunda mühim gelişmeler gözlemledik. Sanırım, bu fakirlere yardım konusunda; islami hususlarda yayın yapan basın organlarının rolü olduğu kadar bir kısım televizyon programlarında bunu teşvik edici yapımların ele alınması da etkin oldu. Muhtaç konumdaki ailelerin meskenlerine kamerayla konuk olan şahıslar, onların yaşam mücadelesi verdiği ortamı bizlere sunarak, uyumakta olan vicdanımızı uyandırma ve yardıma koşturma niyeti taşıyor. Daima ekranları dolduran varlıklı yaşam sahnelerinin dışında nice muhtaç insanlar olduğundan, haberi olmayanlar haberdar edilmiş oluyor. Bu muhtaç insanlara ulaşma işini yalnız onlara bırakmayıp, her müslümanda bu gayret içine girmelidir. Kimi zaman islami bir kimliği bile olmayan insanların yaptığı bu hayırlı iş, bizleri utandırmalı. Biz neden daha fazla gayretli olmayalım hayırlı işlerde?

            Bu konuda işaret etmek istediğim iki nokta var: Birincisi; Yardım için gidilen o meskenlerdeki insanların gururunu incitmemeye özen göstermek lazım. Onun ruh hali, kendisine gelen yardımla sevineceği yerde, onuru kırıldığından dolayı perişan bir duruma düşürülmemelidir. Bilakis veren kimse eziklik duygusunu muhafaza etmelidir. Kendisinin sahip olduğu varlıkta, fakirlerinde hakkı olduğunu kabul edip, bu görevi yapmaya mecbur olduğunu kabul edip, bu görevi yapmaya mecbur olduğu düşüncesini taşımalıdır.

            İkinci nokta; götürülen yardım paketleri sergilenmemelidir. Mümkün olduğunca en yakınlarımızın dahi duymasına, görmesine fırsat vermeden ulaştırmalıyız yardımları.

            Ve bayram ! Nefis ve şeytanın kıskacından kurtulma gayretinde olan, ALLAH (c.c)rızasını kazanmak için, sabırla bir ay boyunca oruç tutan mü'minlerin bayramı...Evlerin içini, çarşıyı ve pazarı dolduran bir heyecan, bir koşuşturma her yerde gözleniyor. Kah misafirlerine en güzel ikramlarda bulunmak isteyen hanımlar, kah aile efradına güzel kıyafetlerle, hediyelerle iltifatta bulunmak isteyen beyler, bu bayram heyecanında yerlerini alıyorlar. Hele çocuklar, evleri ve sokakları güzellikleri ve şirinlikleriyle dolduran bu minikler belki de bayramın en belirleyici rolünü üstlenmişler. Onların yeni alınmış elbiselerle ve ellerindeki renk renk şekerlerle gülümseyen yüzleri, bayramlarla bütünleşmiş adeta. Onları bayramlarda daha ziyade sevindirme gayreti içinde olmalıyız. Bir balon ya da şekerle de olsa onların kalbini kazanmalıyız. Onların temiz hafızalarında, bayramların müslümanlar için güzel ve anlamlı günler olduğu imajını oluşturmak için çalışmalıyız. Bir ayet, bir hadis ezberleterek onların zihinlerinde bayramın güzelliklerini hatırlayacak bir hediye nakşetmeliyiz.

            Bayram kelimesi arapçada "ıyd" olarak geçmektedir. Bunun anlamı; Cenabı Hakkın mü'min kullarına dini ve dünyevi kazançlar dağıtması ve ferahın, sevincin tekrar ile davet etmesi, geri dönmesi için umutlu olmaktır. Bayramlarda bir müminin yapması gereken güzel davranışlarda şöyle olmalıdır. Sabah erkenden kalkarak mümkünse gönül abdesti alması, elbisenin en güzelini giyinmesi, Hakk'ın nimetine şükür için sevinç göstermesi ve sadakaları bayram günlerinde bolca vermesidir.

            Bayram günlerinde yapmamız gereken işlerden burada yazdıklarımızın arasında bulunan ve diğer dini kaynaklarda sıkça karşılaştığımız "sevinç içinde olmamız gerektiği" ne yazık ki bizde buruk duygular uyandırıyor çoğu zaman. Sebebi ise ; dünyanın dört bir tarafında müslüman kardeşlerimizin maruz kaldığı zulümlerin yıl boyunca sürüp gitmesi. Gün geçmiyor ki gazetelerde, televizyonlarda coplanan, itelenen başörtülü hanımlar görmeyelim. Bu sahneleri gördükçe de perişan oluyor ve " bayram  gelmiş neyime, kan damlar yüreğime" sözlerini dilimize dolaştırıyoruz. Bütün bunlara rağmen "kafirlerden başkası ALLAH'tan (c.c) umudunu kesmez" düsturunu prensip edinerek, Ramazan boyunca yaptığımız gibi umutla ellerimizi dua için açıyoruz. Tek yardımcımız olarak o yüce Yaratıcıdan yardım istiyoruz ve yine her zaman olduğu gibi tekrarlıyoruz ki, "dua müminin silahıdır, dua görünmeyen ordulardır."

            Sonuç itibariyle;bu bereketli ayın ardından gelen mübarek Ramazan bayramında bir kez daha ümidimizi yenilemeli, gönülden yalvarmalıyız. Bayram günlerimizi, kardeşlerimizin, akrabalarımızın , tanıdıklarımızın gönüllerini hoş tutmak için değerlendirmenin yanı sıra, sadaka ve nafile ibadetleri artırarak da geçirme azminde olalım.                                    

 

Nezihe Sağnak
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2010, 19:01:12 Gönderen: Reyyan »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Bayrama hoşgeldin diyoruz
« Posted on: 28 Kasım 2020, 16:30:31 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Bayrama hoşgeldin diyoruz rüya tabiri,Bayrama hoşgeldin diyoruz mekke canlı, Bayrama hoşgeldin diyoruz kabe canlı yayın, Bayrama hoşgeldin diyoruz Üç boyutlu kuran oku Bayrama hoşgeldin diyoruz kuran ı kerim, Bayrama hoşgeldin diyoruz peygamber kıssaları,Bayrama hoşgeldin diyoruz ilitam ders soruları, Bayrama hoşgeldin diyoruzönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &