ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Dini makale ve yazılar  > Ahiret Yurdu
Sayfa: [1] 2 3 4   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ahiret Yurdu  (Okunma Sayısı 5125 defa)
13 Kasım 2010, 16:53:37
Hadice
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5.942


« : 13 Kasım 2010, 16:53:37 »Ahiret Yurdu


Dünya geçici bir imtihan merkezidir. Allah insanları bu dünya hayatıyla sınamaktadır ki; kim nasıl ve ne şekilde bir davranış sergileyecek… Ve işte bunun için bazen acı vermektedir, bazen de mutluluk. Zira acı için sabredebilmek, mutluluk içinse şükredebilmek büyük erdemdir. Her insan bu durumu zaman zaman mutlaka yaşamaktadır. İnsanoğlu bu dünya sınavındaki böylesi karne notlarına göre de, ahiret hayatında ya ödüllendirilecek ya da cezalandırılacaktır.

Ahiret, kelime manası olarak sonraki zaman demektir. Öyle olunca da ahireti sadece dünyadan sonraki hayat olarak algılamamak gerekmektedir. Çünkü dünya hayatında, içinde bulunduğumuz zamandan bir sonraki zaman dilimine de ahiret ya da ahir zaman denilebilir. Bu durumda da insan, her dem ahiretini yaşıyor demektir. Yani yaşadığımız her bir zaman dilimi bir önceki zamanımızın ahiretidir. Eğer yaşadığımız tüm zaman dilimini Allah’ın istediği bir şekilde yaşayabiliyorsak ahirimizden veya ahiretimizden korkmamıza gerek yoktur. Zira insan, elbette zaman zaman hata yapacaktır. Ama yaşayıp gördükçe de o hataları en aza indirgemek zorundadır. Yani sürekli iyiye ve iyiliğe doğru yol almalıdır. Zaten Allahın ilahi kitaplarda çizdiği insan nitelendirmesinde, sürekli olarak yinelenme özelliği vardır. Son peygamber Muhammed(as)’ın da “İki günü birbirine eşit olan ziyandadır” ifadesi bu konuyu çok güzel bir şekilde açıklamaktadır. Ve yine onun hayatını tam olarak irdelediğimiz zaman, gün be gün daha da iyiye doğru adım attığına şahit oluyoruz. Nihayetinde de insan, iyilik anlamında sürekli kendini yinelemelidir. Aksi durumda insanın dünyadaki ahireti bile, her geçen gün daha da kötüye gidecektir. Bu dünyadan sonraki hayat dediğimiz ahiret hayatında ise, o insan kendisini şüphesiz en büyük felaketin içinde bulacaktır.

Dünyadan sonraki hayat dediğimiz ahiret hayatından korkmak gereksizdir. Zira Allah, yarattığı varlıklara zulüm edecek kadar hâşâ kötü bir zat değildir. Aksine o fazlasıyla şefkat sahibidir. Onun ahirette yapacağı tek şey suçluları cezalandırmak, iyileri ise ödüllendirmektir. Bu da herkesçe doğru olan şey değil midir? Yani elbette suçlu olan cezalandırılacak, iyi olan ve iyi davranışlar sergileyense ödüllendirilecektir. Allah-u Teala’nın ahirette yapacağı da işte budur. Bunun ötesinde bir şey yapmayacaktır. Hiç kimse işlemediği bir suçun cezasını çekmeyecektir. Zira o nedenledir ki siz, yaşadığınız hayatı onurlu ve iyilikle idame ettirmeye çalışın. Olabildiğince doğru davranışlar sergileyin. Sonrasını da zaten Allah’a bırakın. Siz insan olarak kendinize yakışanı yaptıktan sonra unutmayın ki Allah, kâinatın sahibi olarak daha da fazlasını yapacaktır. Dolayısıyla şu an için yapmanız gereken en önemli şey, şu ana kadar ki yaşadığınız hayatı film şeridi gibi gözünüzde sahnelemek ve her bir davranışı kendi kendinize sorgulamaktır. Doğru ve düzenli bir hayat yaşamışsanız ne mutlu size… Ama kötü bir yaşantı geçirmişseniz hemen tövbe edip Allah’a sığınmalı ve af dilemelisiniz. Ve sonrası içinde adam gibi bir hayata başlangıç yapmalısınız. Nitekim size şunu kesinlikle temin ederim ki, yaptığınız hatalı davranışlar nedeniyle bu dünyada pişman olup tövbe etmezseniz, öbür tarafta fazlasıyla pişmanlık çekersiniz. Ama orada iş işten geçmiş olur.

İlahi kitaplardan okuyup anladığımız kadarıyla ahirette, insanlar ve cinler üç zümreye ayrılacaktır. İyiler, kötüler ve en önde olanlar yani en iyiler… İyiler cennet dediğimiz güzellikler mekânına, kötülerse cehennem dediğimiz acılar çukuruna sevk edilecektir. Pastanın en güzel tarafını yani kaymağını yiyecek olanlarsa elbette başı çekenler ve her iyilikte en önde olanlardır. Şimdi sorarım size bu üç tayfanın hangisinin içinde olmak istersiniz? İyiler mi, kötüler mi, yoksa en iyilerden mi? Kendi cevabınızı kendinize saklayın ve ona göre hazırlanın. Nasıl olsa burada verdiğiniz cevap, orada gün yüzüne çıkacak ve herkes kendi seçimini kendisi yapmış olacaktır. Ne kadar adilce bir yargılama değil mi? İşte Allah’ın hakikati budur. Değilse hiç doğru olmazdı ki; iyilerde cennete, kötüler de cennete gitseydi. Böylesi bir durum ne kadar kabul edilebilir ki. Olmaz yani, asla olmaz. Öyleyse gelin hep birlikte en iyilerden olmaya çalışalım ve hepimiz de cennete gidelim (inşallah).


ALINTI
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ahiret Yurdu
« Posted on: 04 Haziran 2020, 10:50:22 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ahiret Yurdu rüya tabiri,Ahiret Yurdu mekke canlı, Ahiret Yurdu kabe canlı yayın, Ahiret Yurdu Üç boyutlu kuran oku Ahiret Yurdu kuran ı kerim, Ahiret Yurdu peygamber kıssaları,Ahiret Yurdu ilitam ders soruları, Ahiret Yurduönlisans arapça,
Logged
05 Haziran 2014, 16:27:35
Hanife Ls 1

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 892


« Yanıtla #1 : 05 Haziran 2014, 16:27:35 »

Esselau aleyküm ve rahmetullahü ve berakatuhü;Dünyada, imtihan ortamının hikmeti gereği cennet ve cehenneme ait özellikler birarada bulunurlar. Bu şekilde müminler hem cennet hem de cehennem hakkında fikir edinir, hem de kendilerini dünyadaki kısa ve geçici yaşama kaptırmak yerine, gerçek, kusursuz, eksiksiz ve sonsuz bir yaşam olan ahirete yönelirler. ALLAH’ın kulları için seçip beğendiği yaşam da işte bu ahiret hayatıdır. Ahiret, Kuran ayetlerinde insanların gerçek ve ebedi yurdu olarak tarif edilir. ''Hayır siz, dünya hayatını seçip üstün tutuyorsunuz. Ahiret ise daha hayırlı ve daha süreklidir. (A’la Suresi, 16-17)''
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2014, 16:28:35 Gönderen: Hanife 8.D »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Eyvah, aldandık! Şu hayat-ı dünyeviyeyi sabit zannettik. O zan sebebiyle bütün bütün zayi ettik. Evet, şu güzerân-ı hayat bir uykudur; bir rüya gibi geçti. Şu temelsiz ömür dahi bir rüzgâr gibi uçar, gider.
16 Mart 2015, 22:52:06
Melda
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9.670


« Yanıtla #2 : 16 Mart 2015, 22:52:06 »

Selamun aleykum
Eminim ki hepimiz en iyilerden olmak istiyoruz pastanın kaymaklı tarafından yemek istiyoruz. bunun için geçmişimizi göz önüne almalıyız kötü işler yapmışsak töğbe etmeli allah a sığınmalıyız. günlük hayatımızdan örnek vericeğim hepimiz dönem sonunda iyi bir karne almak için sınavlarımızdan iyi notlar almak için çok çalışıyoruz  davranışlarımıza dikkat ediyoruz biliyoruzki biz üstümüze düşeni yaparsak öğretmenlerimiz bu emeklerimizin karşılığını verecek.
yukarıda verdiğim örnekteki gibi eğer cennete girmek afiretimizin iyi olmasını istiyorsak iyi ameller işlemeliyiz biliyoruz ki Allah amellerimizi mukafatlandıracak.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
16 Mart 2015, 23:06:48
besiye 8
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.374


« Yanıtla #3 : 16 Mart 2015, 23:06:48 »

Selamun aleykum
Allahin sectigi ve begendigi  işte  bu ahiret hayatidir
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
22 Kasım 2015, 20:30:23
Muratb8
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 863« Yanıtla #4 : 22 Kasım 2015, 20:30:23 »

Selamün aleyküm ahiret gelene kadar namaz kılıp kur an ı kerim okumalıyız çünkü öbür dünyada kılanlara ve okuyanlara karşılığını verir ancak kılmayan okumayan ise cezası büyük olacak lütfen namaza ve kur-an'ı kerime önem verip okumalıyız.Teşekkür ederiz ilim dünyası.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Ey edep !
Sen sen ol !
Kimsenin gönlünü yıkma
Dikenin ucundan çıkma
Edep çizgisinden'de çıkma
Sayfa: [1] 2 3 4   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &