ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum >  ๑۩۞۩๑ Eğlence Dünyası ๑۩۞۩๑ > Çoçukların Dünyası > Dini Hikayeler > Yusufun rüyası gerçekleşiyor
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yusufun rüyası gerçekleşiyor  (Okunma Sayısı 578 defa)
10 Aralık 2010, 16:00:15
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 10 Aralık 2010, 16:00:15 »Yusuf'un rüyası gerçekleşiyor


Mısır’da hazine Nazırı (Bakanı) olan Yusuf, ağabeylerini biraz erzakla Kenan iline babasının yanına gönderirken, onlara;

 

“Bütün ev halkını bana getiriniz” diye tembih etmiş ve onlara binmeleri için iki yüz binek devesi de vermişti.

Yakup Aleyhisselam sayıları 70’i geçen ailesiyle birlikte yola çıktılar.

Kervan, her gün deve adımıyla yol alırlarken, Yakup Peygamber bir taraftan da kavuşacağı sevgili oğlunun heyecanını taşıyordu.

Bu arada Yusuf, Mısır’ın büyük kralı ile konuşmuş, Mısır’a gelmekte olan babası ve ailesini karşılamak üzere dört bin askerle şehrin dışına çıkmış onları bekliyorlardı.

Önde süvariler (atlı askerler) arkada piyadeler (yürüyen askerler) olmak üzere karşılama çok muhteşemdi.

Yakup peygamber şehre yaklaşırlarken bir oğlu ile birlikte yürümekteydi. Karşılarında bir büyük askeri kalabalık görünce yanında ki oğluna;

“Ey oğul (!) Bu acaba Mısır’ın büyük Firavunu mudur?” diye sordu. O da;

“Hayır babacığım. Bu oğlun Yusuf’tur” dedi.

Baba oğul (Yusuf) karşı karşıya geldiklerinde Baba Yakup (a.s) Yusuf’tan önce davranarak kendisi Yusuf’a selam verdi.

“Selam olsun sana… Ey, hüzün (üzüntü) ve tasaları gideren…” dedi.

Yusuf’ta babasının selamını alarak birbirleri ile kucaklaştılar ve hasret (ayrılık) gidermeye çalıştılar.

Kardeşler de; “Allah’a yemin ederiz ki Allah, seni bizden üstün kılmıştır” dediler.

“Selamı yayınız…”


Selam vermek, çok önemli bir davranıştır. İnsanları birbirlerine dost yapmanın aracıdır. Selam veren karşısındakine dua ediyor, Allah’ın rahmetinin, bereketinin ve selametinin (mutluluğu) onun üzerine olmasını diliyor demektir.

Bizim selamımız şu şekildedir. Bir şahısla karşılaşan kimse ona; “Esselamü aleyküm…” der. Karşısında ki ise “Ve aleyküm selam…” diye karşılık verir.

Bu selamı veren de alan da birbirlerine dua ettikleri için her ikisi de aynı zamanda sevap (Allah’ın hoşnutluğunu) alırlar.

Büyük şair ve mütefekkir (düşünce adamı) Necip Fazıl Kısakürek, yazdığı bir şiirinde, “Selam varken başka hiçbir şey yoktur” manasını taşıyan; “Ne bir harf, ne bir kelam…/ Es selam, es selam…” demektedir.

Bu konuda bir başka güzel söz de ise; “Önce selam, sonra kelam…” denmektedir. Yani önce selam verilir sonra konuşulur, demektir.

Sizler de arkadaşlarınız, aileniz ve diğer insanlarla karşılaşınca onlara selam verin ve onların sevgilerini kazanın. Birbirleri ile karşılaşınca, birbirlerine küfürler eden yaramaz çocuklar gibi olmayın. Tamam mı?

Yusuf’un rüyası gerçekleşti

Yusuf, babasının ve anasının (analığını – üvey annesini) ellerini öperek onları yanındaki tahta (koltuğa) oturttu ve onlara;

“İnşallah, hepiniz Mısır’da emin ve emniyette olacaksınız” dedi.

Yusuf, kendi evlatları olsa da Mısır’ın Hanine Nazırıydı. Onun için baba Yakup (a.s) anne ve diğer kardeşler Yusuf’a hafifçe eğilerek hürmet ve saygı gösterdiler.

Eskiden yapılan bu ve benzeri hareketlere “secde” denmekteydi.(*)

Yusuf onlara dedi ki;

“Ey babacığım ve ailem. İşte bu yaptığınız iş, benim yıllarca önce çocukken gördüğüm bir rüyanın gerçekleşmesidir” dedi.

Hatırlayacak olursanız, Yusuf küçükken bir rüyasında, güneş ile ay’ın ve on bir yıldızın kendisine secde(*) ettiklerini görmüştü.

Rüyasını da sadece babasına anlatmış, babası ona; “Evladım, sakın rüyanı başkalarına anlatma belki ağabeylerin seni kıskanır da sana bir kötülük yapmaya kalkışırlar” demişti.

Yusuf bu rüyasında, babası ve annesi ile on bir kardeşinin kendine secde ettiklerini görmüştü. İşte rüya şimdi aynen çıkıyordu.

Ancak Yusuf rüyasını babasına anlatırken orada iş yapan hanımlarından birisi bu rüyayı ağabeylerden birine anlatmış, o da diğer kardeşlere söyleyerek hepsi Yusuf’u kıskanmaya başlamışlardı.

Böylece bu sırrın (gizli şeyin) söylenmesi ile Yusuf çok büyük sıkıntılara ve üzüntülere katlanmaya mecbur kalmıştı.

* Peygamberler tarihi - M. Asım Köksal (Sh. 294)

Nevzat Laleli

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Yusufun rüyası gerçekleşiyor
« Posted on: 05 Ağustos 2020, 18:46:30 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yusufun rüyası gerçekleşiyor rüya tabiri,Yusufun rüyası gerçekleşiyor mekke canlı, Yusufun rüyası gerçekleşiyor kabe canlı yayın, Yusufun rüyası gerçekleşiyor Üç boyutlu kuran oku Yusufun rüyası gerçekleşiyor kuran ı kerim, Yusufun rüyası gerçekleşiyor peygamber kıssaları,Yusufun rüyası gerçekleşiyor ilitam ders soruları, Yusufun rüyası gerçekleşiyor önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &