ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum >  ๑۩۞۩๑ Eğlence Dünyası ๑۩۞۩๑ > Çoçukların Dünyası > Dini Hikayeler > Rızık kazanç korkusu
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Rızık kazanç korkusu  (Okunma Sayısı 12258 defa)
02 Aralık 2010, 16:23:34
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 02 Aralık 2010, 16:23:34 »Rızık (Kazanç) Korkusu

Köylünün biri, buğday yüklü eşeğini değirmene götürmüş. Eşeğin, sırtındaki yükü yere indirir indirmez, eşeği hızla kaçarak gözden kayboluvermiş. Adam çaresiz eşeğin peşinden bakakalmış. Çünkü un yapılacak buğday çuvallarının yanından ayrılamamış. Buğdayı biran önce öğütmek ve eve un götürmek için sırada kalmalıymış. Misafirler de gelmek üzereymiş. Hem birazdan da Cuma vakti girecekmiş. Ya eşeğe bir şey olursa dağda vahşi hayvanlar tarafından parçalanırsa. Adamcağız eşeği düşündükçe bunalıma girmiş. Çünkü o zamanlar eşek, bir köylünün bütün işlerine koşmak için kullandığı en önemli yardımcısıymış. Bütün taşıma, nakliyat ve yolculuk onunla yapılırmış. Onunla dağdan odun getirilir, şehre onunla gidilirmiş. Tüm bunları ve fazlasını düşünürken komşusu koşar adımlarla yanına yaklaşıp haber getirmiş:” Tarla sulama keşiği ( sırası ) sende. Hemen suladın suladın yoksa bütün köy, sırasını bitirmedikçe senin keşik bir daha gelmez.  Haydi, çabuk tarlanı sula.” Demiş.
Beyninden vurulmuşa dönen adam daha da dara girmiş. Eli ayağına dolanmış; bir türlü ne yapacağını bilememiş. “Ya tarlayı sulamaya gitmezsem ürünüm az olursa, unum kışın ortasında bitiverirse ben ne yaparım?”  Derken yakındaki camiden ezan sesini duyuvermiş. Bu yapılan çağrının Cuma namazı için olduğunu, namaz için camiye koşuşturan kalabalıktan anlamış. “ Buğday, un, misafir, tarla eşek… Derken Allah’ın daveti galebe çalmış. Yaradan’a sığınmış: ” Bu düşündüklerimin hepsinin gerçek sahibi Allah’tır. Şimdiye kadar benim rızkımı veren bundan sonra mı vermeyecek.” diyerek Hakk’a iltica etmiş. Abdestini alarak camiye varmış.
Hocanın camide Cuma hutbesinde okuduğu şu ayet meali çok ilgisini çekmiş : ” Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağırıldığınız (ezan okunduğu) zaman, hemen Allah'ı anmaya koşun ve alış verişi bırakın  Eğer bilmiş olsanız, elbette bu, sizin için daha hayırlıdır  Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan isteyin  Allah'ı çok zikredin; umulur ki kurtuluşa erersiniz  “ (Cuma suresi 9-10)
 Adam hayretler içinde:” Demek ki ben doğru olanı yapmışım. Elhamdülillah ya Rabbi. Bana doğru yolu gösteren sensin.”demiş. Hoca hutbesine rızıktan da bahsetmiş:” Her canlının rızkı önceden belirlenmiştir. Allah her kulun rızkını vereceğini Hud suresinin altıncı ayetinde mealen:” Yeryüzünde yürüyen hiç bir canlı yoktur ki, rızkı Allah'a ait olmasın. Onların durup dinlenecek ve saklanacak yerlerini de O bilir. Hepsi apaçık kitabdadır.” Buyurarak teminat altına almıştır. Kimse rızkı için endişeye girmesin. Çok gariptir ki ademoğlu rızkını kendisi –haşa- yoktan var ediyormuşçasına telaşa kapılır. Oysa rızık bellidir.  Yalnız rızkını temin etmek için de her Müslüman çalışarak onun aramalıdır. Rızık helal yollardan kazanılır. Bizim dünya ve ahiret rızkımız bu dünyadadır. Bir Müslüman’a bunları kazanması boynunun borcudur. Ancak unutulmamalıdır ki ahiret rızkı dünya rızkından daha önemlidir.”
Namazını huşu içinde kılan adam, daha önceden yaptığı kusurları ve günahları için Allah’a tövbe etmiş gözyaşı dökmüş. Bundan sonraki hayatında sabır ve tevekkül kapısından ayrılmayacağına dair kendi kendine söz vermiş ve duadan sonra camiden çıkarak evin yolunu tutmuş.
Eve geldiğinde gözlerine inanamamış. Karısı, evinin önündeki fırından ekmekleri çıkarmak üzereymiş. Eşeğinin ahırdan sesini duyunca geldiğini anlamış ve sevinçten koşa koşa hanımın yanına gelerek cumadan önceki sıkıntısını anlatmış. Eşeğin ve unun nasıl geldiğini sormuş. Hanımı da:” Bizim çuvallar değirmende senden sonra sırası gelen bir köylü tarafından karıştırılmış. Yanlış çuvalı öğüttüğünü anlayan adam unları eve gönderdi. Ha bir de sana müjdem var. Bizim tarla var ya, o da komşunun tarlasından taşan sularla tamamen sulanmış. Az önce komşu söyledi. Tarlaya gitmene gerek kalmadı. Eşek ise kendiliğinden geldi.” Adam gözyaşları içinde karısına:” Yok hanım yok demiş, ne eşek kendiliğinden geldi; ne de tarla kendiliğinden sulandı. Yazan yazdı çizen çizdi. Rabbim beni öyle bir imtihan etti ki anlatamam. İnşallah imtihanı kazandık hanım. Artık bize önce tevekkül etmek sonra hamdetmek kaldı.”demiş.
İkisi de birlikte Allah’a gönülden şükretmişler ve kendilerine dışarıdan seslenen misafirlerini ağırlamak için bahçe kapısına yönelmişler.
İnsanoğlu dünyaya imtihan için gönderilmiştir. Allah u Teala Bakara suresinin 155. ayetinde mealen: “Muhakkak biz, sizleri elbette biraz korkuyla, açlıkla, mallardan, canlardan, mahsulâttan biraz eksiklik ile imtihan edeceğiz. Sabredenleri müjdele.” buyuruyor. Hepimiz dünyada ayette apaçık belirtilen konularda imtihan içindeyiz. Açlıkla imtihan. Mahsulattan eksiklik yapılarak gelen imtihan bazen de korku ve endişeyle gelen imtihanlar. Kimimize de bunların hepsi birden imtihan sebebi olabiliyor. Dünya’daki Müslüman nüfusunun büyük bir kısmı bu imtihanla iç içe. Allah u Teala ayetin sonunda müjdeyle bitiriyor kelamını. Sabredenlere müjdele. Sabır ahiret için belki de en sağlam kazanç kapısı. Müslüman’ın kendisine gelen bütün musibetlerin Allah’tan geldiğine inanması ve bunu içinde sindirerek tereddütsüz kabul etmesi ne büyük kazançtır.
Günümüzde tüketici bir toplum olduğumuzdan gördüğümüz her şeyi asli ihtiyaçlar arasına katıp ona sahip olmak için her türlü yolu deniyoruz. Çoğu zaman kredi kartlarına esir olup o kartları kullanmadan önceki rızık endişemizin on katına varan endişelere streslere hatta bunalımlara kapılabiliyoruz. Bazen de faiz batağına saplanıp içinden çıkılmaz bir hale bürünüyoruz. Allah u Teala’ya tevekkül etmek ve sahip olduğumuz şeylere hamdedip sahip olamadıklarımıza da sabretme yoluna gitmiyoruz. Oysa Müslüman dünyayı bir yolcu için gelip dinlendiği ağaç gölgesi kadar gelip geçici görmeli, kazancını helal yollardan kazanmalı sonra da Allah u Teala’ya tevekkül etmelidir. Nitekim Tirmizi’de geçen bir hadis-i Şerif’te Resulullah (sallallahu aleyhi ve selem Efendimiz şöyle buyuruyor: “Allah ü Teâlâ’ya tam tevekkül etseydiniz, sabah aç gidip, akşam tok dönen kuşlar gibi rızka kavuşurdunuz.”
Allah u Teala bazen rızkımızı daraltır bazen de genişletir. Bazı hususları bilmek ve yapmak rızkımızın genişletir. Rızkımızı artıran bu hususlara kısaca değinelim:
1-   Maddi ve manevi bedensel ve ruhsal her türlü nimetin bizlere Allah’ın birer lütuf ve ihsanı olduğunu bilmek ve şükretmek. 
2-   İsraftan, yılandan kaçar gibi kaçmak.
3-   Namazı ta’dil-i erkan üzere kılmak. Rükunlarını tam olarak yerine getirmek. Yani kurallarına tam uyarak namazı eda etmek.
4-   Namazlardan sonra okunması gereken tesbihatı asla terk etmemek. Hz Ali (radiyallahu anh) efendimiz tesbihatı savaşta dahi terk etmediğini beyan eder.
5-   Zekatı eksiksiz olarak vermek. Zekat malın sigortasıdır hem de kazandığımız mala karşı bir şükür ifadesidir. İbrahim suresi 7. ayetinde Yüce Halık:”… Eğer nimetime şükrederseniz onu elbette ve elbette çoğaltırım…” buyurmaktadır.
6-   Sabah vakti (sabah namazı vakti başlayıp güneşin doğumu üzerinden takriben kırk beş dakika geçinceye kadarki süre ) uyanık olmak. Hadis-i Şerif’te Kâinatın Sultanı (sallallahu aleyhi ve selem) : “Sabah uykusu rızka manidir” (tergib ) buyurmaktadır.
7-   Vakıa suresini okumaya devam etmek. Yine Efendimiz (aleyhisselatü vesselam) Bu hususta : “Kim ki vakıa süresini her gece okursa ona ebediyyen sefalet isabet etmez, kim ki bu sureyi her sabah okursa ona ebediyyen fakirlik yaklaşmaz.” Buyurmaktadır. (Havassul Kuran-İmamı Ya’fi)
8-   Kuşluk namazına devam etmek.
9-   Akraba ziyaretlerine devam etmek ve onların ihtiyaçlarını ve sorunlarını gidermeye çalışmak.
10-    Misafir kabul etmek evi bereketlendirir.
11-    İslam esaslarını ve imanı anlatan eserleri, sohbet ortamında, ailemizle veya dostlarla   beraber okumak, paylaşmak.
Nasreddin Hoca’ya gelir çocuklar. Ellerinde bir miktar cevizle.  Derler ki: “ Hocam biz anlaşamadık aramızda, şu cevizleri bir pay ediversen bize. “ Hoca çocukları ne zaman görse, onlara bir nasihat vermeden bırakmaz ya. İşte öyle muzip bir gülümsemeyle cevap verir: “ İnsan taksimimi yapayım yoksa Allah taksimi mi ?” der. Çocuklar hiç beklemeden :” Tabi ki Allah taksimi yap Hoca .”derler. Hoca:” Pekala.” diyerek başlar cevizleri dağıtmaya. Yalnız bu taksimde bir başkalık vardır. Kimine avuç avuç verir cevizden, kimine iki-üç tane. Kiminin de boş bırakır ellerini, hiç vermez. Şaşar kalır çocuklar bu işe akılları elvermez. Çıkışarak sorarlar Hoca’ ya: “Hocam derler bu nasıl taksimdir böyle. Kimimize az verdin kimimize çok. Nedir bunun kerameti çabucak söyle .” derler . Hoca tatlı tatlı anlatır meraklı gözlere:” Eğer insan taksimi isteseydiniz bütün cevizlerin hepsini sayacak sonra eşit bir şekilde dağıtacaktım.  Oysa siz taksimi Allah’ın bizlere yaptığı gibi dağıtmamı istediniz. Allah insanlara rızıklarını dağıtırken kimine az verir kimine çok. Kimine de hiç vermez. Ya da ceviz yerine başka bir şey verir. Bizleri, bakalım sabrediyor mu diye sınar.” der.
Hayatımızı yönlendiren, yaşama şeklimizi değiştiren çoğu zaman hatalara düşmemize sebep olan lüzumsuz ama çok mühimmiş gibi görünen bir korkudur rızık korkusu. Dostu dostan ayıran, eşleri birbirine düşüren, kardeşlerin dahi arasına giren bir korku. Mademki Müslümanız ve madem ki Allah’ın takdirine teslim olmuşuz; bu geçici dünyaya ancak lüzumu kadar kıymet vermek zorundayız. Maddiyat korkusuyla; bu dünyamızı vede ebedi hayatımızı karartmaya değer mi? Okyanusların dibindeki en ufak canlının rızkını yollayan Mevlam, kulunu hiç unutur mu?Murat AKINCI
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Rızık kazanç korkusu
« Posted on: 05 Nisan 2020, 06:08:13 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Rızık kazanç korkusu rüya tabiri,Rızık kazanç korkusu mekke canlı, Rızık kazanç korkusu kabe canlı yayın, Rızık kazanç korkusu Üç boyutlu kuran oku Rızık kazanç korkusu kuran ı kerim, Rızık kazanç korkusu peygamber kıssaları,Rızık kazanç korkusu ilitam ders soruları, Rızık kazanç korkusuönlisans arapça,
Logged
18 Ekim 2015, 21:36:36
Ramazan.
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 6.353« Yanıtla #1 : 18 Ekim 2015, 21:36:36 »

Es Selamün Aleyküm . Çok güzel bir paylasım . Nasirettin Hoca Hazretlerinin o hikayesi ve bilgiler çok açık ve güzel bir biçimde anlatılmış .
ALLAH cc razzı olsun .
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
19 Mayıs 2017, 08:44:28
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.471« Yanıtla #2 : 19 Mayıs 2017, 08:44:28 »

Ve Aleyküm Selam. Bu güzel bilgilendirici paylaşım için Allah Razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
19 Mayıs 2017, 13:56:44
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.685Site
« Yanıtla #3 : 19 Mayıs 2017, 13:56:44 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri çalışan ve sonra da Allah a tevekkül eden kullarından eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
19 Mayıs 2017, 14:21:44
Es-Sabur

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.096


« Yanıtla #4 : 19 Mayıs 2017, 14:21:44 »

Rızkı veren Allah'tır onun için korkmaya gerek yoktur çünki O nun hazineleri pek çoktur inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &