ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum >  ๑۩۞۩๑ Eğlence Dünyası ๑۩۞۩๑ > Çoçukların Dünyası > Dini Hikayeler > Hacı Burhan ın Hikâyesi Ölüm var
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hacı Burhan ın Hikâyesi Ölüm var  (Okunma Sayısı 811 defa)
23 Eylül 2011, 14:03:51
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 23 Eylül 2011, 14:03:51 »Hacı Burhan'ın Hikâyesi/ Ölüm var…


Bizim mahallede Burhan isimli bir adam vardı. Babası da kendisi de maalesef gece-gündüz içen adamlardı. Fakat aralarında bir fark vardı: Babası ağzı lâf yapan, tekerlemeler söyleyen, millete kendisini sevdirmiş bir nalbant. İçse de kimseye pek zararı dokunmayan biri.

Bir gün kendisine;
"Hacca gitsene." demişler, o da:"Gündüz şarap, gece kumar; deli gönül cennet umar!" demiş.

Fakat oğlu içti mi, eline bir bıçak alıp, taşa-duvara çalan; «Var mı bana yan bakan!» naralarıyla dayılanan, sağa-sola dehşet saçan biri... Ayıldı mı kimseye bir şey etmez ya, sarhoş iken yapacağını yapar. Evine de sarhoş olmadan geldiği vâkî değil.

Hattâ bir gün eve gelirken, babası sarhoş olduğu hâlde:

«Oğlum ayıp!» diye bıçağı elinden almak isterken, didişiyorlar. O vaziyette aldım-alacağım derken, bıçak oğlanın burnuna geliyor, burnu kesiliyor. Burnu «yirik» kalıyor. Antep'te yırtığa «yirik» derler. Burhan’ın adi «Yirik Burhan» kalmış o yüzden.

Bu Yirik Burhan’ın köyde az-çok malı-mülkü olan bir babaannesi varmış. Yaslanmış, zaman geçiyor, hacca gitmeye can atıyor, ama götürecek kimse yok. Oğlu sarhoş, torunu sarhoş... Günün birinde demek içinde bir ümit beliriyor ki, Burhan'a meseleyi açıyor:

"–Burhan oğlum, sana bir şey söyleyeceğim. "

"–Ne söyleyeceksin nene?"

"–Beni hacca götürsene... " Oğlan gülüyor:

"–Nene, benim hâlimi bilmiyor musun? Ben kiiim, hac kim?"

"–«Sen kim, hac kim?» var mı oğlum? Allâh'ın tevbe kapısı herkese açık. Hem beni götürürsen yol paranı, masrafını karşıladığım gibi, dönünce şu kadar para da üstüne veririm."

Teklif ettiği para iyi para... Burhan:

"–Nene ne yapıyorsun, benim hâlim ne?" filân dese de, parayı duyunca teklife içi ısınıyor, başlıyor düşünmeye:

«Yahu ben bu kadar parayla iki senelik şarap paramı çıkarırım, hem bu hâlimle gidersem kıyâmet mi kopar? Götürürüm, getiririm neneyi; paramı da alırım, bir sene hiç değilse rahat rahat şarabımı alır içerim.»

Neyse kabul ediyor, yazılıyorlar, yola koyulup mübarek topraklara varıyorlar. İki hafta Mekke'de oraya-buraya gidiyorlar, Yirik Burhan’ın niyeti hâlâ şarap parasını çıkarmak. Tavaf ediyor, namaz kılıyor ama yapmacık. Pek etkilenmiyor. Aklı-fikri dönünce alacağı parada.

Fakat takdirin de başka bir hesabi var. Nene orada 15 gün sonra ani bir şekilde Hakk’ın rahmetine kavuşuyor. O mübarek yere gözü yaşlı torununun elleriyle defnediliyor. Bizim Burhan meydanda kalakalıyor.
Şu olum hâdisesine bak! Kafaya dank ediyor:

"Ölüm var."

"Bu kadar insan ağlaya ağlaya «Allah» diyor. Günahlarına tevbe ediyor. Akın akın insan... Kâbe, Arafat, Ravza... Hep tevbe, istiğfar mekânları... Kim getirdi beni buraya? Hangi tasarruf? Bu ikazdan sonra donup de o mel'anetler içine bir daha girilir mi?"

Yirik Burhan orada bir nasuh tövbe ediyor, öyle bir istiğfar ediyor ki, Yirik Burhan gidiyor, yerine Hacı Burhan geliyor. Memlekete bir dönüyor ki, ne şarap, ne rakı, ne içki, ne kumar... Eski hayatından menfî hiçbir şey bırakmıyor. Camiden eve, evden ise, isten camiye, camiden eve... Eski yaptıklarından ötürü de kimsenin yüzüne bakamıyor. Yolda giderken sadece ayağının ucuna bakıp gidiyor, ayağının ucuna bakıp geliyor. Karsıdan birisi gelse tanımıyor.

Bu, Allâh'ın bir nasibi değil de nedir?

Bu, Allâh'ın takdiri değil de nedir?

Adamın o mübarek yollara koyulurken bile tevbe etmeye niyeti yok.
Sadece bir hacca gidene, nenesine hürmet ediyor ve hizmetini görüyor. Gerçi onu da şarap parası alacağım, diye yapıyor. Ama Cenabı Allah nasip ediyor iste. Demek ki, onun da içinde bir çekirdek vardı. Her ekinin yeşereceği bir toprak var.

Hacı Burhan’ın hikâyesini anlattıktan sonra Necmettin Hocaya dedim ki:

"Hocam, sen bu kafilemizdeki arkadaşlara kızma. Bunlar şimdi böyle nimetin farkına varamasalar da yarın yüreklerine bir ateş düşer, bu güzel mekânların muhabbeti, hasreti gönüllerine düşer. Hacı Burhan gibi âşık olurlar. Bunların yaptıklarını sen hoş göresin diye anlattım."

Zaten hoca da kızacak karakterde birisi değildi ya hemen arkadaşlara hitaben:

"Arkadaşlar, size bir hikâye anlatacağım. " dedi. Başladı Hacı
Burhan’ın hikâyesini anlatmaya. Mahsus anlatıyor. Anlattı bitirdi:

"Nasıl anlatabildim mi?" dedi. Ben de:

"İyi almışsın, hocam, daha güzel anlattın!" dedim. Allah kendisinden razı olsun.

Şu mübarek günlerde haccını îfâ eden kardeşlerimizin haclarının mebrur ve makbul olmasını, bu güzel ibadetin üzerlerindeki tesirinin de Hacı Burhan gibi müspet ve kalıcı olmasını dileriz.Yüzakı
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hacı Burhan ın Hikâyesi Ölüm var
« Posted on: 05 Haziran 2020, 19:55:28 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hacı Burhan ın Hikâyesi Ölüm var rüya tabiri,Hacı Burhan ın Hikâyesi Ölüm var mekke canlı, Hacı Burhan ın Hikâyesi Ölüm var kabe canlı yayın, Hacı Burhan ın Hikâyesi Ölüm var Üç boyutlu kuran oku Hacı Burhan ın Hikâyesi Ölüm var kuran ı kerim, Hacı Burhan ın Hikâyesi Ölüm var peygamber kıssaları,Hacı Burhan ın Hikâyesi Ölüm var ilitam ders soruları, Hacı Burhan ın Hikâyesi Ölüm varönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &