> Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Mostar Aylık Kültür ve Aktüalite Dergisi > Diğer Yazılar > Türkiye Suriye krizinde
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye Suriye krizinde  (Okunma Sayısı 939 defa)
16 Ağustos 2012, 15:43:17
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 16 Ağustos 2012, 15:43:17 »Türkiye, Suriye krizindeki soğukkanlı tavrıyla bölgesel lider olduğunu ispatladı
Nuh YILMAZ • 89. Sayı / DİĞER YAZILAR


Suriye’nin Türkiye’ye ait bir F-4 keşif uçağını düşürmesinin ardından bu ülkeyle yaşanan krizde Türkiye’nin ortaya koyduğu sakin tavır sadece Suriye için değil, bölge ülkeleri için de ürkütücü bir davranış oldu. Bu duruşla birlikte Türkiye bölgesel siyasette sınıf atladı.

SURİYE’NİN TÜRKİYE’YE AİT eğitim uçuşu yapan, silahsız F-4 keşif uçağını uluslararası hava sahasında vurmak suretiyle düşürmesi iki ülke arasındaki sorunları kriz düzeyine taşıdı. İlk bulgulardan hareketle, Suriye’nin bu davranışı, kasıtlı olarak bölgesel bir savaşı tetikleyebilecek, kendi krizini bölgesel bir krize çevirerek, ömrünü uzatmak için farklı bir strateji geliştirmesi olarak yorumlanabilir. Bu da Suriye’nin kendi başına değil, Rusya ve Çin’le ve kendi yanında yer alabilecek muhtemel ülkelerle yapabileceği bir eylem olabilir.

TÜM DELİLLERE RAĞMEN, bu saldırının kaza olma ihtimali de akılda tutulmalı. Kaza ihtimalini de iki kısma ayırabiliriz. Bilindiği gibi sonuncusu birkaç ay önce olmak üzere, İsrail savaş uçakları Suriye hava sahasını defaten ihlal etmişlerdi. Hatta 2007’de Suriye’de nükleer bir tesis olduğu iddia edilen bir binayı bombalamışlardı. O sebeple, böyle bir duruma karşı Suriye’nin tedbir almış olma ihtimali var. Türk uçağını da düşman bir uçak olarak görüp düşürmüş olabilirler. Diğer ihtimal ise Suriye’nin kendi iç sorunlarıyla ilgili. Suriye şu an bir iç savaş yaşıyor ve her an, her tür saldırıyı bütün komşularından ve dahası kendi vatandaşlarından bekliyor. O yüzden Suriye alarm hâlinde. Geçtiğimiz günlerde Suriyeli bir pilot Ürdün’e uçağı ile birlikte iltica etmişti. Bu tür iltica durumlarını önlemek için Suriye kendi uçakları da dâhil, izinsiz tüm uçaklara ateş açma kararı almış olabilir. Olayın sıcaklığında kaza ihtimali daha ağır basarken, gelişmeler ve deliller saldırının kasti olduğu fikrinin ağır bastığını gösteriyor. Fakat sonuç itibariyle gerekçesi ne olursa olsun böyle bir saldırı, maksadını aşan, aşırı bir cevap şeklinde ele alınması gereken bir saldırıdır. O yüzden bunun hiç kimse tarafından meşrulaştırılmaması gerekiyor, meşrulaştırılabilmesi de mümkün değil. Bu çerçevede bakarsak, Türk uçağının Suriye hava sahasını ihlal etmiş olması dahi belli uluslararası uçuş prosedürleri çerçevesinde cevaplanmalıydı. Suriye tüm teamülü çiğneyen bir saldırganlıkla Türk uçağına ateş açmış oldu. Bu da Suriye’yi doğrudan suçlu duruma düşürmektedir.

PKK kartı masaya gelebilir

EĞER TÜRKİYE’Yİ YÖNETENLER, meseleyi bir kaza olarak görürlerse, o zaman muhtemelen gerilimi düşürmek gibi bir çizgi izleyeceklerdir. Türkiye bu çerçevede özür, tazminat ve ciddi birtakım siyasi kazanımlar karşılığında olayı kapatmayı, gerilimi sonlandırmayı tercih edecektir. Aksi durumda ise ki şu anda Ankara’daki kanaat olayın kasti olduğu şeklindedir, Türkiye’nin tavrı sert olacaktır. Bu durumda Türkiye Suriye’den özür ve tazminatın da ötesinde siyasi tavizler koparmak isteyecektir. Türkiye ile Suriye arasında ne tür sorunlar, masada ne var, hangisinin pazarlığı yapılabilir, bunlara bakmak lazım. Fakat bu konuda ilk aklıma gelen örneklerden birisi, PKK meselesi olabilir. Çünkü özellikle Kasım ayından sonra PKK’nın Suriye toprakları içerisinde ciddi bir hoşgörüyle karşılandığı, Suriye tarafının Türkiye’ye karşı PKK ile koalisyon yapmak adına birtakım adımlar attığı, Türkiye sınırında yeni PKK kamplarının oluştuğu basına da yansıdı. Türkiye, eğer savaşı tercih etmezse muhtemelen bu konuda özür ve tazminatın yanı sıra Suriye’nin adım atmasını isteyecektir. Bu ise atılabilecek adımlardan bir tanesidir. Eğer saldırı kasıtlı ise, Türkiye kendi caydırıcılığını korumak ve zedelenen caydırıcılığını yeniden inşa etmek sorunda. Bu da savaş olmasa da başka tür askeri seçenekler ihtimalini artırmaktadır. Bir başka deyişle Türkiye bölgesel dengeler açısından böyle bir askeri meydan okumaya karşı bir cevap vermek zorunda. Bu cevap ise hem askeri boyut içermek, hem genel bir stratejik ittifak çerçevesinde olmak zorunda.

Türkiye bölgesel lider olduğunu ispatladı

ANKARA BU KRİZLE birlikte artık bölgesel bir lider olduğunu ispatlamış oldu. Hiçbir hiç bir manipülasyona gelmeden, soğukkanlı bir şekilde olayın detaylarını öğrenmeye ve buna göre kendi planını, stratejisini oluşturmaya çalıştı. Muhtemel bir provokasyonun içine düşmedi. Tabii, bu noktada Türkiye’nin ortaya koyduğu tavır bölgedeki diğer aktörler için son derece korkutucu bir tavır oldu. Bu duruşla birlikte Türkiye’nin bölgesel siyasette sınıf atladığını düşünüyorum. Artık olayların peşinden giden, olayları sadece kontrol eden değil, aynı zamanda kontrol etme anında oluşan şartlara ve olaylara hâkim davranan ve bu olanlar karşısında provokasyonlara gelmeden, olaylara hızlı bir şekilde yön veren bir Türkiye tablosu görüyorum.

* Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Türkiye Suriye krizinde
« Posted on: 06 Ekim 2022, 17:46:34 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Türkiye Suriye krizinde rüya tabiri,Türkiye Suriye krizinde mekke canlı, Türkiye Suriye krizinde kabe canlı yayın, Türkiye Suriye krizinde Üç boyutlu kuran oku Türkiye Suriye krizinde kuran ı kerim, Türkiye Suriye krizinde peygamber kıssaları,Türkiye Suriye krizinde ilitam ders soruları, Türkiye Suriye krizindeönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &