ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Aile Dergisi > Diğer Yazılar > Bütün Seneyi Oruçlu Geçirmiş Gibi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bütün Seneyi Oruçlu Geçirmiş Gibi  (Okunma Sayısı 411 defa)
25 Ekim 2011, 16:12:09
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 25 Ekim 2011, 16:12:09 »Bütün Seneyi Oruçlu Geçirmiş Gibi

Ekim 2008 37.SAYI

Ramazan’ın bayramla taçlanmasının ardından, bir mümin için gerekli olan, oruçla kazanılan manevi duyarlılığın sürdürülmesidir. Bu noktada Allah Rasulü’nün (s.a.v) bir müjdesi, aynı zamanda bir tavsiyesi ile karşılaşıyoruz: “Kim Ramazan orucunu tutar ve buna sonraki Şevval ayından da altı gün oruç eklerse, sanki bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur.” (Müslim)

Üç aylar ve mübarek Ramazan takvim sayfalarında geride kaldı, fakat bize bahşettiği manevi iklimden uzaklaşmamaya gayret ediyoruz.  Zira bedeni ve ruhi açıdan sayısız faydaları bulunan Ramazan’ın önemle üzerinde durulması gereken asli bir yönü var: Cenab-ı Allah ile irtibat kurma ve bunu sürekli kılmaya vesile olması. Çünkü insan, bu ayda yalnız ve yalnız O’nun (c.c) rızası için yeme-içme gibi bazı meşru hasletleri terk ediyor.  Öyle ki Allah (c.c) bir hadis-i kutside, “Oruç benim için ve onun sevabını ben vereceğim” buyuruyor.

Ramazan’ın Bayram’la taçlanmasının ardından, bir mümin için gerekli olan oruçla kazanılan manevi duyarlılığın sürdürülmesidir. Bu noktada Allah Rasulü’nün (s.a.v) bir müjdesi, aynı zamanda bir tavsiyesi ile karşılaşıyoruz: “Kim Ramazan orucunu tutar ve buna sonraki Şevval ayından da altı gün oruç eklerse, sanki bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur.” (Müslim)

Kameri takvime göre Ramazan’ın ardından bayram günleri ile başlayan Şevval ayı gelir. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) oruçla ilgili tavsiye ettiği sünnet-i seniyelerinden biri de Ramazan ayını müteakiben Şevval ayında tutulması gereken altı gün süreli oruçtur. “Kim iyi bir amel işlerse, kendisine bunun on katı ecir (mükâfat) vardır” (Enam, 160) ayeti Allah Teala’nın (c.c) müminler için bir müjdedir.  Farz ve nafile her ibadete aşk ve şevkle sarılmamızı sağlayan bu müjde, Şevval ayında altı gün oruç tutmaya sevk ediyor bizleri.

Niyetimiz güzel olduktan sonra...

Oruç gibi manevi dünyamızla ilgili konularda en önemli husus, söz konusu ibadete gönül iştiyakı ile niyet etmek ve ihlâs ile gerçekleştirmektir. Öyle olur ki bir kimsenin safi niyet ve derin bir ihlâs ile tuttuğu orucu değil 360 gün, 360 senelik nafile oruç sevabıyla mükâfatlandırılabilir.  Kulun ihlâs ile dilediği Rabbimiz katından sunulur. Amellerin niyetlere göre oluşuna birçok misal verilebilir. Tıpkı bir kuyunun kenarına insanların yararı için kazık çakan adamla, bu kazıktan dolayı birinin başına kötü bir durum gelebilir endişesiyle onu kaldırıp atam adamın hikâyesi gibi.

Evvel zamanların birinde bir adam seyahat halindeyken susamış. Civarda su içebileceği bir kaynak aramaya koyulmuş, derken bir hayli derince bir kuyu bulmuş. Su alabilmek için kuyuya bir kap indirmesi gerekliymiş. Etrafına bakınmış, ama atını bağlayabileceği bir ağaca rastlayamamış. Bir eliyle, atının dizginlerini tutarken, diğeriyle su kabını kuyuya sarkıtmak zorunda kalmış. Kuyudan su çekmeyi başarmış. Hem kendisi kana kana içmiş, hem de atı. Oradan ayrılmadan evvel, kuyunun başına gelip gidenlerin rahatça sularını içebilmeleri için atlarını bağlayabilecekleri bir kazık çakmayı düşünmüş. Uygun bir kazık bulup kuyunun başucuna çakıvermiş. Bu niyetinden ve amelinden dolayı sevaba nail olmuş. Kazığı çakan adam yoluna koyulup uzaklaştıktan bir müddet sonra başka bir atlı çıkagelmiş su kuyusuna. Kuyunun başucunda çakılı duran kazığı görünce endişeye kapılmış. Kendi kendine, “Gündüz vakti ben bu kazığı gördüm de çarpmadım. Gece karanlıkta gelen biri bu kazığı fark edemez. Allah korusun düşüverir kuyuya. Sonra kim çıkarır onu sudan bu ıssız yerde” diye düşünmüş. Ardından kazığı söküp atmış yerinden. Bu atlı da niyetinden ve amelinden dolayı sevaba nail olmuş.

Nafilerle Allah’a yaklaşalım

Bizler de sahih bir şekilde niyet ederek, ihlâs içerinde Şevval ayında altı gün nafile oruç ibadetini yerine getirerek O’nun rızasını umabiliriz.  Rahmet hazinelerinin sonu bulunmayan Rabbimiz’in, bize tüm seneyi oruçlu geçirmişiz gibi sevap ihsan etmesini, hatalarımızı bağışlaması dileyerek… “Kulum nafilelerle de bana yaklaşmaya devam eder; nihayet ben onu severim. Onu sevince de işiten kulağı, gören gözü, tutan eli ve yürüyen ayağı olurum. Benden bir şey isterse veririm, bana sığınırsa onu korurum...”  (Buhari) kutsi hadisine dayanarak farz olan oruç ibadetimizin hemen ardından nafile oruç ibadetimizle Allah’a yaklaşabilmek için adım atmış oluruz.

Şevval orucu nasıl tutulur?

Şevval ayında nafile altı gün oruç tutmak isteyenler, altı gün peş peşe tutabilecekleri gibi aralıklarla da tutabilirler. Ramazan ayında herhangi bir nedenle orucu kazaya kalmış olanlar, bu dönemde kaza oruçlarını tutabilirler. Ara verilerek tutulmak istendiği takdirde pazartesi ve perşembe günü tercih edilirse, Peygamberimiz (s.a.v) bugünlerde oruç tuttuğu için bir sünnet daha yerine getirilmiş olur.

Ramazan orucunun bir kısmını muayyen günlerinde tutamayan hanımlar, bu dönemde kazalarını tutabilirler. Şevval ayında oruç tutmanın sünnet oluşundaki bir hikmet de bu dönemde erkeklerin de oruç tutarak hanımlara destek oluşunun sağlanmasıdır. Ayrıca üç ayların gelmesiyle nafile oruçla Ramazan orucuna hazırlanan bedenimiz, bu altı günlük oruçla normal beslenme düzenine aniden değil, hazırlanarak geçmiş olur.

Şevval oruçlarını nafile ibadet olarak ifa edecek olanlar, geceden niyet edebildikleri gibi, bir şey yiyip içmemişlerse, kuşluk vaktine kadar niyet edebilirler. Kaza niyetiyle tutacak olanların ise, mutlaka güneşin batmasından imsak vaktine kadar olan süre zarfına niyet etmeleri gerekir. Sahura kalkmak niyet yerine geçer. Oruca niyetin kalpten geçirilmesi yeterlidir.


Hüseyin OKUR

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Bütün Seneyi Oruçlu Geçirmiş Gibi
« Posted on: 29 Mayıs 2020, 02:41:23 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Bütün Seneyi Oruçlu Geçirmiş Gibi rüya tabiri,Bütün Seneyi Oruçlu Geçirmiş Gibi mekke canlı, Bütün Seneyi Oruçlu Geçirmiş Gibi kabe canlı yayın, Bütün Seneyi Oruçlu Geçirmiş Gibi Üç boyutlu kuran oku Bütün Seneyi Oruçlu Geçirmiş Gibi kuran ı kerim, Bütün Seneyi Oruçlu Geçirmiş Gibi peygamber kıssaları,Bütün Seneyi Oruçlu Geçirmiş Gibi ilitam ders soruları, Bütün Seneyi Oruçlu Geçirmiş Gibi önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &