ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Aile Dergisi > Diğer Yazılar > Az ve öz
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Az ve öz  (Okunma Sayısı 917 defa)
01 Ekim 2011, 15:31:25
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 01 Ekim 2011, 15:31:25 »AZ VE ÖZ

BÜTÜN CANLILARIN RIZKINI ALLAH VERİR

Müzekki’n Nüfûs adlı eserinde Eşrefoğlu Rumi, Hz. Musa’nın (a.s) şöyle dediğini aktarır:  “Ya Rabbi, ahmaklara rızkı çok verirsin. Onlar da bunu boş ve faydasız yerlere harcarlar. Senin yolunda bulunmayı hiç düşünmezler. Akıllılar ise senin verdiklerinden yine senin yolunda harcarlar.” Yüce Mevla, Hz. Musa’nın bu sözlerine şu cevabı verir: “Ya Musa! Akıllılar, rızkın benden olduğunu anlasınlar diye ahmaklara bol rızık veririm Rızık herkese benim takdir ettiğim miktarda gelir. Benim takdirimin dışında hiçbir kimse zerre miktarı dahi olsa rızka kavuşamaz.”

ORUÇ İLE SAMEDİYET AHLAKIYLA AHLAKLANALIM

Ebu Talib Mekki (k.s) Kûtü’l-Kulûb isimli kitabında orucun fazilet ve sırlarından bahsederken şunları söylemiştir: “Oruç ibadeti de, Allah katında amellerin en faziletlisi ve en sevgilisi olduğundan Cenab-ı Hak, ‘Oruç benim içindir’ buyurarak onu kendisine izafe etmiştir. Çünkü oruçta, yüce Allah’ın ‘yeme-içme ve hiçbir şeye muhtaç olmaması, her şeyin kendisine muhtaç olması’, ‘samediyet’ ahlakıyla (sıfatıyla) ahlaklanmak vardır ve oruç ibadeti, sadece Allah Teala’nın bildiği sırlı amellerden biridir.”

MEVLA’NIN AHLAKINA SAHİP OLMAK...

Salihlerden birinin hanımında sevmediği haller vardır, düzelmiyordur. Bu sebeple araları açılır. Bu durum onu çok üzmesine rağmen tanıdıkları kendisine hanımının durumunu sordukları zaman şu cevabı verir de aile sırrını kimseye açmaz: “Bir erkeğe nikahı altındaki hanımı hakkında hayırdan başka bir şey söylemesi uygun değildir”.

En sonunda hanımını boşar. Bu sefer etrafındakiler ona niçin boşadığını sorduğunda “O benden ayrılmış bir kadındır; benim nikahım ve sorumluluğum altında değildir. Bu durumda olan biri hakkında ben nasıl bir şey söyleyebilirim!” cevabını verir. Büyük veli İmam Sühreverdi (k.s), bu zattaki ahlakı “İşte bu ahlak, kullarının kötülerini örtüp iyi hallerini gösteren yüce Allah’ın ahlakı ile ahlaklanmaktır” diyerek özetler.
(İmam Sühreverdi, Avarif)

KULUM BENDEN RAZI OLUNCA, BEN DE ONDAN RAZIYIM...

Zünnun-ı Mısri Hazretleri, İsrailoğullarında 700 sene Allah Teala’ya ibadet eden bir abidin hikayesini şöyle anlatır: “Bu kişi daima; ‘Ya Rabbi! Senin rızanı isterim!’ diyordu. Allah Teala  peygamberi Danyal’a (a.s) şöyle buyurur: ‘O, abide söyle eğer göktekilerin ve yerdekilerin ibadetini de yapsa, yeri cehennemdir!’

Danyal (a.s) durumu abide bildirir. Abid bunu duyunca sevinerek; ‘Ey Rabbim’in hükmü! Ne hoşsun! Onun kazası, hoş geldin’ der. Sonra şunları ekler sözlerine: ‘Ey Allah’ın Peygamberi! 700 yıl Hakk’ın rızasını istedim. Onun mülkünde kendimi sivrisinekten aşağı kabul ettim. Şimdi cehennemin odunu olmaya layık olduğumu ve onun rızasının bunda bulunduğunu, yani cehenneme gideceğimi anladım. Artık onun rızası olan yeri ister oldum.’

Abidin Allah’ın rızasına karşı gösterdiği bu teslimiyeti üzerine yüce Mevla ‘Ey Danyal! Abid kuluma söyle, o benden razı olunca, ben de ondan razıyım. Onu cennet ve cemalime layık eyledim’ buyurur.”

EFENDİMİZ’İN (S.A.V) İFTAR DUASI

“Allahım! Senin rızan için oruç tuttum, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Sana güvendim, sana iman ettim. Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, ecir ve sevap meydana geldi inşallah. Ey fazlı ve keremi geniş olan Rabbim, beni bağışla. Rabbim’e hamdolsun, o bana yardım etti de oruç tuttum, rızk verdi de orucumu açtım.”
(Ebu Davud; İbn Mace)

Efser BERİN

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Az ve öz
« Posted on: 22 Şubat 2020, 18:08:34 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Az ve öz rüya tabiri,Az ve öz mekke canlı, Az ve öz kabe canlı yayın, Az ve öz Üç boyutlu kuran oku Az ve öz kuran ı kerim, Az ve öz peygamber kıssaları,Az ve öz ilitam ders soruları, Az ve özönlisans arapça,
Logged
01 Ekim 2011, 16:56:31
Vatan Var Olsun !
Dünyalılar
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.940


« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2011, 16:56:31 »

Şimdi cehennemin odunu olmaya layık olduğumu ve onun rızasının bunda bulunduğunu, yani cehenneme gideceğimi anladım. Artık onun rızası olan yeri ister oldum.’

Abidin ALLAH’ın rızasına karşı gösterdiği bu teslimiyeti üzerine yüce Mevla ‘Ey Danyal! Abid kuluma söyle, o benden razı olunca, ben de ondan razıyım. Onu cennet ve cemalime layık eyledim’ buyurur.”


Bu nasıl teslimiyettir Rabbim!!!Sübhanallah. Sana gönülden teslim olabilmeyi ve her hükmüne razı olabilmeyi bizlere de nasip et Rabbim.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &