ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Aile Dergisi > Diğer Yazılar > Ayak Sağlığı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ayak Sağlığı  (Okunma Sayısı 465 defa)
25 Ekim 2011, 16:04:05
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 25 Ekim 2011, 16:04:05 »Ayak Sağlığınıza Ne Kadar Özen Gösteriyorsunuz?

Ekim 2008 37.SAYI

Ayaklarımız vücudumuzun en önemli organları arasındadır ve küçücük bir ayak rahatsızlığında bile hayatımız zehir olur. Bu nedenle en az diğer organlarımız kadar ayaklarımızın sağlığına da özen göstermeliyiz.

Tüm ağırlığımızı taşıyan ve ayakkabılarımızın içine esir ettiğimiz, vücudumuzun en ağır işçilerinden olan ayaklarımıza gereken önemi veriyor muyuz acaba? Bu sorunun cevabına belki de hepimizin yanıtı “hayır” olacaktır. Oysa ayaklarımız vücudumuzun en önemli organları arasındadır ve küçücük bir ayak rahatsızlığında bile hayatımız zehir olur. Ufacık bir nasır, pişik yahut basit bir tırnak batması bile sağlıklı olmanın ne güzel bir şey olduğunu anlamamız için yeterlidir. 

Ayak kokusundan kurtulmanın yolları nelerdir?

Ayaklarınızda rahatsız edici bir koku varsa, öncelikle mantar olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Eğer mantar sorunu mevcutsa, mantara yönelik ilaçlar kullanmalısınız. Eczanelerde satılan krem, pudra ya da özel deodorantları kullanmanız da fayda sağlar. Yaz aylarına girildiğinde kışlık ayakkabıları, içlerine pudra dökerek kaldırmalısınız. Ayak kokusunu engellemek için ayağı iyi havalandırmak ve kuru tutmak çok önemlidir. Banyo ve abdestten sonra ayaklarınızı iyi kurularsanız oluşan kötü kokuları engelleyebilirsiniz. Bazen ayak kokmaz, koku yapan ayakkabınızdır. Ayakkabı alırken de malzemesine dikkat etmelisiniz.

Ayaktaki terlemeyi nasıl azaltabiliriz?

Ayak terlemesine hormonal rahatsızlıklar, stres, vücut yapısı gibi çeşitli etkenler neden olabilir. Aşırı terlemeyi önlemek için bazı basit önerilere dikkat etmeniz yeterli: Örneğin ayakkabı derinizin doğal deriden, çoraplarınızın doğal malzemeden üretilmesi gerekir. Terlemeyen ayak ter kokmaz fakat terlediği zaman ortamda oluşan bakteriler çoğalmaya başladığı için nem, sıcaklık ve karanlıkla birlikte istenmeyen kokular ortaya çıkar. Ayakları yıkamak faydalı olabilir. Cildin PH dengesini bozmamak için kullandığınız sabunun PH değerlerinin 5.4- 5.9 civarında olmasına özen gösterin. Ayrıca pudra ya da özel banyo kremlerinden faydalanabilirsiniz.

Topuklarımız çatlıyorsa ne yapmalıyız?

Ayaklarınıza giydiğiniz terlik ya da ayakkabılar ayak numaranızdan küçükse topuklarınız çatlayabilir. Banyoda yaptığınız “ponzalama” (törpüleme) işlemine dikkat etmemiz gerekir. Hatalı ponza yapılması topuk çatlağına neden olur. Doğru bir ponzalama, banyo yapmadan önce ayak kuruyken yapılmalıdır. Ayağı yumuşattıktan sonra ponzalama işlemi yapılırsa, ayaktaki sağlıklı doku da ölü deriyle birlikte atıldığı için kuruduktan sonra vücut daha fazla doku üretmeye başlar. Böylece derisi kalınlaşan topuklarınız daha fazla çatlar. Ayrıca diyabetle ilgili bir hastalığı bulunanların ciltleri daha çok kurur; bu da topuklarda çatlama olarak kendini gösterebilir. Genel olarak diyabet haricinde cilt kurumasına neden olabilecek vitamin eksikliği, yeterli su almama gibi problemler varsa bunlara karşı önlem almak gerekir.

Ayak tırnaklarımızı keserken nelere dikkat etmeliyiz?

Tırnaklarınızı mutlaka düz kesmelisiniz. Tırnak şekliniz neyse kenarlarını yuvarlatmadan, doğal tırnak yapısını bozmadan, mümkün olduğu kadar düz kesmek gerekir. Tırnak kenarının yuvarlatılarak kesilmesi batmaya neden olabilir. Tırnağın doğal yapısı yuvarlak değilse orayı düz ve küt bırakmak gerekir. Tırnağı keseceğiniz makas çok eğimli olmamalı, mümkün olduğu kadar düz olmalıdır. Tırnağınızın kenarındaki etleri çok fazla kesmemelisiniz. Eğer şeytantırnağı gibi bir nokta varsa ve bu sizi rahatsız ediyorsa bu durumdan kurtulmak için o küçük noktasal yeri kesebilirsiniz. Ama tırnak etrafındaki etlerin kesilmesi, özellikle de banyo esnasında yapılması daha çok artmasına neden olur. Tırnak etlerini yumuşatan özel yağlarla deriyi geriye doğru itmek, fazla ileriye gelmemesini sağlamak faydalıdır.

Batık tırnak nasıl tedavi edilir?

Batık tırnak, tırnağın kanca şeklini alarak altındaki ete yaptığı baskı sonucu yaralı doku oluşmasına neden olur. Bir hayli acı veren bir durumdur. Tedavi etmenin değişik şekilleri vardır. Tırnağınızı düz keserek batan bölgeye gelen yükü hafifletip, tel tedavi sistemiyle kanca şeklini almış tırnağın düzleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu işleme rağmen tırnağınız iyileşmiyorsa bir hekim kontrolünde bir kısmının ya da hepsinin çekilmesi gerekebilir. Tırnak batmasının tedavisine, sebep olan faktöre göre karar verilir. Doğru bakımı yapılan bir batık tırnak normale dönebilir. Fakat hatalı bir çekim yapıldığı takdirde ya da batık tırnağı ortaya çıkaran sebep yok edilememişse sorun tekrarlayabilir.

Nasırlardan kurtulmak için evde neler yapabiliriz?

Ev koşullarında nasırı yok etmeye çalışırken, jiletle nasırı kesmeye çalışmak çok yanlış bir yöntemdir. Bazı durumlarda ilaçlı nasır petleri kullanılabilir. Bunun da doğru kullanılması gerekir. Nasır ve siğil karıştırıldığında kullandığınız pet, daha çok yara açılmasına neden olabilir. Tamamen nasır olduğundan eminseniz mutlaka uzman yardımı almalısınız. Nasırdan kurtulmak için öncelikle nasırı oluşturan sebebi ortadan kaldırmak gerekir. Ayağınızı vuran sıkı bir ayakkabınız varsa onu bir daha giymemelisiniz. Banyodan önce sertleşmiş olan noktayı törpü yardımıyla yuvarlak daireler çizerek törpüleyebilirsiniz. Banyodan sonra, nem ve su oranı dengelenmiş, yağ oranı en az yüzde 20 olan kremlerle o noktayı nemlendirebilirsiniz. Ortopedik rahat bir terlik temin edip kullanmalısınız. Tüm bunları uyguladığınız halde nasır geçmiyorsa uzman bir doktora muayene olmanız mutlaka gereklidir.

Ayaklarımızdaki ağrıyı nasıl giderebiliriz?

Gün içinde yorulan ayaklarımızın yorgunluğunu gidermek için taban altına ve topuklarımıza yağlı bir kremle hafif yuvarlak daireler çizmek şeklinde masaj yapabilirsiniz. Aynı masajı parmaklarınızın üzerinde de uygulayabilirsiniz. Diyelim ki ayak banyosu yaptık, hafif bir masaj yaptık ve ayaklarımızı biraz dinlendirdik. Hâlâ ayağınızdaki ağrılar geçmiyorsa bir uzmana başvurmanızda fayda var. Bazen düztabanlık, taban yüksekliği ya da ön taban düşüklüğü gibi dışarıdan bakarak anlayamayacağınız basış pozisyonu bozuklukları da ayakta yorgunluk ve ağrıya sebep olabilir.

Ayakkabı denemek için uygun olan saatler

Yeni bir ayakkabı denemek için akşam saatlerini tercih etmemelisiniz. Çünkü o saatlerde bedeniniz yorgun; ayaklarınız şişmiş olabilir. Akşam saatlerinde ayak numarasında bazen yarım bazen 1 numara farklılıklar görülebilir. Bu nedenle mümkünse gün içinde ya da öğleden önceki saatleri tercih etmeniz gerekir. Asla ayağınızı vuran ya da sıkan ayakkabıları tercih etmeyin. “Sonradan genişler” diye düşünerek ayakkabı almamaya özen gösterin.

Günlük ayak bakımı nasıl olmalıdır?

Her gün düzenli olarak ayakların yıkanması gerekir. Cildimizdeki asit ve baz dengesinin (PH değerinin) bozulmaması için kullandığınız sabunu özenle seçin. Yıkama işleminden sonra parmak aralarının iyi kurulanmasına önem vermelisiniz. İyi kurulanmazsa sürtünmeyle birlikte nasırlaşma ya da tahrişler meydana gelebilir. Çok terleyen ayakları yıkadıktan sonra ayak bakımını yaparken parmak aralarına bir fön makinesi tutarak ya da hafif bir kolonyalı pamuk geçirerek ayaktaki nemin tamamen giderilmesine yardımcı olabilirsiniz. Nemlendirici kremleri ayağın geneline sürerken, parmak aralarına çok fazla sürmemekte fayda vardır.

    Doğal ayak bakım formülleri

    Kaynamakta olan 2 litre suya 5 portakal kabuğunu atın. Ateşin üzerinden alıp, 20 dakika dinlenmeye bırakın. Daha önceden hazırladığınız sıcak su dolu banyo suyunun içine dökün. Bacaklarınızdaki yorgunluğun giderilmesine iyi gelir. Ayaklarınız çok yorulduysa, önce 5 dakika süreyle sıcak suyun içinde tutun. Sonra 10 saniye soğuk suyun içinde bekletin. Bu ikili işlemi 4-5 kez tekrarlayın. Daha sonra kurulayıp kolonya ile ovun.

    Bebekler gibi yumuşak topuklara sahip olmak istiyorsanız, bir hafta süreyle topuklarınızı vazelinle ovduktan sonra çorap giyip yatın.

    Ayaklarınızın kötü kokusunun azalmasını sirkeli suda bir müddet tutarak sağlayabilirsiniz.

Aysun ÖZPOLAT

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Ayak Sağlığı
« Posted on: 04 Haziran 2020, 02:53:31 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ayak Sağlığı rüya tabiri,Ayak Sağlığı mekke canlı, Ayak Sağlığı kabe canlı yayın, Ayak Sağlığı Üç boyutlu kuran oku Ayak Sağlığı kuran ı kerim, Ayak Sağlığı peygamber kıssaları,Ayak Sağlığı ilitam ders soruları, Ayak Sağlığıönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &