> Forum > Ales , Dgs , Kpss Hazırlık Dünyası > Dgs Sınav Sistemi > Dgs Dökümanları > Öbp Nedir ? Öbp Nasıl hesaplanır ?
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Öbp Nedir ? Öbp Nasıl hesaplanır ?  (Okunma Sayısı 934 defa)
09 Ocak 2016, 03:00:05
Derviş
Filoterapist & Herbalist
Yönetici Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 98


Site
« : 09 Ocak 2016, 03:00:05 »Öbp Nedir ? Öbp Nasıl hesaplanır ?

Öncelikle DGS nin gelişim sürecinden bahsetmek gerekiyor ki süreç daha iyi anlaşılsın. DGS puan hesaplama bugüne kadar bir çok değişiklikten geçti.
İlk yapılan dgs’ de 80 er adet sayısal sözel soruya ilaveten puan hesaplamasında AÖBP ( Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı ) ve ÖSS ( Öğrenci Seçme Sınavı ) de katılıyordu. Daha sonra meslek liselilerin üniversitelere sınavsız geçiş uygulaması başlayınca otomatik olarak DGS puanı hesaplamasında ÖSS puanı çıkarılmak zorunda kalındı.
Sonraki süreçte puan hesaplamada gene 80 er adet sayısal ve sözel sorunun yanına AÖBP katılarak, puan hesaplama işlemlerine devam edildi.

Geldiğimiz son noktada ise AÖBP kaldırılarak yerine ÖBP getirildi
Öncelikle AÖBP nin ne olduğunu anlamak gerekiyor. AÖBP hesaplama için adayın MYO ( Meslek Yüksek Okulu ) ortalamasına göre bir ÖBP hesaplanıyordu, daha sonra bu ÖBP ağırlıklandırılarak AÖBP ye dönüştürülüyordu. AÖBP nin en bariz özelliği, sınava ilk kez girecek adayın puanını tahmin etmek zorunda kalmasıydı.

Bu tahminde şu şekilde yapılıyordu.


Sınıf içindeki 1. Olana 80 tam puan
Sınıf ortalamasının üstünde olan adaylara 60-79 puan
Sınıf ortalamasının altındaki adaya 41-60 puan
Sınıf sonuncusuna 40 puan şeklindeydi. Bu sisteme göre adayın not ortalamasından daha çok, adayın kendi sınıf arkadaşları arasında kaçıncı olduğu önemliydi. Örneğin bir adayın mezuniyet ortalaması 4 üzerinden 2.5 olsa dahi sınıfında 1. İse 80 tam puan alıyordu

İlkkez DGS 2012 de uygulanan sisteme göre ise yukardada belirttiğimiz gibi AÖBP yerini tamamen ÖBP ye bıraktı.
Şimdi ÖBP yi tanıyalım. ÖBP ( Önlisans Başarı Puanı ) genel olarak MYO daki not ortalamanıza göre hesaplanıyor. Hesaplama yapılırken şu veriler kullanılıyor. Mezuniyet ortalamanız eğer 4 lük sistemde ise 4 üzerinden olan notunuzu 25 ile daha sonrada 0.8 ile çarpmanız gerekiyor.
Bunu örneklendirecek olursak mezuniyet not ortalamanız 4 üzerinden 3.2 olsun
3.2 x 25 x 0.8= 64 gelecektir.

Burda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var

1- Eğer mezuniyet ortalamanız 2.0 ın altındaysa örneğin 1.9 ile mezun oldunuz ösym ÖBP yi yukarı yuvarlıyor ve otomatik olarak ÖBP nizi 40 yapıyor.
2- Eğer mezuniyet ortalamanız 100 lük sistemden görünüyorsa okulunuzun öğrenci işlerine başvurarak 4 lük sistemdeki karşılığını öğrenmelisiniz, bazı arkadaşlarımız 100 lük sistemdeki not ortalamaşarını direkt 0,8 ile çarparak ÖBP sini hesaplıyor, ne yazıkki bu yanlış bir yöntem çünkü okulların geçme notları farklılık gösteriyor, örneğin bazı okullarda geçme notu 40 iken bazı okullarda 60 olabiliyor, hal böyle olunca bazı arkadaşlara 40 ile 4 lük sistemde 2 gelirken diğer arkadaşa 60 ile 2 gelebiliyor.

Son olarak ÖBP nin avantajlarına ve dezavantajlarına bakalım,

Aslında en büyük avantaj ÖBP ye geçişte eski mezunlara geldi, çünkü dgs nin ilk 6-7 yılında öğrenci işleri DGS yi bilmediği için AÖBP hesaplamada bir çok hata yapılıyordu, bu nedenle bir çok kişinin notu çok düşük geliyordu, yeni sistemde tüm hesaplama değiştiği için bu arkadaşların mağduriyetleri giderilmiş oldu, bir diğer avantaj ise yeni ÖBP sisteminde puanlar arasındaki fark bir nebzede olsa azaldığı için sınavdaki başarısı ile bir aday puanca önündeki adayları sınavdaki netlerle yakalayabilir konuma geldi, böylelikle sınavdaki netler daha belirleyici konuma geldi
Şimdi dezavantajlara gelelim, YÖK ne yazıkki her zaman yaptığını yaptı ve köprüyü geçerken at değiştirdi, bunca yıldır uygulanan sistem hiç bir ön bilgi verilmeden değiştirildi. Sistemi yakından takip eden adaylar normalde sadece sınıfta üst düzeylere çıkmak yeterli olacak diye düşünürken bir anda not ortalamalarına bağlı sistem gelince gerilere düşmüş oldu.
Çoğu adayı ilgilendiren bir diğer dezavantaj ise , yeni sistemi çabuk kavrayan bazı vakıf üniversitelerinin öğrencilerine avantaj sağlamak için notlarını yüksek vermesi. Normalde 70 üstü çok az öğrenci varken artık bir çok adayın 75 ve üstü puanları gelebiliyor.
Son dezavantaj ise, geçme notu yüksek olan MYO öğrencilerine geldi. Bazı okullarda uygulanan esnek çan veya düşük geçme notları sayesinde 30 veya 40 ile ders geçebilirken, bazı okulların geçme notları yüksek olduğu için 70 ile ancak dersler geçilebiliyor. Kendimden örnek vermek gerekirse benim mezuniyet ortalamam 64 Kocaeli üniversitesin’de geçme notu 60 olduğu için bana 4 üzerinden 2 nin biraz üstünde bir not ortalaması geldi, halbuki geçme notu 40 olan bir okulda 64 ortalamaya 4 üzerinden 3 civarında bir not gelecekti.
Sonuç ne olursa olsun DGS nin artık bir gerçeği ÖBP ve bunu çok iyi kavrayıp hareket etmek gerekiyor. Son olarak şunu belirtmek gerekiyor 80 sayısal 80 sözel yaptıktan sonra ÖBP niz 40 olsa dahi kazanamayacağınız neredeyse hiç okul bulunmuyor, bu nedenle moral bozmak yerine çalışmaya devam etmek gerekiyor.

Derlenmiş Alıntı Bilgi : ( Dgs Geçiş )
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2016, 03:01:57 Gönderen: Ressam »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Öbp Nedir ? Öbp Nasıl hesaplanır ?
« Posted on: 17 Ocak 2022, 07:04:07 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Öbp Nedir ? Öbp Nasıl hesaplanır ? rüya tabiri,Öbp Nedir ? Öbp Nasıl hesaplanır ? mekke canlı, Öbp Nedir ? Öbp Nasıl hesaplanır ? kabe canlı yayın, Öbp Nedir ? Öbp Nasıl hesaplanır ? Üç boyutlu kuran oku Öbp Nedir ? Öbp Nasıl hesaplanır ? kuran ı kerim, Öbp Nedir ? Öbp Nasıl hesaplanır ? peygamber kıssaları,Öbp Nedir ? Öbp Nasıl hesaplanır ? ilitam ders soruları, Öbp Nedir ? Öbp Nasıl hesaplanır ?önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &