ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Cuma Hutbesi > Milli ve Dini Değerlerimiz
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Milli ve Dini Değerlerimiz  (Okunma Sayısı 5049 defa)
19 Mayıs 2010, 03:17:51
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 19 Mayıs 2010, 03:17:51 »MİLLİ VE DİNİ DEĞERLERİMİZ

Aziz Müslümanlar!

İslâm Dini, “tevhîd” esasına dayanır. Tevhîd, âlemlerin Rabbi Yüce ALLAH’ın varlığına, birliğine, zât, sıfat ve fiillerinde eşi, benzeri ve ortağı bulunmadığına ve yalnız O’na ibadet etmek gerektiğine inanmak demektir. Böyle bir imanı telkîn eden İslâm Dîni, Müslümanlar arasında sevgi ve saygıyı, birlik ve beraberliği emreder. Renk, ırk, dil, bölge ve düşünce farklılığını, çeşitli kültür ve medeniyetler kurma, tanışma ve gelişme vesilesi sayar. Hep uyumlu ve uzlaşıcı olmayı ister. Ancak, toplumun dini ve milli değerlerini sarsmaya yönelen her türlü bozgunculuğu, ayırımcılığı ve bölücülüğü kesin olarak reddeder. Yüce ALLAH, bu gerçeği şu ayetlerde dikkat çekici bir üslupla ortaya koyar ve bizi uzlaşmaya davet eder: “Hep birlikte ALLAH’ın ipine Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin...”[1], “ALLAH’a ve Resûlü’ne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz elden gider”.[2] “Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın“[3].

Değerli Mü’minler!

Görüldüğü üzere bu ayetlerde vurgulanan esaslar, millet ve devlet olmanın birer gereğidir. Müslüman bir millet olarak, milli hasletlerimize ve dini inançlarımıza ters düşen görüş ve iddialar, kimler tarafından ortaya atılırsa atılsın, bunlara itibar etmemek gerekir. Fikir ve inanç özgürlüğü, bu tür görüş ve iddiaların ortaya atılması için bir gerekçe olamaz. Zira fikir ve inanç özgürlüğü, her akla geleni söylemeyi, toplumun birlik ve beraberliği sarsacak iddialar ortaya atmayı değil, bilakis başkalarına faydalı olacak dengeli fikirler üretmeyi gerektirir. Yüce ALLAH, her güzel konuşan ve hoş görünen kişiye, doğruluğuna emin olmadan inanılmaması konusunda bizi uyarmakta ve mealen şöyle buyurmaktadır:

“İnsanlardan öylesi de vardır ki, dünya hayatına ilişkin sözleri, senin hoşuna gider. Bir de kalbindekine (sözünün özüne uyduğuna) ALLAH’ı şahit tutar. Halbuki o, düşmanlıkta en amansız olanıdır. O, (senin yanından) ayrılınca yeryüzünde bozgunculuk yapmağa, ekin ve nesli yok etmeye çalışır. ALLAH ise bozgunculuğu sevmez. O’na “ALLAH’tan kork!” denildiği zaman gururu O’nu daha da günaha sürükler. Artık böylesinin hakkından cehennem gelir. O ne kötü yerdir!”.[4]

Aziz Cemaat!

Unutmayalım ki, bizi ayakta tutan, milli ve manevî değerlerimizdir. Dün olduğu gibi bugün de, birlik ve beraberliğimizi bozmaya, kutsal değerlerimizi sarsmaya çalışanlar bulunabilir. Bunlar, kendi sinsi emellerine ulaşmak için her şeyi mubah görür, her kılığa bürünür, hattâ bu amaçla dini bile kullanabilirler. Son günlerde bazı yörelerde, İncil’i tanıtmak, insan severlik ve dünya barışını sağlamak gibi maskeler altında bazı bölücü propagandaların ortaya çıktığı çeşitli haber kaynaklarından öğrenilmektedir. Bunlar, “Dünya barışının sağlanması, insanlık âleminin birliği, gerçeğin araştırılması, din birliğine gidilmesi, peygamberlerde ilâhlık sıfatının bulunduğu, dünyanın son bulmayacağı, kıyametin kopmayacağı, cennet ve cehennemin birer sembol olduğu ve namazın da sabah, öğle ve akşam vakitlerinde kalben ALLAH’ı anmaktan ibaret bulunduğu...” gibi bâtıl ve hayalî iddialarla, aziz milletimizin nezîh inancını bulandırmaya ve böylece birliğimizi bozmaya uğraşmaktadırlar.

Bunlar, sağduyu sahibi milletimizin sağlam ve sarsılmaz imanı karşısında elbette tükeneceklerdir. Çünkü Müslüman milletimiz, kesin olarak bilmektedir ki, son ilahî kitap Kur’an-ı Kerim, son Peygamber de Hz.Muhammed (s.a.v.)’dir. Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Hak meâlen, “İşte bu, benim dosdoğru yolum. Artık ona uyun. Başka yollara uymayın. Yoksa o yollar, sizi parça parça edip, doğru yoldan ayırır. İşte bunları, sakınasınız diye ALLAH size emreder”[5] buyurarak, Kur’an’ın çizdiği dosdoğru yolu göstermiş ve bu yoldan sapmanın, parçalanarak haktan sapmak olduğunu bildirmiştir.
[1] Âl-i İmrân, 3/103
[2] Enfâl, 8/46
[3] Âl-i İmrân, 3/105
[4] Bakara, 2/204-206
[5] En’âm, 6/153

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2010, 12:45:49 Gönderen: عاشق الاسلام »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Milli ve Dini Değerlerimiz
« Posted on: 23 Şubat 2020, 23:23:44 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Milli ve Dini Değerlerimiz rüya tabiri,Milli ve Dini Değerlerimiz mekke canlı, Milli ve Dini Değerlerimiz kabe canlı yayın, Milli ve Dini Değerlerimiz Üç boyutlu kuran oku Milli ve Dini Değerlerimiz kuran ı kerim, Milli ve Dini Değerlerimiz peygamber kıssaları,Milli ve Dini Değerlerimiz ilitam ders soruları, Milli ve Dini Değerlerimizönlisans arapça,
Logged
19 Mayıs 2010, 09:01:05
elveda

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 132


« Yanıtla #1 : 19 Mayıs 2010, 09:01:05 »

sa vatan olmadan Müslüman olunmaz. Vatan yok ise ne din kalır ortada ne de ırz ve namus. Vatanımız olacak ki, analar bacılar iffetini korusun. Vatanımız olacak ki camilerimizden ezanı Muhammediye okunsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
19 Mayıs 2010, 12:29:47
ღ۩Bilgin۩ღ
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 1.903


Site
« Yanıtla #2 : 19 Mayıs 2010, 12:29:47 »

Müslüman olunmadan vatan korunmaz bir milletde müslümanlık olmadan ve bir din kardeşliği olmadan vatan savunulmaz içinde ALLAH korkusu olmayan kimse ne ırz düşünür, ne namus , nede vatan ! müslüman olunmadan vatan olunmaz.


inançsız bir vatan , pusulasız rehbere benzer çölde yolunu kaybeder bir dahada haber alınmaz.

Vatanı vatan yapan dindir ! ülkemiz için ölenler bu toprakları dış milletlere ve ihtilaflara karşı savunanlar herşeyden

önce ALLAH için cihat yapmışlardır.

MÜSLÜMANLIK OLMADAN VATAN OLUNMAZ.


Kimse bir vatanda yaşadığı için ırz ,  namus koruyor değildir. Bir inanca sahip her kişi o inancından ötürü namusuna , ırzına , toprağına sahip çıkar ! içinde ALLAH sevgisi olmayan ALLAH inancı olmayan kimden çekinir devletten mi ? milletten mi? inanmayan ateistler için bir zina varmıdır sanırsınız !

MÜSLÜMANLIK VARSA , İNANÇ VARSA BİR YERDE  ORASI OZAMAN VATANDIR ! AKSİ TAKDİRDE

SAÇMA SAPAN BİR MEKANDIR.Başka açıdan baktığım görüşlerede sahipsemde ben bir vatanın vatan olmasının en temel sebebini ALLAH için savaşan , ALLAH için ırzını ve namusunu koruyan , çalmayan , doğru olan inancı için yaşayan , uğrunda kendi nefsini din kardeşinin nefsinden alçak tutan tevazu sahibi insanlara bağlarım.


UĞRUNDA SEVGİ VE MUHABBBET OLMAYAN HİÇBİR YER VATAN OLUNMAZ.
 
ALLAHI KALBİNDE KENDİNE DOST KILMAYAN , VATANI DEĞİL VATAN HAİNLİĞİNİ OLUŞTURUR.

BU MİLLET , BU DEVLET BUGÜN VARSA RABBİNİ SEVEN MÜSLÜMAN EVLATLARIN BAŞARILARIYLA VAR.


MÜSLÜMAN OLUNMADAN VATAN OLUNMAZ !

Hiç zaman görülmemiştir inançsız bir milletin toprak bütünlüğüne sahip olunduğu ! Şimdi Söyleyin Müslümanlık

olmasaydı vatanda olmazdı.


Baz kişiliklerin bu yorumlar işine gelmeyecektir. Onlara Mesajım Çokda umurumda Değilsiniz ! Hakikatten geri kalmış ahmaklar.

 
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2010, 14:21:27 Gönderen: عاشق الاسلام »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Her Anımızda Allah için Niyet Edelim ( Allah için )  Yerken , İçerken , Giyerken , Çıkarırken , Gezerken , Dinlenirken Bakarken , Duyarken , Yatarken , Kalkarken , Otururken , Okurken , Yazarken ve daha nicesinde... ( Allah için ) Niyet Edelim.
19 Mayıs 2010, 13:30:00
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« Yanıtla #3 : 19 Mayıs 2010, 13:30:00 »

Helal hocam maşaallah ya süper açıklamışsınız..
Allah razı olsun..
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
19 Mayıs 2010, 16:00:38
elveda

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 132


« Yanıtla #4 : 19 Mayıs 2010, 16:00:38 »

    sa herhangi bir konuda herkes düşüncesini meşru sınırlar içinde ifade hakkına sahiptir.ben böyle düşünüyorum."ahmak"  kelimesi yakışmamış.neden yorum bu kadar sert .İnanın ben anlayamadım.
     Medine'ye hicrette Hz. Peygamber'in(sav) isteği netti: "Beni, eşlerinizi ve çocuklarınızı koruduğunuz gibi koruyacaksınız. Ben sizdenim siz de bendensiniz." Medine, dinimizin yeni vatanı değilmiydi?
     kimi öyle kabul eder,kimi böyle.bu konu imanın şartıda değil.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2010, 16:03:07 Gönderen: elveda »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &