ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Dini Konular > Cuma Hutbesi > İslamda Terör Yoktur
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İslamda Terör Yoktur  (Okunma Sayısı 1031 defa)
19 Mayıs 2010, 02:07:44
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 19 Mayıs 2010, 02:07:44 »İSLAMDA TERÖR YOKTUR

Muhterem Müslümanlar !

Sonsuz kudret sahibi olan yüce Allah, insanı en güzel bir şekilde yaratmış,[1] şan ve şeref sahibi kılmış,[2] ruhundan ona üflemiş,[3] yeryüzünü insana boyun eğdirmiş[4] ve sayamayacağımız nice nimetleri[5] insanoğlunun emrine vermiştir.

Gerçekten eğitilmiş ve yaratılış gayesine uygun olarak yetiştirilmiş insan, seven ve sevilen, merhamet eden, herkesle hoş geçinen ve kendisiyle hoş geçinilen; kendisiyle, ailesiyle, içinde yaşadığı toplumla, milletiyle ve bütün insanlıkla barışık olandır.

Temeli barış, uzlaşma, hoş görüye dayanan ve ismini de bu anlamlara gelen İslam kelimesinden alan yüce dinimiz, birliği, dirliği, sevgiyi, kardeşliği emrederken, zulmü, azgınlık ve fenalığı yasaklamış; zulmün en dehşet verici şekillerinden biri olan terör ve tedhişi ise şiddetle men etmiştir.

Bir hadis-i kutside Yüce Allah Ben zulmü kendime haram ettim, size de haram kıldım, birbirinize zulmetmeyiniz buyurmaktadır.

Hz. Peygamber de Müslümanı; Eli ve dili ile başkalarına zarar vermeyen ve şerrinden emin olunan kişi[6] diye tarif etmiştir.

Hz. Peygamber, insanlara zarar vermeyi ve zulmetmeyi yasaklamış onlara merhametli olmayı emretmiş: İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez [7]buyurmuşlardır. Başka bir hadislerinde de sadece insanlara değil, yer yüzündeki bütün canlılara şefkatle yaklaşmamızı emretmiş, Allahın rahmetine ulaşmak için, yer yüzündekilere merhamet etmemiz gerektiğini vurgulamıştır.[8]

Değerli Müminler !

Yer yüzündeki bütün canlılara merhametle yaklaşmayı öngören, Yaratandan ötürü yaratılanı hoş görme anlayışını yerleştiren yüce dinimizin, erkek-kadın, çocuk-yaşlı ayırmadan masum insan kanını akıtan terör hareketlerini hoş görmesi asla mümkün değildir.

Yüce Allah Kuran-ı Kerimde haksız yere cana kıymayı haram kılmış, cezasının ebedi kalınacak cehennem olduğunu bildirmiştir.[9] Aynı şekilde haksız yere bir kişiyi öldürmeyi bütün insanlığı öldürmek, bu kişiyi kurtarmayı da bütün insanlara hayat vermek olarak kabul etmiştir.[10]

Hz. Peygamber ise, bırakın bir Müslümanın kanını akıtmayı savaş ortamında bile Müslümanlarla savaşmayan gayri müslim kadınların, çocukların, yaşlıların, ibadetleriyle meşgul din adamlarının öldürülmesini, hatta ibadethanelerinin yıkılmasını, ağaçların kesilmesini, hayvanların öldürülmesini dahi yasaklamıştır.

Şu halde ismi ne olursa olsun, terör, şiddet ve anarşinin İslamla uzaktan yakından ilişkisi yoktur;  Bu şiddet hareketlerini her hangi bir dine, özellikle İslâma mâl etmek hiçbir şekilde mümkün değildir. Bilakis dinimiz her türlü anarşi, fesat, bozgunculuk, eziyet, işkence, kısaca terör ve şiddeti kesinlikle haram kılmıştır.

Değerli Müminler!

Bilindiği gibi terör, insanlık için büyük bir beladır. Öyle ki bugün üzülerek belirtelim ki bütün insanlığı etkileyecek ve üzebilecek bir boyuta ulaşmıştır. Böyle olunca; bizlere düşen görev: Dinimizin buyruklarına sıkıca sarılmak, İslâmın terörü şiddetle reddettiği şuuru içerisinde bütünleşerek insanlığın huzur ve selameti için dua ve niyazda bulunarak Rabbimize sığınmaktır.

Nitekim Yüce Rabbimiz: Ey iman edenler! Hep birden barışa girin. Sakın şeytanın peşinden gitmeyin. Çünkü o sizin için apaçık bir düşmandır[11] buyurmaktadır.

Hutbeme son verirken, yüce dinimiz İslâmın her türlü terörü nefretle reddettiğini, kınadığını ve lanetlediğini belirtir birlik ve beraberliğimizin devamını Cenabı Haktan niyaz ederim.
[1]  Tin, 4.
[2]  İsra, 70.
[3]  Hicr, 29.
[4]  Mülk 15.
[5]  İbrahim, 34.
[6]  Riyazussalihin, c.3, S.103, H.No.1541
[7]  Riyazussalihin, I/272 H.No.225
[8]  Taç, V/17.
[9]  Nisa, 93.
[10] Maide, 32.
[11]  Bakara 208.
 

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İslamda Terör Yoktur
« Posted on: 20 Şubat 2020, 05:02:56 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İslamda Terör Yoktur rüya tabiri,İslamda Terör Yoktur mekke canlı, İslamda Terör Yoktur kabe canlı yayın, İslamda Terör Yoktur Üç boyutlu kuran oku İslamda Terör Yoktur kuran ı kerim, İslamda Terör Yoktur peygamber kıssaları,İslamda Terör Yoktur ilitam ders soruları, İslamda Terör Yokturönlisans arapça,
Logged
14 Ocak 2018, 17:18:38
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.295« Yanıtla #1 : 14 Ocak 2018, 17:18:38 »

Aleyküm Selâm Ve Rahmetüllahi Ve Berakâtühu
İslam dini güzel ahlak ve hoşgörü dinidir zorbalığa ve insan öldürmeye asla izin vermez inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &