> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Büyük Şafii İlmihali > Haccın Rükünleri
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Haccın Rükünleri  (Okunma Sayısı 694 defa)
01 Ocak 2012, 16:50:20
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 01 Ocak 2012, 16:50:20 »Haccın Rükünleri


Haccın rükünleri dört tanedir:

1- Niyetle beraber ihrama girmek.

2- Arafatta vakfe'ye durmak.

3- Kâbe-i Şerifi tavaf etmek.

4- Safa ile Merve arasında sa'y etmek.

Yiyecek ve azığı olmak ile bineğin olması için Ali İmran suresinde 96 ve °7. ayetlerinin tefsirlerinde Peygamber (s.a.v) "Oraya gitmeye yol bu­labilen kimseye Allah için Kabe'yi ziyaret etmek farzdır." ayel okudu­ğunda birisi, Ey Allah'ın resulü, nasıl yol bulabiliriz,   nedir o yol ? dedi.

Hz. Peygamber (s.a.v) cevaben: "Azık ve binektir." buyurdu. [1] Enes bin Malik'ten şu halde hacce gidip gelecek kadar kendisine ge­rekli olan yol masrafı yiyecek ve vasıta ücretine sahip olmak ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin nafakasına karşılayacak imkana sahip olan ki­şi, azık ve binek, sahibi olmakla kıyaslanır.

Yolun emniyetli olması ve yol şartlarına güç yetirmek. Diğer şartlar hasıl olduktan sonra hacca yetişmek için yol şartlarının müsait olmasıdır.

1. İhrama girmek, haccın ilk rüknüdür. Niyetle birlikle ihrama girilir. Bundan maksat hac ve umre ibadetlerine başlama niyetidir. Temettü, îf-rad veya kıran haccından hangisi ifa edilmek isteniyorsa ihrama girilir gi­rilmez niyet getirilir. Mesela ifrad haccı yapmak istenirse şöyle niyet edi­lir:

'Allahım senin rızanı kazanmak için haccetmek istiyorum. Onun ifası­nı bana kolay kıl ve benden kabul eyle.' Diğer hac şekilleri için de onlara göre niyet edilir.

2. Arafat vakfesini yapmak.   Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuş­tur: "Hac Arafat'ta vakfeye durmakdır. Kim toplanma gecesi fecirden ön­ce Arafat'ta bulunursa, hacca yetişmiştir " [2]

Arafat vakfesi hac ibadetinin en önemli rüknü ve haccın temelidir.

Arafat vakfesinin zamanı arefe günü öğle vaktinden itibaren başlar, bayramın birinci gecesinin fecrinin doğuşuna kadar devam eder. Bu za­mandan önce veya sonra Arafat vakfesi yapılırsa sahih olmaz ve hac mu"-teber sayılmaz. Bu süre içerisinde bir an olsa dahi Arafat'ta vakle yapılır­sa rükün yerine gelir. Güneş battıklan sonra Arafat'tan ayrılmak sünnettir.

Vakfenin Arafat dağında yapılması şarttır. Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Şurada^Cehel-i rahme dağının eteklerinde kayaların ya­nında) vakfe yaptım. Ancak, Arafat dağının her yanı vakfe yeridir.'' [3]

3.  Ka'be'yi  tavaf etmek.  Haccın rüknü olan bu tavafa 'ifada tavafı' denir. Bunun da zamanı, arafat vakfesinden ve bayram gecesinin yarısın­dan sonra baslar.

İfada tavafının bayramın birinci gününde yapılması efdaldir. Bayra­mın diğer günlerine bırakılması sünnettir.

Allahu Taala Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurur:"... ve Kabe'yi tavaf etsinler." (Hacc: 22/29)

Tavafın şartları, namazın sıhhati için gerekli olan şartlardır. Peygam­berimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

"Tavaf namaz gibidir. Yalnız Allahu Taala tavafta konuşmayı helal et­miştir/Kim tavafta konuşursa hayırdan başka konuşmasın." [4]

Tavaf yaparken Hicr-i İsmail'in sınırı dışında ve Kabe'yi sol tarafa alarak Hacer-i Esved'in bulunduğu köşeden başlayarak yedi defa dolaş­mak şarttır.

4. Safa ile Merve arasında sa'yetmek.

Safa ile Merve Ka'be'nin doğusunda bulunan ve O'na yakın iki tepe­dir. Bu iki tepecik arasında yedi defa gidip gelmeye sa'y denir.

Bunun delili Peygamberimiz (s.a.v) sa'y esnasında insanlara dönüp şöyle dedi:

"Ey insanlar sa'y yapınız. Muhakkak ki Allah sa'y etmenizi üzerinize farz kılmıştır."[5]

Safa'dan Merve'ye doğru başlayarak 4 gidiş 3 geliş olmak üzere 7 tu­ru arka arkaya yapmak şarttır.

5. Tıraş olmak da haccın beşinci rükünüdür.

Şafii mezhebine göre başın en az üç kılını kesmekle de bu rükün serine getirilmiş olur.

Tıraşın vakti Arafat vakfesinden ve bayram gecesinin yarısından son­radır. Sa'y yapıldıktan sonra traş olunur.

6.  Bu rükünlerin çoğu arasrnda lertibe riayet etmek de şarttır.

Şöyle ki önce, niyetle birlikte ihrama girmek, ikincisi Arafat vakfesi yapmak, üçüncüsü, ifada tavafı yapmak, dördüncüsü sa'y etmek, beşinci­si olan traşa gelince ifada tavafından Önce de yapılabilir. Ancak tavaftan sonra tıraş yapılması sünnettir.

[1] Halım, 11422

[2] Tının:!, 899, hbu Dm ud, 1949

[3] Et-Taı,2ıl37

[4] Er Tat,2ıı3l

[5] Daıekutni, 1/270


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Haccın Rükünleri
« Posted on: 27 Ekim 2021, 09:55:07 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Haccın Rükünleri rüya tabiri,Haccın Rükünleri mekke canlı, Haccın Rükünleri kabe canlı yayın, Haccın Rükünleri Üç boyutlu kuran oku Haccın Rükünleri kuran ı kerim, Haccın Rükünleri peygamber kıssaları,Haccın Rükünleri ilitam ders soruları, Haccın Rükünleriönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &