ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ > Bilim ve Teknolojileri > İnternet hakkında ilginç yorum
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İnternet hakkında ilginç yorum  (Okunma Sayısı 411 defa)
03 Nisan 2011, 16:36:56
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 03 Nisan 2011, 16:36:56 »İnternet hakkında ilginç yorumABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın teknolojik yenilikler konusundaki danışmanları, sosyal medyanın güncel politikayı nasıl etkilediğini değerlendirdikleri makalede, "internetin, 21. yüzyılın Che Guevara'sı" olduğuna dikkat çekti.

   
"NATO Review" dergisinin son sayısında yayımlanan ve Clinton'ın danışmanı Alec Ross ve meslektaşı Ben Scott tarafından kaleme alınan "Sosyal Medya: Neden, Sonuç ve Yanıt" (Social media: cause, effect and response) adlı makalede, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki muhalif hareketlerin gelişiminde sosyal ağların ve internetin rolü masaya yatırıldı.
Ross ve Scott, Clinton'ın Ocak 2009'da göreve geldiğinde dünya üzerinde 4,1 milyarmobiltelefon bulunduğuna, bugün bu sayının 5 milyarı aştığına dikkat çekerek, bu artışın özellikle gelişmekte olan ülkelerde görüldüğünü kaydetti. Ses ve veri aktarımına imkan veren telefon cihazlarının, ekonomik büyüme ve sosyal mobilitenin güçlü araçları haline geldiğini vurgulayan uzmanlar, iletişim, altyapı ve nüfustaki mesafelerin, tarihte görülmedik biçimde kısaldığına dikkat çekti.
İnternetin ulus ötesi bir altyapı olarak ortaya çıkışının kitle iletişiminde dönemsel bir değişimden daha fazlası anlamına geldiğini, bunun tek bir ağda birleşen üçlü bir paradigma değişimine işaret ettiğini belirten uzmanlar, bu değişimi şöyle açıklıyor:
"Kitle iletişiminin, basılı alandan yayına ve dijitale geçişi; iletişimin postadan telgrafa, daha sonra telefona veinternetaktarımına geçişi ve ekonomik altyapının deniz yollarından demiryolları ve karayollarına ve giderek artan bir şekilde internete aktarımı..."
Uzmanlar, bu karışıma uluslararası göçteki büyük artışları ve gelişmekte olan ülkelerde nüfusun yarısından fazlasını oluşturan gençleri de eklemek gerektiğini ve bu gelişmelerin dünya genelinde sosyo-ekonomik ve politik koşulları değiştirdiğini kaydetti. Makaleye göre bu gelişmelerin etkileri, "Cakarta'dan Nairobi'ye, Nairobi'den San Francisco'ya, durgunluğa dayanıklı bilgi ve bilişim teknolojisi pazarlarında; dünya genelinde yapılan insan genetiği ve iklim değişimi konusundaki araştırmaların işbirlikçi üretiminde ve Ortadoğu'daki muhalif hareketlerde" görülebiliyor.
Gücün, önemli bir ölçüde, ulus devlet ve büyük kurumlardan küçük kurumlara ve bireylere geçtiğine dikkat çeken Ross ve Scott, "bu kaymanın dolayımlarının yeni yeni anlaşılmaya başladığını, bu karmaşanınteknolojideğil, dış politika alanında bir karşılık gerektirdiğini" kaydediyor.


TEKNOLOJİK DEVRİM/DEVRİMCİ TEKNOLOJİ

Ortadoğu'da olup bitenlerin, teknolojinin neden olduğu bir devrim olmadığını belirten uzmanlar, "devrime teknolojinin neden olmadığını, ancak bunda büyük bir rol oynadığını" belirtiyor.
Muhalif hareketleri, "genç işsizler, iktidarı elinde tutan ailelere duyulan tepki, yüksek gıda fiyatları ve diğer nedenlerin" doğurduğunu yazan uzmanlar, olaylar hakkında kesin sonuçlara varmak için henüz erken olduğunu, ancak bazı çıkarımlar yapılabileceğini kaydetti.
Ross ve Scott, "her şeyden önce teknolojinin, benzer görüşteki insan grupları arasında bağ kurulmasını sağlayarak politik değişimi hızlandırdığını ve eylemlerin oluşturulmasında gerçek zamanlı koordinasyon sağladığını; muhalif hareketi, uzun yıllar alan bir süreçten, haftalar ya da aylar süren bir zamana indirdiğini" belirtti.
Sosyal medyanın zayıf bağları güçlendirdiğini; farklı ilgileri ve geçmişleri olan insanları internet üzerinde ve daha sonra protesto gösterilerinde bir araya getirdiğini kaydeden uzmanlar, üçüncü olarak sosyal ağların, "liderliği çok çeşitli aktörler arasında bölüştürdüğünü" vurguladı.
Makalede, kitlelere ilham veren ve onları organize eden tek bir figür olmadığına işaret edilerek, "21. yüzyılın Che Guevara'sının internet olduğu" kaydedildi.
İnsanların organize olduğu sosyalmedyaplatformlarının, ayrıca ana akım medyanın haber akışlarını da besleyerek değişimin hikayesini bölgeye ve dünyanın kalanına taşıdığına dikkat çeken uzmanlar, Tahrir meydanındaki gençlerin,Twitterkullanıcı adlarını yazdıkları posterler taşıdıklarında, Arap uydu kanallarının bu görüntüleri bütün dünyaya yayımladığını ve sokaktaki yerel seslere dikkat çektiğini yazdı.
Ross ve Scott, makalede şunları kaydetti:
"Merkezi olmayan enformasyon ağlarının, özgür enformasyon akışına ve muhalif hareketlerine destek verdiği açık. İletişim teknolojileri, insanları fikirlerini paylaşmak ve daha önce ulaşamadıkları ya da yasaklanmış bilgileri keşfetme konusunda güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda dünyanın kalanında yaşamın nasıl bir şey olduğunu gösteren bir pencere açıyor."


DİKTATÖRLER Mİ, DEMOKRATLAR MI

Makalede yeni teknolojilerin, "diktatörlere mi, demokratlara mı uygun olduğu tartışmasının" sona erdiğini belirten uzmanlar, ancak bunun "diktatörlerin bu teknolojileri etkili bir şekilde kullanmayacağı anlamına gelmediğine, aksine bu teknolojilerin onlar tarafından kullanıldığına" dikkat çekti. Uzmanlar, "sofistike gözetim araçlarıyla artan baskının tehlikelerinden" kimsenin şüphe duymadığını kaydetti.

AA

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: İnternet hakkında ilginç yorum
« Posted on: 03 Nisan 2020, 01:48:28 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İnternet hakkında ilginç yorum rüya tabiri,İnternet hakkında ilginç yorum mekke canlı, İnternet hakkında ilginç yorum kabe canlı yayın, İnternet hakkında ilginç yorum Üç boyutlu kuran oku İnternet hakkında ilginç yorum kuran ı kerim, İnternet hakkında ilginç yorum peygamber kıssaları,İnternet hakkında ilginç yorum ilitam ders soruları, İnternet hakkında ilginç yorumönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &