ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Bidayetül Müctehid > Yoksula verilecek yiyecek
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yoksula verilecek yiyecek  (Okunma Sayısı 755 defa)
21 Ocak 2011, 15:41:27
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 21 Ocak 2011, 15:41:27 »1.Yoksula Verilecek Yiyecek:imam Mâlik, İmam Şafii ve Medine uleması «Her bir yoksula, Peygam­ber (s.a.s) Efendimiz'in avucu ile bir avuç buğday verilir» demişlerdir. Yal­nız îmam Mâlik «Bir avuç buğday Medinelilere mahsustur. Çünkü Medinelilerin geçimi dardır. Diğer yerlerin halkı yedikleri ne ise onun ortalamasmdan verirler» demiştir.

İbn Kasım ise -İmam Şafii gibi- «bir avuç buğday her yerde kâfi gelir» demiştir. İmam Ebû Hanife ile tabileri de, «Her bir yoksula ya yarım sa' buğ­day, ya bir sa' arpa veya hurma verilir» demişlerdir.

İmam Ebû Hanife «Eğer yoksullara bir gün öğle ve akşam yemeğini de verse kâfi gelir» demiştir.

Bu ihtilâfın sebebi, ayetteki "Ailenize yedirdiğinizin ortalama­sından" kaydının tefsirinde ihtilâf etmeleridir. «Bu tabirden maksat orta de­recede doyurmaktır» diyenler, 'Bir öğün yemek miktarı -ki bir avuç buğday­dır- kâfi gelir' demişlerdir. Bir günlük yemek yedirmektir diyenler ise «Buğ­daydan yanm sa' ve Arpa ile Hurmadan da bir sa'dan az olamaz» demiştendir:

Bu ihtilâfın bir başka sebebi daha vardır ki o da, bu keffaretin, bir yandan Ramazan orucunu bile bile bozma keffaretine, bir yandan da ihramda traş olma fidyesine benzemesidir. Bu keffareti orucu bozma keffaretine kı­yas edenler: «Bir avuçtur» traş olma fidyesine kıyas edenler ise, «Yarım sa'dır» demişlerdir.

Ulema ayrıca, 'Yoksula ekmekten başka katık da vermek lâzım mıdır, yoksa yalnız ekmek kâfi midir? Şayet lazımsa katığın ortalaması nedir?* di­ye ihtilâf etmişlerdir. Cumhur «Yalnız ekmek kâfidir», İbn Habib «Kâfi değildir» demiştir. Kaöğın ortalaması da, kimisi «Zeytindir», kimisi, 'Süt, yağ ve hurmadır', demiştir.

İmam Mâlik'in tabileri de, «Ayet-i kerimede geçen 'Ailenizin' tabirin­den murad kendisine keffaret lâzım gelenin ailesi midir, yoksa bütün belde halkının aileleri midir diye ihtilâf etmişlerdir. «Kendisine keffaret lâzım gelenindir» diyenler, «Kendisi çoluk çocuğuna ne yediriyorsa onun ortalama­sından, mercimek, nohut ve fasulye gibi hububat yediriyorsa hububattan, buğday yediriyorsa buğdaydan verir» demişlerdir. Murad, belde halkının ai­leleridir diyenler ise, «Kendisinin yediği ne olursa olsun, belde halkının ço­ğunlukla yedikleri ne ise onu verir» demişlerdir? Mâlikîler keffaretin, cinsi gibi keffaretin miktarını da bu iki görüşe hamlederler. [38]

 

2, Elbisenin Niteliği:
 

Yoksullara libas verildiği zaman, İmam Mâlik «Her birine en az içinde namaz kılabilen bir libas parçasının verilmesi gerekir» demiştir. Buna göre eğer erkeğe bir parça verilmesi kâfi geliyorsa, kadına verildiği taktirde en az -bir baş örtüsü Ue bir entari olmak üzere- iki parça verilmesi gerekmekte­dir. İmam Ebû Hanife ile İmam Şafii ise: Ruba, gömlek, don ve sarık gibi li­bas adını taşıyan herhangi bir parçanın verilmesi kâfidir demişlerdir. îmam Ebû Yusuf 'Bu sayılanlardan sarıkla don kâfi gelmezler' demiştir.

Bu ihtilâfın sebebi, âyette geçen kisve kelimesinden murad sert mânâsı mıdır, yani namazda avret yerlerini örten libas demek midir, yoksa halk arasında libas adı verilen herhangi bir elbise parçası mıdır diye ihtilâf et­meleridir. [39]


[38] İbn Rüşd Kadı Ebu'l-Velid Muhammed b. Ahmed b. Muhammed b. Rüşd El-Hafîd, Bidayetü’l-Müctehid ve Nihayetü’l-Muktesid, Beyan Yayınları: 2/297-298.

[39] İbn Rüşd Kadı Ebu'l-Velid Muhammed b. Ahmed b. Muhammed b. Rüşd El-Hafîd, Bidayetü’l-Müctehid ve Nihayetü’l-Muktesid, Beyan Yayınları: 2/298-299.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Yoksula verilecek yiyecek
« Posted on: 07 Haziran 2020, 03:35:34 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yoksula verilecek yiyecek rüya tabiri,Yoksula verilecek yiyecek mekke canlı, Yoksula verilecek yiyecek kabe canlı yayın, Yoksula verilecek yiyecek Üç boyutlu kuran oku Yoksula verilecek yiyecek kuran ı kerim, Yoksula verilecek yiyecek peygamber kıssaları,Yoksula verilecek yiyecek ilitam ders soruları, Yoksula verilecek yiyecekönlisans arapça,
Logged
20 Şubat 2020, 21:12:52
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.895Site
« Yanıtla #1 : 20 Şubat 2020, 21:12:52 »

Esselamü aleyküm Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
21 Şubat 2020, 04:23:17
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.675« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2020, 04:23:17 »

Aleyküm selâm bilgiler için Allah razı olsun kardeşim. çok faydalı bilgiler. Rabbim ilmimizi artırsın inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &