> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Bidayetül Müctehid > Unu buğdayla değiştirme
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Unu buğdayla değiştirme  (Okunma Sayısı 1156 defa)
22 Şubat 2011, 17:19:32
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 22 Şubat 2011, 17:19:32 »c-Unu Buğdayla Değiştirme


Ulemanın, miktarları eşit olarak unu buğdayla değiştirmenin cevazında ihtilâflan da bu babtandır. Meşhur rivayete göre İmanı Mâlik, «Caizdir» de­miştir. İmam Mâlik'in Muvatta'daki kavli de bu yoldadır. İmam Mâlik'ten ayrıca caiz olmadığı görüşü de rivayet olunmuştur ki, İmam Şâfıi, İmam Ebû Hanife ve îmam Mâlik'in tabilerinden İbn Mâcişûn bu görüştedirler. İmam Mâlik'in tabilerinden kimisi, «îmam Mâlik'in iki görüşü arasında çelişme yoktur. Onun 'Caiz değildir' deyişi buğday ile unun ölçüde eşit olduklan za­mana mahsustur. Çünkü tahıl öğütülünce ölçüsü değişir. 'Caizdir' deyişi ise, tartıda eşit olduklan zamandır» demiştir. «Caiz değildir» diyen îmam Ebû Hanife ise, «Çünkü tane ölçülür, un ise tartılır» demiştir. İmam Mâlik, ölçme veyahut tartılması gelenek olan şeylerde ölçü veyahut tartıyı, ölçülüp tartıl­mayan şeylerde de sayımı eşitlik birimi kabul etmektedir.

Ulema -ekmek gibi- içine işçilik giren ribaya tabi maddelerin birbirin­den fazla olarak birbirleriyle değiştirilmesinin cevazında da ihtilâf etmişler­dir. İmam Ebû Hanife «îster miktarlan eşit, ister birbirinden fazla olsun, ek­meğin ekmekle değiştirilmesi caizdir. Çünkü ekmek, içine giren işçilikle ri­baya tabi olmaktan çıkmıştır» demiştir. îmam Şâfıi ise «Biri diğerinden fazla olması şöyle dursun, miktarlan eşit de olsa, ekmeğin ekmekle değiştirilmesi caiz değildir. Çünkü içine giren işçilik o kadar değişmiştir ki iki ekmeğin tar­tısı aynı da olsa, birbirine eşit olup olmadıkları bilinmez» demiştir. îmam Mâlik'e gelince: Ondan gelen en meşhur rivayete göre tartılan aynı olduğu zaman caizdir. Bir diğer rivayete göre ise, tartılan aynı olmasa bile yine caiz­dir. İmam Mâlik'e göre hamurla değiştirilmesi de -tartıları aynı olduğu za­man- caizdir. Bu ihtilâfın sebebi, "İşçilik, ribaya tabi olan maddeyi ribaya tabi ol­maktan çıkarır mı, çıkarmaz mı? Şayet çıkarmıyorsa, maddede eşitlik müm­kün olur mu, olmaz mı?" diye ihtilâf etmeleridir. İmam Ebû Hanife «Çıkarır», imam Mâlik ile îmam Şafii ise, «Çıkarmaz» demişlerdir. «Çıkarmaz» diyen imam Mâlik ile imam Şafii de, «Birbirlerine eşit olmalan mümkün olur mu, olmaz mı?» diye ihtilaf etmişlerdir. îmam Mâlik «Ekmek ile pişmiş ette taru eşitliği şart değildir. Göz ayan ile birbirine yakın olması kâfidir» de­miştir. Bu, eğer her ikisine de işçilik girmiş ise böyledir. Birine işçilik girip de, diğerine girmediği zaman ise, -imam Mâlik'e göre- birçok maddede ikisi bir cinsten sayılmazlar. Bunun için birbirleriyle değiştirilmeleri- ister mik­tarları eşit, ister birbirinden fazla olsun- caizdir. Bazı maddelerde ise, İmam Mâlik birinin diğerinden fazla olmasını caiz görmemiştir. Fakat hangi mad­delerde ikisini bir cinsten, hangilerinde iki cinsten saydığını öğrenmek güç­tür. Ona göre haşlanmış et ile kebab edilmiş et bir cinstirler. Kavrulmuş buğ­day ile kavrulmamış buğday ise, iki ayrı cinstirler. Mâlikiler her ne kadar bunları ayrıntılı bir şekilde sıralamışlar s a da, imam Mâlik'in mezhebinden onun bu husustaki herhangi bir sözünde bunları toplayacak bir kural bulun­madığı anlaşılmaktadır. Bâcî, Münteka adlı eserinde toplamak istemiştir, imam Mâlik'e göre menfaatleri aynı olan ve olmayan maddeleri de birbirin­den ayırdetmek de keza güçtür. Çünkü kişiye çeşitli zamanlarda birbirine benzeyen eşyanın hükümleri sorulunca, eğer kişinin bildiği bir kural yoksa, her bir kerede ilk hatırına gelen biçimde cevap vermek zorunda kalır. Ondan sonra bir başkası gelip aynı şeyi sorduğunda yine aynı biçimde cevap ver­mek istiyorsa da, hatırına bu sefer başka bir şey gelir ve böylece değişik ce­vaplarda bulunur. Bu durum, kitaplarda açık olarak görülmektedir. Bu babın ana mes'eleleri işte bunlardı[36][36] İbn Rüşd Kadı Ebu'l-Velid Muhammed b. Ahmed b. Muhammed b. Rüşd El-Hafîd, Bidayetü’l-Müctehid ve Nihayetü’l-Muktesid, Beyan Yayınları: 3/167-168.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Unu buğdayla değiştirme
« Posted on: 04 Aralık 2020, 17:16:40 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Unu buğdayla değiştirme rüya tabiri,Unu buğdayla değiştirme mekke canlı, Unu buğdayla değiştirme kabe canlı yayın, Unu buğdayla değiştirme Üç boyutlu kuran oku Unu buğdayla değiştirme kuran ı kerim, Unu buğdayla değiştirme peygamber kıssaları,Unu buğdayla değiştirme ilitam ders soruları, Unu buğdayla değiştirmeönlisans arapça,
Logged
26 Kasım 2019, 17:03:38
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.152


« Yanıtla #1 : 26 Kasım 2019, 17:03:38 »

Esselamu aleyküm.rabbim bizleri her konuda İslam'a tabi yaşayan kullardan eylesin inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
10 Aralık 2019, 01:28:07
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.246« Yanıtla #2 : 10 Aralık 2019, 01:28:07 »

Aleyküm selâm. Rabbim bizleri herdaim rızasına uygun şekilde yaşıyan güzel kullarından olmayı nasip  eylesin inşaAllah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
10 Aralık 2019, 06:33:35
Es-Sabur

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1.227


« Yanıtla #3 : 10 Aralık 2019, 06:33:35 »

Ölçü ayni olduktan sonra unu buğday ile değiştirebiliriz
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &