> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Bidayetül Müctehid > Temettü haccı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Temettü haccı  (Okunma Sayısı 960 defa)
13 Şubat 2011, 22:12:48
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 13 Şubat 2011, 22:12:48 »A- Temettü' Haccı:

Niteliği:

Ulema,
"Hac ihramına girinceye kadar umreden faydalanabilen kimseye kolayına gelen bir kurban kesmek gerekir" 58âyet-i kerimesi ile kastedilen temettü' haccının, ailesi Mescid-i Haram civarında oturmayan bir kimsenin hac aylarında umre niyeti ile ihrama girip tavaf, sa'y ve baş Irasından ibaret olan umre menasikini bitirdikten sonra Mekke'de ihramdan çıkması ve evine dönmeden ve aynı yıl içinde ve daha hac aylan bitmemişken hac ihramına girmesi demek olduğunda müttefiktirler. AÎıcak Hasan Basrî'den: «Bu adam umreden sonra hac yapmadan evine dönse de, yine temettü' haccını yapmış gibiu temettü' hükmüne tabi olup kendisine kurban lâzım gelir. Zira bu adam hac aylan içinde umre yapmıştır» dediği rivayet olunmuştur. Tavus da «Hac aylanna girmeden umre yapıp ve fakat hac aylan girinceye kadar Mekke'de oturup aynı yılın hac aylan içinde hac yapan kimsenin haccı da temettü' haccıdır» demiştir.
Ulema, ailesi Mescid-i Haram'da oturmayan kimsenin bu şekildeki haccının temettü' haccı olduğunda müttefiktirler. Fakat ailesi Mescid-i Haram civannda oturan kimseden de temettü' haccı vaki olup olmadığında ihtilâf etmişlerdir. Kimisi «Vaki olur», kimisi «Vaki olmaz» demiş ve fakat, «Vaki olur» diyenler de «Kendisine kurban kesmek lâzım gelmez.
Zira Cenâb-ı Hak,
"Bu, ailesi Mescid-i Haram civarında oturmayan kimseler içindir" 59 buyurmuştur» demişlerdir.
Aynca ailesi Mescid-i Haram civannda öturanlann kimler olduğunda da ihtilâf etmişlerdir.
İmam Mâlik «Mescid-i Haram civannda oturanlar, Mekke, Zituva ve o havalide oturanlardır» demiştir. İmam Ebû Hanife «Hac mikatlan üe Mekke arasında oturanlar da Mescid-i Haram civannda oturanlardan sayılırlar» demiştir.
İmam Şafii «Mekke ile arasındaki mesafe iki gece olan yerlerde oturanlar Mescid-i Haram civannda oturanlardan sayılırlar» demiştir ki iki gecelik mesafe, Mekke'den en uzak olan mikat'm mesafesidir.
Zahirîler de «Mescid-i Haram civannda oturanlar Harem'in sınırlan içinde oturanlardır» demişlerdir.
Süfyan Sevrî de «Mescid-i Haram'da oturanlar Mekke içinde oturanlardır» demiştir. İmam Ebû Hanife «Mescid-i Haram civannda oturanlar deyimine girenler temettü' haccını yapamazlar», îmam Mâlik de «Temettü' haccı onlar için mekruhtur» demiştir.
Bu ihtilâfın sebebi, bunların hepsinin Mescid-i Haram civanda oturanlar deyimi içine -az çok- girmeleridir. Bunun içindir ki Mekke içinde oturanların bu deyimin şümulüne girdiklerinde şüphe ve ihtilâf yoktur. Nasıl ki mikatlann ötesinde oturanlann da bu deyimin içine girmediklerinde ihtilâf yoktur.
îşte temettü' haccı diye meşhur olan haccın bir çeşidi budur. Temettu"un mânâsı, kişinin umre ihramından çıkışı ile hac ihramına girişi arasındaki zaman içinde, ihram halinde işlenmesi haram olan şeyleri yapabilmek fırsatını bulması ve hac için bir daha tâ mikata kadar gidip oradan hac ihramını bağlamak mükellefiyetinden muaf tutulmasıdır. 60


58 Bakara, 2/196.
59 Bakara, 2/197.
60 İbn Rüşd Kadı Ebu'l-Velid Muhammed b. Ahmed b. Muhammed b. Rüşd El-Hafîd, Bidayetü’l-Müctehid ve Nihayetü’l-Muktesid, Beyan Yayınları: 2/172.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Temettü haccı
« Posted on: 20 Ekim 2020, 23:40:45 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Temettü haccı rüya tabiri,Temettü haccı mekke canlı, Temettü haccı kabe canlı yayın, Temettü haccı Üç boyutlu kuran oku Temettü haccı kuran ı kerim, Temettü haccı peygamber kıssaları,Temettü haccı ilitam ders soruları, Temettü haccıönlisans arapça,
Logged
27 Aralık 2019, 20:22:29
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.152


« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2019, 20:22:29 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun paylaşım dan kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Aralık 2019, 03:02:20
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.100« Yanıtla #2 : 28 Aralık 2019, 03:02:20 »

Aleyküm selâm. Bilgiler için Allah razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
29 Aralık 2019, 11:45:32
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.245Site
« Yanıtla #3 : 29 Aralık 2019, 11:45:32 »

Ve aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &