ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Bidayetül Müctehid > Mirastan mahrum bırakma
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mirastan mahrum bırakma  (Okunma Sayısı 1322 defa)
31 Ocak 2011, 18:38:31
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 31 Ocak 2011, 18:38:31 »156.  Hacib: Mirastan Mahrum Bırakma


I. Genel Olarak:
 


Ulema müttefiktirler ki ana baba bir kardeş, yalnız baba bir kardeşi, ba­ba bir kardeş de, ana baba bir kardeşin oğullarını, ana baba bir kardeşin oğul­lan da yalnız baba bir kardeşin oğullarını, baba bir kardeşin oğulları da, ana baba bir kardeşin oğullarının oğullarını, baba bir kardeşin oğullan da, amca­yı, ana baba bir amcanın oğulları da, yalnız baba bir amcanın oğullarını ve bunların herbiri kendi oğullarını hacbederler. Kısacası: Bunlardan kim bir sınıfı hacbederse, hacbettiği sınıfın hacbettiği sınıfı da hacbeder. Yakın kar­deş de uzak kardeşi hacbeder. Eğer ikisi aynı derecede olurlarsa hangisi iki vasıta ile, yani hem ana ve hem baba ile Ölüye ulaşırsa, bir vasıta ile, yani yal­nız baba ile ölüye ulaşanı hacbeder. Amcaların da yakın olanları uzak olan­ları hacbederler. Şayet aynı derecede olurlarsa ölüye iki vasıta ile ulaşanlar, bir vasıta ile ulaşanları hacbederler.

Ulema şunda da müttefiktirler ki, ana baba bir kardeşlerle yalnız baba bir kardeşler amcaları hacbederler. Çünkü kardeşler ölünün babasınin oğul­larıdırlar. Amcalar ise, ölünün dedesinin oğullarıdırlar. Oğullar da torunları, babalar da dedeleri, oğullarla, torunlar da kardeşleri, dede de kendisinden daha yukarı olan dedeleri, yalnız ana bir kardeşleri ve kardeşin oğullarım hacbederler. Oğulların kızları da, yalnız ana bir kardeşleri hacbederler.

Ulema, biri, ana bir kardeşi olan iki amca oğlunu bırakan kimse hakkın­da ihtilaf etmişlerdir. İmam Mâlik, İmam Şafiî, İmam Ebû Hanife ve Süfyan Sevrî, «Ana bir kardeş, ana bir kardeş olduğu için terekenin altıdabirini aldıktan sonra, geri kalanından da, ölünün amcası oğlu olduğu için diğer amca oğlu ile ortak olup aralarında eşit bir şekilde paylaşırlar» demişlerdir, ki bu söz Hz. Ali, Zeyd b. Sabit ve İbn Abbas'mdır. Kimisi de «Terekenin hepsi, ölünün ana bir kardeşi olan amcası oğlunun olup altıdabirini, ölünün ana bir kardeşi, gerisini de asabe olduğu için alır. Çünkü kendisi ölüye iki vasıta ile ulaşır» demiştir. Ashâbtan İbn Mes'ud ve fukahadan İmam Dâvûd, Ebû Sevr ve Taberî bunu söyleyenlerdendir. Hasan Basri ile Atâ da bu görüştedir.

Ulemanın bu konu ile ilgili olarak ihtilaf ettikleri meselelerden biri de şudur: Hisse sahipleri hisselerini aldıktan sonra eğer bir miktar artar ve onu alacak bir asabe bulunmazsa, artan kısım da hisse sahiplerine verilir mi, verilmez mi? Zeyd b. Sabit «Artan kısım hisse sahiplerine verilmez, hazineye malolur» derdi. İmam Mâlik ile İmam Şafiî bu görüştedirler. Küfe ve Basra uleması olan Irak fukahası da bu görüştedirler. Bunlara göre, herkesin hisse­si ne ise, artan kısım o oranda ona verilir. Mesela: Terekenin yansını alan his­se sahibi, artanın da yansını, üçtebirini alan hisse sahibi, artanın üçtebirini alır. Bunların dayanağı da şudur: Hisse sahipleri ile ölü arasında -akrabalık bağı ve müslümanlık bağı olmak üzere- iki bağ vardır. Halbuki eğer artan kı­sım hazineye kalacak olursa, hazine bütün müslümanlara ait olduğu için bü­tün müslümanlara verilmiş olur. Bütün müslümanlarla ölü arasında ise, sadece müslümanlık bağı vardır[25]


[25] İbn Rüşd Kadı Ebu'l-Velid Muhammed b. Ahmed b. Muhammed b. Rüşd El-Hafîd, Bidayetü’l-Müctehid ve Nihayetü’l-Muktesid, Beyan Yayınları: 4/145-146.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Mirastan mahrum bırakma
« Posted on: 28 Şubat 2020, 10:27:10 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Mirastan mahrum bırakma rüya tabiri,Mirastan mahrum bırakma mekke canlı, Mirastan mahrum bırakma kabe canlı yayın, Mirastan mahrum bırakma Üç boyutlu kuran oku Mirastan mahrum bırakma kuran ı kerim, Mirastan mahrum bırakma peygamber kıssaları,Mirastan mahrum bırakma ilitam ders soruları, Mirastan mahrum bırakmaönlisans arapça,
Logged
27 Aralık 2019, 20:20:56
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.950


« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2019, 20:20:56 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
29 Aralık 2019, 00:43:06
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.329« Yanıtla #2 : 29 Aralık 2019, 00:43:06 »

Aleyküm selâm. Bilgiler için Allah razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
30 Aralık 2019, 07:33:24
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.569Site
« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2019, 07:33:24 »

Ve aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &