ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Bidayetül Müctehid > Liân kitabı
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Liân kitabı  (Okunma Sayısı 830 defa)
01 Şubat 2011, 18:06:49
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 01 Şubat 2011, 18:06:49 »24 LİÂN KİTABILiânın (mülâane) hükmünü bildirdikten sonra bu bahse dair konuşma­mız beş fasılda toplanacaktır:

1-Liâm gerektiren davanın kaç çeşidi vardır ve şartlan nelerdir?

2- Hangi karı ile koca birbirleriyle liân edebilirler?

3- Liân nedir?

4- Liân edenlerden biri, yemin etmekten çekinir veyahut davasından vazgeçerse, hüküm nedir?

5- Liân tamamlanırsa ne lazım gelir?


Liânın hükmü hakkında hem âyet, hem de hadis vardır. Ayet "Karıları­na zina isnad edip de kendilerinden başka şahidleri olmayanların şahid-liği, kendisinin doğru sözlülerden olduğuna Allah'ı dört defa şahid tut­masıyla olur. Beşincisinde, eğer yalancılardan ise Allah'ın Ia'netine uğ­ramasını diler. Kadının da, kocasının yalancılardan olduğuna Allah'ı dört defa şahid tutması, cezayı kendisinden savar. Beşincisinde, kocası doğrulardan ise kendisinin Allah'ın gazabına uğramasını diler" [1] âyet-i kerimeleridir. Hadis de, İmam Mâlik ile başka sahih hadis ravilerinin kay­dettikleri Uveymir eı-Aclânî'nin «Asım b. Adiyy el-Aclânî'nin kavminden Uveymir el-Aclânî gelip, 'Ey Asım, bir adam karısı yanında birinin yattığını görürse onu öldürür mü? Siz olsanız öldürür müsünüz, yoksa ne yaparsınız? Bunu Peygamber (s.a.s) Efendimize bir sof dedi. Âsim da gidip Peygamber (s.a.s) Efendimiz'e sordu ve döndüğü zaman Uveymir gelip kendisine, 'Pey­gamber (s.a.s) Efendimiz ne dedi?' diye sordu. Asım, 'Hiç de iyi etmedin. Peygamber (s.a.s) Efendimiz senin sorundan hoşlanmadı' dedi. Adam 'Val­lahi ben vazgeçmeyeceğim, bizzat kendim gidip Peygamber (s.a.s) Efendi­miz'e soracağım dedi ve Peygamber (s.a.s) Efendimiz halk arasında otururken yanına varıp, 'Ya Rasûlaliah, eğer bir adam karısı yatımda birinin yattığını görürse onu öldürür mü, veyahut ne yapar?' diye sordu. Peygam­ber (s.a.s) Efendimiz, 'Seninle karın hakkında Kur'an nazil oldu. Git onu buraya getir' bu­yurdu. Hadisin ravisi Sehl demiştirki: 'Ben orada idim. Uveymir ile karısı geldiklerinde birbirleriyle mülâane ettiler ve mülâaneleri bitince Uveymir, 'Ya Rasûlaliah, eğer ben onu yanımda tutarsam ona iftira etmiş olurum' de­di ve Peygamber (s.a.s) Efendimiz ona daha emretmemişken kadını üç talâk ile boşadı» [2] mealindeki hadisidir.

îmam Mâlik «îbn Şihab dedi ki: îşte o günden beri birbirleriyle mülâane eden koca ile karının mülâane usûlü budur» demiştir.

Ayrıca aklî yönden de liânın vacib olması gerekir. Zira çocuk kimin dö­şeğinde doğarsa onun olduğuna göre, bir çocuğun bîr başka şahıstan olduğu­na kesin olarak kanaat getirildiği zaman, döşek sahibinin o çocuğun kendisi­nin olmadığını hukuken iddia edebilmesi için bir yol lazımdır ki, o yol da liândır. Şu halde liân; hem kitab, hem sünnet, hem kıyas ve hem de icma' ile sabit bir hükümdür. Bildiğime göre bu hususta hiçbir ihtilâf yoktur.

îşte liânın hükmünü belirtmeye ilişkin olan bahsimiz bu kadardır. Bun­dan sonra fasıllara geçiyoruz. [3]

 

[1] Nur, 24/4.

[2] Mâlik, Talâk, 29/13, no: 34; Buhârî, Talâk, 68/4, no: 5259; Müslim, Liân, 19, no: 1492; Ebû Dâvûd, Talâk, 7/27, no: 2245.     

[3] İbn Rüşd Kadı Ebu'l-Velid Muhammed b. Ahmed b. Muhammed b. Rüşd El-Hafîd, Bidayetü’l-Müctehid ve Nihayetü’l-Muktesid, Beyan Yayınları: 3/125-126.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Liân kitabı
« Posted on: 25 Ocak 2020, 16:51:06 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Liân kitabı rüya tabiri,Liân kitabı mekke canlı, Liân kitabı kabe canlı yayın, Liân kitabı Üç boyutlu kuran oku Liân kitabı kuran ı kerim, Liân kitabı peygamber kıssaları,Liân kitabı ilitam ders soruları, Liân kitabıönlisans arapça,
Logged
26 Aralık 2019, 20:27:10
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.853


« Yanıtla #1 : 26 Aralık 2019, 20:27:10 »

Esselamu aleyküm.rabbim razı olsun bilgilerden kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
27 Aralık 2019, 18:10:30
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 15.188« Yanıtla #2 : 27 Aralık 2019, 18:10:30 »

Aleyküm selâm. Bilgiler için Allah razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
29 Aralık 2019, 01:13:13
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 16.443Site
« Yanıtla #3 : 29 Aralık 2019, 01:13:13 »

Ve aleykümüsselam Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &