> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Bidayetül Müctehid > Hayız günlerinin süresi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hayız günlerinin süresi  (Okunma Sayısı 1419 defa)
14 Şubat 2011, 18:31:05
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 14 Şubat 2011, 18:31:05 »A- 1. Hayız Günlerinin Süresi:Ulema, hayız (aybaşı hali) ile temizlik hali sürelerinin en uzunu ve en kısası kaçar gündür, diye ihtilâf etmişlerdir.

İmam Mâlik'ten, aybaşı hali süresinin en uzunu onbeş gündür diye riva­yet edilmiştir ki bu, îmam Şafii'nin de görüşüdür. İmam Ebû Hanife'ye göre ise, on gündür. En kısası için îmam Mâlik'e göre belli bir süre yoktur. Ona göre bir defa adet kanı gelişi bile aybaşı hali sayılır. Ancak bunu, boşanma iddetinde [36] dikkate almaz, imam Şafii: "Bir gün ile bir gecedir", İmam Ebû Hanife ise: "Üç gündür", demişlerdir. Temizlik süresinin de en kısası hak­kında îmam Mâlik'ten değişik birçok rivayetler gelmiştir: Birinde on gün, bi­rinde sekiz gün, birinde onbeş gündür demiştir. îmam Mâlik'in etbaından Bağdatlılar, İmam Mâlik'in bu son sözüne meyletmiştirler. îmam Şafii ile İmam Ebû Hanife de bunu söylemişlerdir.

Kimisi de onyedi gündür demiştir ki -tahminimce- bundan fazla diyen yoktur. Temizliğin en uzunu için ise belli bir süre yoktur. Buna göre, aybaşı halinin en kısası şu kadardır diyenlerce, o miktardan daha az olan kanlar aybaşı hali değil- istihâzadır. Aybaşı halinin en azı için süre yoktur diyenlere göre ise, kanın bir damlası bile aybaşı halidir. Aybaşı halinin en çoğu da bu kadardır diyenler, o kadardan fazla süren kanları yine istihaze sayarlar. Fakat bu hususta İmam Mâlik'in mezhebinden çıkan özet şudur:Kadınlar, mübtediye ve mu'tade olmak üzere iki kısımdır. Birincisi ki yeni aybaşı kanını gören kadın demektir- kanı görür görmez onbeşgüne ka­dar namazı bırakır ve bundan sonra eğer yine kan gelmeğe devam ederse, ar­tık istihâze haline girmiş olur ve namaz kılmaya başlar. îmam Şafii de böyle demektedir. Ancak bu kadın, îmam Mâlik'e göre, istihâze haline girdiğine kesin ka­naat getirdikten sonraki günlerin namazını, îmam Şafii'ye göre ondört gün­lük namazını kaza eder. Çünük îmam Şafii'ye göre aybaşı hali süresinin en kısası yirmi dört saattir. İmam Mâlik'ten gelen bir diğer rivayete göre, kanı­nın ilk şiddetli akışları hafifledikten sonra kadın üç gün daha bekler ve eğer ondan sonra da kan durmazsa artık istihâzedir.

Daha önce aybaşı halini gören kadın demek olan mü'tadeye gelince: Bu­nun hakkında da îmam Mâlik'ten iki rivayet gelmiştir:

1- Eski âdeti kaç gün idiyse, o kadar gün geçtikten sonra üç gün daha -eğer aybaşı halinin en çok olan süresini geçmiyorsa- bekleyecektir.

2- Ya aybaşı halinin en uzun olan süresinin bitimini bekleyecek, ya da -eğer kanın evsafında değişiklikler görüyorsa- o vasıflara göre davranacaktır, îmam Şafii'ye göre, yalnız eski âdeti ne ise, o âdet günlerinin bitimini bekle­yecektir.

Bu değişik görüşler hep aybaşı halinin en kısa ve en uzun süreleri hak­kındadır. Temizlik hali süresinin en kısa olanını ise, herkes deneme ve âdet­lerden her biri ne demişse, yaptığı denemeler sonunda vardığı kanaate göre söylemiştir. Kadın durumları ise çok değişik olduğu için kadınların çoğunda yapılan denemelerle bu şeylerin süre ve sınırlarım öğrenmek zordur. Anlat­tığımız ihtilâflar işte bu sebeble ortaya çıkmıştır.

Ulemanın aybaşı halinin en uzun süresini aşan kan gelmelerinin istihâ­ze olduğunda ittifaklarına gelince: Çünkü Peygamber (s.a.s) Efendimiz Hü-beyşkızı Fatıma'ya: «Kanın gelmeye başladığı zaman, namazı bırak ve âdet günlerinin miktarı geçince de kendini kandan temizleve namaz kıl»[37] diye buyurmuş­tur. Tabiidir ki, kanın akması aybaşı hali sürelerinin en uzununu geçerse adet günlerinin miktarını geçmiş olur.

îmam Şafii ve kendisinden gelen iki rivayetin birinde İmam Mâlik -Al­lah ikisine de rahmet eylesin- "Niçin Mu'tâde olan kadın, eski âdetine baka­caktır?" demişlerdir. Çünkü îmam Mâlik'in Muvatta'daki rivayetlerine göre, Peygamber (s.a.s) Efendimiz zamanında kanı devamlı olarak akan bir kadın vardı. Anamız Ümmü Seleme (r.a.), bu kadının ne yapacağını Peygamber (s.a.s) Efendimiz'e sormuş, Efendimiz (s.a.s):

«Kendisinde bu hastalık daha yokken ayda kaç gün kaç gece ve ayın hangi günlerinde aybaşı halini görüyor idiyse, ayın o günlerinde namaz kıl­masın ve bunu geçirdikten sonra gusledip bir bez parçası ile örtünsün, son­ra namaz kılsın»[38] diye cevap vermiştir. Ulema o da hayız haline girip müs-tehâza olup olmadığını bilemeyen hayızlı kadını, hayızlı olup olmadığını bi­lemeyen- istihâzalı kadına kıyas etmişlerdir.

îmam Mâlik mübtediye kadında kanın şiddetli akış günlerine niçin iti­bar etmiştir? Çünkü kanın şiddetli akış günleri aybaşı hali günleri gibidir, îmam Mâlik'in «Bundan sonra üç gün daha bekleyecektir» sözü ise, yalnız îmam Mâlik ile arkadaşları tarafından söylenen bir sözdür. Onların dışında -Evzâi'den başka- hiç kimse bunu söylememiştir. Çünkü sabit olan hadislerin hiçbirinde bu yoktur, ancak bir hadiste rivayet edilmiştir. O da zayıftır [39].


[36] îddet: Boşanmış veya kocası Ölmüş bir kadının, yeniden evlenebilmesi için geçmesi ge­reken zaman dilimi demektir. (Mütercim)

[37] Buhârî, Haydt 6/8, no: 306; Mâlik, Taharet, 2/29, no:104.

[38] Mâlik, Taharet, 2/29, no: 105.

[39] İbn Hazm, Muhallâ, 1/217, no: 269.[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Hayız günlerinin süresi
« Posted on: 20 Ekim 2020, 00:46:56 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hayız günlerinin süresi rüya tabiri,Hayız günlerinin süresi mekke canlı, Hayız günlerinin süresi kabe canlı yayın, Hayız günlerinin süresi Üç boyutlu kuran oku Hayız günlerinin süresi kuran ı kerim, Hayız günlerinin süresi peygamber kıssaları,Hayız günlerinin süresi ilitam ders soruları, Hayız günlerinin süresiönlisans arapça,
Logged
05 Ocak 2020, 14:28:05
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.144


« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2020, 14:28:05 »

Esselamu aleyküm.bizlere sunulan bilgi için rabbim razı olsun inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
10 Ocak 2020, 06:06:40
Sevgi.
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.094« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2020, 06:06:40 »

Aleyküm selâm. Bilgiler için Allah razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
28 Ocak 2020, 11:30:46
Züleyha
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.428


« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2020, 11:30:46 »

Allah razi olsun hocam selâm ve dua ile
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &