> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Fıkhı Eseleri > Bidayetül Müctehid > Besmele
Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Besmele  (Okunma Sayısı 2516 defa)
29 Ocak 2011, 18:09:51
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 29 Ocak 2011, 18:09:51 »4. Besmele:Namazda fatihanın başında besmele çekip çekmemekte ihtilâf etmiş­lerdir, imam Mâlik: «Namazın okuyuşları ister gizli ister sesli olsun farz na­mazlarda besmele okumak caiz değildir, ancak sünnetlerde caizdir» demiş­tir.

imam Ebû Hanife ile Süfyan Sevrî: «Her rek'atta besmele, fatihanın ba­şında gizli olarak okunur» demişlerdir,

imam Şafii ise: «Sesli namazlarda sesli olarak, sessiz namazlarda sessiz olarak besmele okumak vacibtir» demiştir.

imam Şafii'ye göre besmele fatihadan bir âyettir.

imam Ahmed, Ebû Sevr ve Ebû Ubeyd de bunu benimser. Besmelenin diğer surelerden de bir âyet olup olmadığında îmam Şafii'den iki görüş rivâ-yet olunmuştur. Bir kavlinde her surenin, bir kavlinde de yalnız Fatiha ile jsfahl surelerinin birer âyeti olduğunu söylemiştir.

Bu ihtilâf, iki sebepten ileri gelmektedir:

Biri, bu mevzudaki hadislerin birbirleriyle çelişmesi, diğeri de besme­lenin fatihadan bir âyet olup olmadığında ihtilâf etmeleridir.

Namazda besmele okumayı vacib görmeyenlerin istidlal ettikleri (da--yandıkları) hadislerden biri Ibn Mügaffel'in «Namazda besmele çektim. Ba­bam bana: Oğlum, sakın bid'at şeyleri yapma. Ben Peygamber (s.a.s) Efen­dimiz, Ebu Bekir ve Ömer'le birlikte namaz kıldım. Hiçbirinin namaza baş­larken besmele çektiğini görmedim dedi» [154] hadisidir. Fakat Ebû Ömer b. Abdilberr, "Ibn Mügaffel tanınmayan bir kimsedir", diyor.

Besmeleyi vacib görmeyenlerin dayandıkları hadislerden biri de, İmam Mâlik'in Enes'ten getirdiği «Ebû Bekr, Ömer ve Osman'ın arkalarında na­maz kıldım. Hiçbiri namaza başladıklarında besmeleyi okumuyorlardı» [155]hadisidir.

Ebû Ömer b. Abdilberr: «Bu hadisin bazı rivayetlerinde «Ben Peygam­ber (s.a.s) Efendimizin arkasında da namaz kıldım, besmele okumuyordu» ziyadesi vardır. Fakat hadis uleması: «Enes'in bu hadjsi hakkında rivayetler o kadar değişiktir ki bu hadis hiçbir zaman hüccet olamaz. Çünkü bu hadis Enes'ten bir kere merfu1 olarak, bir kere mevkuf olarak rivayet olunmuş, ra-vilerinden kimisi Osman'dan bahsediyor, kimisi etmiyor, kimisi: Besmeleyi okuyorlardı, kimisi: Okumuyorlardı, kimisi: Sesli okumuyorlardı diye riva­yet etmektedirler demişlerdir» diyor.

Bu hadislerle çelişen diğer hadislere gelince: Bunlardan biri Nuaym b. Abdullah el-Muhaccer'in «Ebû Hüreyre'nin arkasında namaz kıldım. Hem fatihaya, hem zamm-ı sûreye başlarken besmeleyi okudu ve inip kalkmalar­da tekbir getirdi ve: «Namaz bakımından Peygamber (s.a.s) Efendimiz'e en çok benzeyeniniz benim» dedi» [156] hadisidir.

Biri de Ibn Abbas'ın «Peygamber (s.a.s) besmeleyi sesli okuyordu» [157] hadisidir.

Biri de Ümmü Seleme'nin «Peygamber (s.a.s), okuyordu» [158] ha­disidir.

işte besmele hakkındaki ihtilâfın sebeplerinden biri hadisler arasın­daki bu zıtlıktır. İkinci sebep de -söylediğimiz gibi- besmelenin yalnız fati­hanın mı, yoksa her sûrenin mi bir âyeti olduğu veyahut hiçbirisinin de âyeti

olmadığı hususundaki ihtilâflarıdır. Besmeleyi, yalnız fatihadan bir âyet sa­yanlar namazda onu fatihanın başında okumayı vacib görmüşlerdir. Her sûrenin bir âyeti olduğunu söyleyenler de «Onu, her sûrenin başında okumak vacibtir» demişlerdir.

Kısacası:
Bu mes'ele pek haklı olarak bir çok ihtilâflara mevzu olmuş­tur. Fakat bu ihtilâfların en garibi: Besmelenin Nemi sûresinden başka, Kur'an-ı Kerim'den bir âyet olup olmadığındaki ihtilâftır. Ve îmam Şafii'nin görüşüne karşı olanların, «Eğer besmele Nemi Sûresinden başka, Kur'an-ı Kerim'den bir âyet olsaydı, Kur'an-ı Kerim bize tevatür yolu ile geldiği için Peygamber (s.a.s) Efendimiz'in bunu söylemiş olması lâzım gelirdi» şeklin­de delil getirmeleridir.

Kadı -îbn Rüşd-, İmam Şafii'yi böylece ilzam (mat) ettiğini zannetmek­tedir. Halbuki Ebû Hâmid (Gazâlî) de İmam Şafii'nin görüşünü aynı şekilde savunarak: «Eğer besmele, Kur'an-ı Kerim'den olmasaydı Peygamber (s.a.s) Efendimiz bunu söylemeli idi» demiştir. Bana kalırsa bu, yersiz ve mânâsı anlaşılmayan bir ihtilâftır. Çünkü besmelenin bir yerde Kur'an-ı Kerim'den olduğunu, bir yerde de olmadığını nasıl söyleyebiliriz? Kesin bir şey varsa o da, besmelenin Nemi sûresinden bir âyet olmasıdır. Diğer sûrelerde ise, sûre­nin başlangıcıdır. Bunu iyice düşün. Zira -Allah daha iyi bilir- bu, açık bir şeydir. [159][154] Tirmizî, Salât, 180, no: 244; Ncsâî, 2/135.

[155]  Mâlik, Salât, 3/6, no: 30.

[156]  Ncsâî, 2/134; Tahâvî, Şerha Meâni'l-Âsâr, 1/199.

[157] Tabcrânî, el-Mu'cemü'l-Kebîr, 11/185, no: 11442; Dârakulnî, 1/303, no: 6.

[158] Ebû Dâvûd, ilurûf, 24/1, no: 4001.

[159] İbn Rüşd Kadı Ebu'l-Velid Muhammed b. Ahmed b. Muhammed b. Rüşd El-Hafîd, Bidayetü’l-Müctehid ve Nihayetü’l-Muktesid, Beyan Yayınları: 1/274-276.


[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Besmele
« Posted on: 26 Kasım 2020, 01:41:38 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Besmele rüya tabiri,Besmele mekke canlı, Besmele kabe canlı yayın, Besmele Üç boyutlu kuran oku Besmele kuran ı kerim, Besmele peygamber kıssaları,Besmele ilitam ders soruları, Besmeleönlisans arapça,
Logged
15 Ekim 2015, 07:33:15
Rüveyha
Forum Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 6.764


« Yanıtla #1 : 15 Ekim 2015, 07:33:15 »

Esselamu aleykum ve rahmetullah.Besmele bahsi biraz ihtilaflı.İnşaAllah bizler okuyoruz her fatihadan önce.Rabbim ibadetlerimizi indinde kabul eylesin İnşaAllah
Rabbim razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
15 Ekim 2015, 08:28:34
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.342Site
« Yanıtla #2 : 15 Ekim 2015, 08:28:34 »

Be aleykümüsselam ve rahmetüllah,  Namazı doğru kılmak için İlmihal kitaplarına bakmalıyız . Rabbim (celle celalühü) bizleri namazı doğru kılanlardan eylesin
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
15 Ekim 2015, 17:50:58
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2015, 17:50:58 »

Ve aleykumusselam ve rahmetullah.amin ecmain insallah kardesim.
Her namazimizda okuyoruz besmeleyi biz.Rabbim namazlairimizi eksik ve kusurlari ile birlikte kabul eylesin insallah.Allah raiz olsun payalsiminzi icin
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
15 Ekim 2015, 19:47:36
İkraNuR
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3.427« Yanıtla #4 : 15 Ekim 2015, 19:47:36 »

herşeyin önceliği besmeledir besmelesiz hiçbir iş ras gitmez inşAllah besmeleyi dilimizden hiç eksik etmyz. Allah (c.c.) razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &