> Forum > ๑۩۞۩๑ İslami İlimler Dunyası ๑۩۞۩๑ > Ameller - İbadetler - Kulluk Kavramı > Bedenle Yapılanlar > Gusül Gerektiren Haller ve Farz ve Sünnetleri
Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Gusül Gerektiren Haller ve Farz ve Sünnetleri  (Okunma Sayısı 10664 defa)
10 Aralık 2007, 16:17:42
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 10 Aralık 2007, 16:17:42 »Gusül, bütün bedenin yıkanmasıdır. Buna taharet-i kübra (büyük temizlik) denir. Guslü gerektiren hal, cünüplük ve kadınların hayız ve nifas hallerinin sona ermesidir. Cünüplük, şehvetle meninin atılmasından ve cinsi münasebetten meydana gelir.
Guslü gerektiren haller;
1-) Hanefi ve Şafii mezhebine göre, şehvetle yerinden ayrılan ve şehvetle yerinden atılan bir meniden dolayı gusletmek gerekir.

    2-) Hanefi ve Şafii mezhebine göre, bakmak ve dokunmak suretiyle, şehvetle gelen meniden dolayı da gusletmek gerekir.

    3-) Hanefi ve Şafii mezhebine göre, cinsel ilişki halinde, sünnet yerinin veya o kadar bir kısmının kadının tenasül uzvuna girmesi ile meni gelmese dahi, büluğ çağına ermiş (Şafii mezhebinde büluğ çağına ermeyen çocuk ve deli de dahil) erkek ve kadının gusletmeleri gerekir.

    4-) Ebu Yusuf’a göre, uykudan uyanan kimse yatağında, çamaşırında veya bedeninde bir yaşlık görünce bakılır. Eğer rüyada cinsel ilişkide bulunduğunu hatırlıyorsa, gusletmesi gerekir. Yaşlığın meni olup olmadığında şüpheye düşmesi bir önem taşımaz. Ancak ihtilam olduğunu hatırlamadığı takdirde, yaşlığın mahiyetinin ne olduğu üzerinde durulmaz ve gusül gerekmez. Çünkü akıntının şehvetle geldiği bilinmemektedir.

    İmam-ı Azam ve İmam Muhammed’e göre, gelen akıntının mezi olduğunu anlıyorsa, yatmadan önce zekeri dik vaziyette olduğu halde ise, gusletmesi gerekmez. Fakat meni olduğunu biliyor veya şüpheye kapılıyorsa, gusül yapması gerekir. İhtiyata uygun olan bu olduğundan fetva da buna göredir.

    Şafii mezhebine göre, ihtilam olduğunu hatırlamayan kişi, çamaşırında gördüğü yaşlığın meni olduğuna kesin kanaat getirirse gusletmesi farzdır. Yaşlılığın mezi, vedi veya idrar olduğu belli ise, gusletmesi gerekmez. Meni mi, mezi mi olduğu hususunda tereddüd eden kimsenin ihtiyaten gusletmesi daha iyidir.

    5-) Hanefi ve Şafii mezhebine göre, sarhoş veya bayılmış olan bir kimse kendine geldiği zaman kendisinde meni bulacak olsa, gusletmesi gerekir. Mezi bulacak olsa gerekmez.

    6-) İttifakla, hayız ve nifas kanı kesilen kadının gusletmesi gerekir.

    7-) Hanefi mezhebine göre, şehvet olmaksızın dayak atılmaktan, ağır bir yük kaldırmaktan ve yüksek bir yerden düşmekten dolayı meni gelirse gusül gerekmez. Fakat Şafii mezhebine göre bu gibi durumlarda da gusül gerekir.

 Guslün farzları;
Hanefi mezhebine göre, guslün farzı üç tanedir;

    1-) Ağza su vermek,

    2-) Burna su vermek,

    3-) Bütün vücudu kuru bir yer kalmamak şartıyla yıkamaktır.

    Şafii mezhebine göre, niyet etmek ve bütün vücudu yıkamak üzere guslün farzı ikidir.

Yapılan guslün sahih olması için dikkat edilecek hususlar;

1-) Vücut yıkanırken, iğne ucu kadar bir yerin kuru kalmamasına dikkat edilmesi, kulaklara ve göbek çukuruna suyun ulaştırılması sağlanmalıdır. Suyun saçların, sakalların, kaşların, bıyıkların sık olsalar bile aralarına ve altlarındaki deriye ulaşması gereklidir. Bunların araları ve altları kuru kalırsa, gusül tamamlanmış olmaz.

    2-) Tırnakların arasında kalan kurumuş çamur ve hamurların ve gözdeki çapakların altlarına da su ulaştırılmalıdır. Kadınların sürdükleri oje, ruj ve benzeri makyaj malzemeleri suyun alta geçmesine mani olduğu için alınan gusül sahih olmaz.

    3-) Bir kimse guslettikten sonra bedeninden bir yerin kuru kaldığını anlarsa yeniden gusül yapması gerekmez. Yalnız o kuru kalan yerleri yıkaması yeterlidir.

Guslün sünnetleri;
Hanefi ve Şafii mezhebine göre, guslün sünnetleri şunlardır;

    1-) Gusle niyet ederek başlamak Hanefi mezhebine göre sünnettir. Şafii mezhebine göre niyet farzdır.

    2-) Gusülde önce eller, sonra avret yeri yıkanmalı, eğer bedende bir pislik varsa temizlenmelidir.

    3-) Gusülden önce sünnet üzere namaz abdesti gibi bir abdest alınmalıdır. Bir kap içinde veya toprak üzerinde yıkanıldığı zaman, ayakları yıkamayı sona bırakmalıdır.

    4-) Guslederken konuşulmamalıdır.

Cünüp olan kimselere haram ve mekruh olan şeyler;
Hanefi ve Şafii mezhebine göre, cünüp olan kimselere haram olan şeyler şunlardır;

    1-) Namaz kılmak, bir ayet bile olsa Kur’an-ı Kerim okumak haramdır. Ancak hamd ve dua ile ilgili ayetleri, dua ve zikir niyeti ile okumakta bir sakınca yoktur.

    2-) Kur’an-ı Kerime el sürmek ve onu tutmak haramdır. Ancak Hanefi mezhebine göre, Kur’ana yapıştırılmamış bir kılıf veya bir sandık içinde onu taşımak caizdir.

    3-) Dini kitapların her hangi birini el ile tutup okumak ve abdest almadan bir şey yiyip içmek veya uyumak ya da ikinci defa cima yapmak mekruhtur.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2015, 20:36:04 Gönderen: ۩ Bilgin ۩ »
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Gusül Gerektiren Haller ve Farz ve Sünnetleri
« Posted on: 23 Eylül 2020, 13:07:17 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Gusül Gerektiren Haller ve Farz ve Sünnetleri rüya tabiri,Gusül Gerektiren Haller ve Farz ve Sünnetleri mekke canlı, Gusül Gerektiren Haller ve Farz ve Sünnetleri kabe canlı yayın, Gusül Gerektiren Haller ve Farz ve Sünnetleri Üç boyutlu kuran oku Gusül Gerektiren Haller ve Farz ve Sünnetleri kuran ı kerim, Gusül Gerektiren Haller ve Farz ve Sünnetleri peygamber kıssaları,Gusül Gerektiren Haller ve Farz ve Sünnetleri ilitam ders soruları, Gusül Gerektiren Haller ve Farz ve Sünnetleri önlisans arapça,
Logged
11 Haziran 2014, 20:36:25
Pelinay
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 8.696


« Yanıtla #1 : 11 Haziran 2014, 20:36:25 »

Esselamü aleykum; emeğinize sağlık..yine çok önemli bir konuyu açıklamışsınız..Mevlam razı gelsin....Mevlam okuduğumuz ,öğrendiğimiz her harfin mükafından sizleri de ziyadesiyle nasiplendirsin  inşallah...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
12 Kasım 2014, 23:58:30
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.085


« Yanıtla #2 : 12 Kasım 2014, 23:58:30 »

Aleykümselam.Rabbim razı olsun paylaşımdan hocam.Bu konulara dikkat edelim inşallah.Ne durumda gusul alınır,nasıl alınır bilelim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
02 Ağustos 2015, 23:29:59
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.169Site
« Yanıtla #3 : 02 Ağustos 2015, 23:29:59 »

Ve aleykümüsselam ve rahmetüllah,  Temizlik konusu hem zahiri hem de batini anlamda çok önemlidir.  Rabbim ( celle celaluhu ) bizleri temizliginin önemine göre hareket edenlerden eylesin.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
03 Ağustos 2015, 02:08:07
İkraNuR
Öğrenci Grubu
***
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3.427« Yanıtla #4 : 03 Ağustos 2015, 02:08:07 »

temizlik çok ama çok önemlidir. bu konuda çok dikkat etmeliyiz. Rabbim paylaşım için razı olsun.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &