> Forum > ๑۩۞۩๑ İlim Dünyası Online Dergi Dünyası ๑۩۞۩๑ > Semerkand Aylık Aile Dergisi > Başyazı > Ramazan bulunmaz bir fırsattır
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ramazan bulunmaz bir fırsattır  (Okunma Sayısı 784 defa)
30 Eylül 2011, 18:37:38
Safiye Gül

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 15.436


« : 30 Eylül 2011, 18:37:38 »RAMAZAN BULUNMAZ BİR FIRSATTIR

Eylül 2009 48.SAYI

Yüce Rabbimiz’in kullarına rahmetini bol bol dağıttığı Ramazan ayını idrak ediyoruz bu ay. Şeytanların bağlandığı ve kullar arasında ilahi muhabbetin arttığı bu mübarek ayda, günahlarımıza tövbe edip, her zamankinden daha çok hayır ve sevap işlemeye gayret göstermeliyiz. Zira Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadislerinde Ramazan’a erişen Müslümanlar’ı şöyle müjdelemektedir: “Ramazan ayının ilk gecesi gelince sekiz cennetin bütün kapıları açılır. Bu ay boyunca cennet kapılarından hiçbiri kapanmaz. Cenab-ı Hak bir nidacıya şöyle ilan etmesi için emir verir: ‘Ey hayır arayan kişi, gel! Ey kötülükte ileri giden kişi, kötülükleri bırak! Günahlarının bağışlanmasını dileyen yok mu, bağışlansın! Dilekte bulunan yok mu, dileği verilsin! Tövbe eden yok mu, tövbesi kabul edilsin!’ Bu durum fecir doğup sabah oluncaya kadar böyle devam eder. Allah Teala her gece iftar vakti azabı hak etmiş bir milyon kişiyi cehennemden azat eder.”

RAMAZAN AYINDA ÇOKÇA KUR’AN OKUMALI

Kur’an-ı Kerim’in bizlere hediye edildiği bu mübarek ayda yüce kitabımızı daha çok okumaya gayret etmeliyiz. İmam Rabbani Hazretleri bu konuyla ilgili şunları söylemektedir: “Ramazan ayı ile Kur’an hatmini bir araya toplayan kimsenin, Ramazan ayının bereket ve hayırlarından mahrum kalmaması umulur. Bu ayın gündüzlerinde bulunan bereket diğer aylarınkine benzemez. Gecelerinde bulunan hayırlar da başka ayların geceleri ile kıyas edilemez.”

RAMAZA’NIN BEREKETİ TÜM HAYATIMIZA YAYILSIN

Efendimiz (s.a.v) “Ramazan sağlam olduğu (güzelce, gereği gibi değerlendirildiği) vakit, bütün sene sağlam geçer” buyurmuşlardır. Hadis-i şerifte belirtildiği üzere Ramazan’ın bereketinin tüm yıla, hatta tüm ömrümüze geçmesi niyetiyle bu ayda kötü alışkanlıklarımızdan, günahlarımızdan kurtulmaya çalışmalı, hayırlarımızı arttırmalıyız. Namaz kılmayanlar bırakmamaya niyet ederek namazlarına başlamalı, gıybet, yalan gibi çeşitli kötü alışkanlık ve günahlardan kurtulamayanlar tövbe ederek hayra yönelmelidir. 

Niyetimiz halis olduğunda ve azmettiğimizde inşallah Rabbimiz’in lütfuna erişebiliriz. Zira O, kullarına çokça rahmet edendir ve bizleri şöyle müjdelemektedir: “Ey iman edenler! Eğer siz Allah’a (Allah’ın dinine) yardım ederseniz, O da size yardım eder, ayaklarınızı kaydırmaz” (Muhammed, 7)

ÇOCUKLARIMIZA RAMAZAN’I SEVDİRELİM

Kullar arasındaki muhabbet bağını güçlendiren Ramazan ayında ailemizle birlikte ibadet ve hayırlar yapmaya özen göstermeliyiz. Çocuklarımıza dini vecibeleri sevdirmek ve kulluk bilinci kazandırmak için Ramazan bulunmaz bir fırsattır. Zira Gavs-ı Bilvanisi Hazretleri (k.s) bir sohbetinde, “Ramazan ayında Peygamberin ümmeti arasına girip günaha teşvik etmesinler diye bütün şeytanlar bağlanır. Ramazanda işlenen bütün günahlar nefsi emmaredendir. Şeytandan değildir, zira şeytanlar bütün Ramazan ayı boyunca bağlıdırlar.  İnsanlara zarar veremezler...” buyurmuştur.

Şer yollarının kapandığı, rahmetin cömertçe sunulduğu bu ayda, iftar ve sahur sofralarının bereket ve muhabbetini paylaştığımız yavrularımıza orucun güzelliğini anlatmalı, bu aydaki rahmet ve hikmetleri kavramalarını sağlamalıyız. Aile bireylerimize her zamankinden daha özenli ve şefkatli davranarak Ramazan’ın kullar üzerindeki güzel tesirlerini göstermeliyiz. Öyle ki bir dahaki Ramazan’ı büyük bir özlemle bekler olsunlar…

PERDELER KALKSAYDI…

Bir Ramazan günü Hasan-ı Basri (rah), kahkaha ile gülen ve eğlenen bir grubun yanından geçerken onlara şöyle der: “Şüphesiz Allah, Ramazan ayını kulları için, ibadet ederek birbirini geçecekleri bir yarış sahası olarak yaratmıştır. Bu ayda bir grup insan (kulluk ederek) öne geçer ve kurtuluşa erer. Bir gurup insan da geri kalır ve kaybedenlerden, hüsrana uğrayanlardan olur. Boş işlerle uğraşanların hüsrana uğradığı, öne geçenlerin ise kurtuluşa erdiği böyle bir ayda, boş işlerle oyalanarak gülen ve eğlenen kimselere şaşılır. Böyle bir nimetten mahrum kalırlar. Beni iyi dinleyin! Allah’a yemin ederim ki, eğer Allah Teala perdeyi kaldırsaydı (hakikatleri ortaya çıkarsaydı), iyilik yapan kimseler iyilik yapmaya devam etmekle, kötülük yapanlar da yaptığı hataları telafi etmekle meşgul olurdu. Yani amelleri makbul olanların sevinci, onların boş şeylerden daha çok uzaklaşmasına, amelleri reddolunan kimselerin hasreti de, gülme ve eğlenme kapısının kapanmasına sebep olurdu.”

M. Saki EROL

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Ramazan bulunmaz bir fırsattır
« Posted on: 30 Kasım 2020, 04:12:36 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ramazan bulunmaz bir fırsattır rüya tabiri,Ramazan bulunmaz bir fırsattır mekke canlı, Ramazan bulunmaz bir fırsattır kabe canlı yayın, Ramazan bulunmaz bir fırsattır Üç boyutlu kuran oku Ramazan bulunmaz bir fırsattır kuran ı kerim, Ramazan bulunmaz bir fırsattır peygamber kıssaları,Ramazan bulunmaz bir fırsattır ilitam ders soruları, Ramazan bulunmaz bir fırsattırönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &