ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > İslam Tarihi Eserleri > Ashabı Kiram > Hz.Atike Binti Zeyd
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hz.Atike Binti Zeyd  (Okunma Sayısı 1159 defa)
03 Ekim 2010, 17:35:51
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 03 Ekim 2010, 17:35:51 »2)Aşere-i mübeşşereden Hz. Said b. Zeyd’in kızkardeşi: Hz. ÂTİKE binti ZEYD


Babası haniflerden Zeyd b. Amr el Kureyşiyye, annesi Ümmü Kum binti Abdullah idi. Kardeşi Hz. Said b. Zeyd aşere-i mübeşşeredendir. Kendisi  İslâmiyet’i ilk kabul eden kadın sahabelerden biridir. Hz. Âtike binti Zeyd'in doğum ve ölüm tarihleri kesin olarak belli değildir.
 

Mekke'de İslâmiyet’i kabul etmiş olup hicreti nebeviyye esnasında Medine'ye göç ederek hicret sevabını kazanmıştır. Hicretten sonra Hz. Ebu Bekir (r.a)'ın oğlu Abdullah b. Ebi Bekir (r.a) ile evlenmiştir. Hz. Âtike binti Zeyd. (r.anha) göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahipti. Kocası Abdullah onunla sürdüğü zevk ve safa dolu bir hayattan etkilenerek dini vecibelerden olan cihad farizasını îfâda bile tekasül gösterdiğinden babası Hz. Ebu Bekir (r.a) tarafından boşanmalarını ısrar etmiştir.


Önceleri Hz. Abdullah bu ısrara direndi ise de nihayet buna güçlükle razı olarak hanımını boşadı. Fakat bu ayrılık ona çok zor geldi. Günden güne erimeye başladı. Duyduğu acıyı terennüm ettiği bir gece oğlunun ızdırabını duyan Hz. Ebu Bekir (r.a) onun yeniden Âtike ye dönmesine izin verdi. Tekrar eski karısı ile oğlunu evlendirdi. Mutlu aile yaşantılarına kaldıkları yerden devam ettiler. Tabi cihadı terk etmeden.

 
Hz. Abdullah (r.a) Taif muhasarasına katıldı. Muhasara sırasında bir ok saplanması sonucu ağır yaralandı. Peygamber Efendimiz'in vefatından kırk gün sonra yarası deşildi ve bunun neticesinde vefat etti. Hanımı Âtike kocasının vefatı üzerine mersiye söyledi. Mersiyesinde "sıcak gözyaşlarını dinmeyecek..' dedi.

 
Hz. Abdullah, dul kalması halinde bir daha evlenmemesi için karısına oldukça yüklü bir servet bırakmış ve yemin ettirmişti. Fakat vefatından bir sene sonra, hicretin 12. yılında Hz. Ömer (r.a) Âtike ile evlenmek istemiştir. Bu teklife Hz. Âtike (r.anha)'nın cevabı şu olmuştur. "Abdullah bana kendisinden sonra evlenmemem için bir bahçe vermişti." Hz. Ömer' "Öyleyse meseleyi sor, fetva iste" dedi. O da Ali b. Ebi Tâlib'e sordu. "Sana verdiği serveti ve bahçeyi ailesine iade et." Böylece dini vecibe ortadan kalkınca Hz. Ömer ile evlenmiştir.

 
Düğün yemeğine Hz. Ömer (r.a) bir çok kişiyi bu arada Hz. Ali'yi de davet etmişti. Hz. Ali (r.a) Âtike'ye Abdullah'a aralarında geçen evlenmeme konusunu hatırlatmak isteyince Hz. Ömer "Ya Ali, Allah (c.c) iyiliğini versin, hanımımı aleyhime çevirme!" dedi.
 

Hz. Âtike binti Zeyd (r.anha) çok dindardı. İbadetine düşkündü. Bilgili ve becerikli idi. Şair ruhlu bir kadın sahabiye idi. Kendisinden birkaç hadis-i şerif rivayet edilmiştir.

 
Hz. Ömer (r.a) ile evlenmeden önce namazını Mescid-i Nebevi'de cemaatle kılmasına engel olmayacağına dair söz aldı. Netekim Hz. Ömer (r.a) Ebu Lü'lü tarafından mihrapta şehit edilmesi sırasında Âtike mescidde bulunuyordu.

 
Bir defasında Bahreyn'den Hz. Ömer'e bir miktar misk gelmişti. "Tartmasını becerebilen bir kadın olsa da bunu terazi ile taksim ederek münasip olan herkese hissesini versem" dedi. Âtike "ben terazi ile ölçmesini güzel beceririm, ver tartıp böleyim" dedi. Hz. Ömer, sükût etti. Sonra da, "sen tartarken eline bulaşan miskleri vücuduna sürersin de böylece herkesten fazla koku almış olursun" diye razı olmadı.


Yine bir defasında da Rum kralının karısına bir kavanoz misk gönderen Atike'ye, Rum kralının hanımı içine mücevher doldurup göndermişti. Hz. Ömer karısına misk için verdiği bir dinarı verip mücevherleri Beytül-Mal'e koymuştur.

 
Hz. Ömer şehadetinden sonra Hz. Âtike, Zübeyr b. Avvam (r.a) ile evlendi. O'nun şehadetinden sonra Hz. Hüseyin (r.a) ile evlenmiştir. Bazı rivayetlerde ise Hz.Ömer'den önce kardeşi Zeyd b. Hattab ile evlendiği ve onun Yemame'de şehit olması üzerine Hz. Ömer ile evlendiği söylenmiştir. Fakat kesin değildir.

 
Takdîr-i ilâhiyenin cilvesine bakın ki bu güzelliği ve kocalarını mutlu etmesiyle meşhur olan Hz. Atike'nin evlendikleri hep şehit olmuştur. Hz. Ömer'in şehadetinden sonra, halk arasında "Kim kahramanca ölmek istiyorsa Âtike ile evlensin" sözü meşhur olarak  yayılmıştır.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Hz.Atike Binti Zeyd
« Posted on: 16 Temmuz 2020, 20:42:45 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Hz.Atike Binti Zeyd rüya tabiri,Hz.Atike Binti Zeyd mekke canlı, Hz.Atike Binti Zeyd kabe canlı yayın, Hz.Atike Binti Zeyd Üç boyutlu kuran oku Hz.Atike Binti Zeyd kuran ı kerim, Hz.Atike Binti Zeyd peygamber kıssaları,Hz.Atike Binti Zeyd ilitam ders soruları, Hz.Atike Binti Zeydönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &