> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Eğitim > Anne baba eğitiminde yeni teknikler > Televizyon ve Sinemanın Zararlı Etkilerine Karşı:
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Televizyon ve Sinemanın Zararlı Etkilerine Karşı:  (Okunma Sayısı 662 defa)
10 Ocak 2012, 06:13:31
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 10 Ocak 2012, 06:13:31 »Televizyon ve Sinemanın Zararlı Etkilerine Karşı:

UYGULAYIN
Televizyon ve sinemanın zararlı etkilerine karşı:
1 Çocuklara zorla bir iş yaptıramazsınız. Televizyon konusun¬da da onları zorlamayın.
2 Evde televizyon izleme vakitleri oluşturun. Her çocuğa ait ve¬ya birlikte bir zaman tayin edin. Bu zamanı da kontrol edin. Eğer başlangıçta böyle bir kural koyarsanız, bu devam eder.
3 Çocuğunuzun televizyon ve sinema zevkine engel olmadan onlara alternatifler sunun. Mesela bir video alın, onların hoşla¬rına gidecek kasetler izletin. Eğer bilgisayar varsa eğitim düze¬yi iyi olan CD'ler alın, izletin. Hem çocuğun izleme zevki tat¬min olur, hem de çocuk izlerken müspet olarak eğitilmiş olur.
4 Televizyon karşısında geçirilen zaman artınca aile içinde de birtakım problemler ortaya çıkıyor. Çocuğun ana babayla olan münasebetleri kopuyor, anne baba, çocuğuyla konuşa¬mıyor, onun dertlerini paylaşamıyor. Bunun için, anne baba mutlaka dikkat etmelidir.
5 Bir başka problem de, kardeşler arasındaki yardımlaşmayı zayıflatmasıdır. Çocuklar televizyon seyredeyim derken, kardeşlerine yardım edemiyorlar, onların problemleriyle ilgi¬lenemiyorlar. Böyle olunca kardeşler arasındaki sevgi bağları da zayıflıyor. Ayrıca, televizyonu ölçüsüzce seyredince der¬slerine çalışamıyor, uykusuz kalıyorlar. Bu gibi problemler ana baba ve çocukların birlikte verecekleri çabayla çözülür. Ana baba kendi üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.
6 Düzensiz televizyon seyretmek çocuğun beden ve ruh sağlığı¬nı olumsuz bir şekilde etkiliyor. Televizyonu ölçüsüz seyre¬den çocuklarda şişmanlık ve bundan kaynaklanan başka has¬talıklar, duruş bozuklukları, göz hastalıkları, uykusuzluk ve uykusuzluğun meydana getirdiği hastalıklar görülmektedir. Ruhi bakımdan ise değişik etkileri var. Kardeşlerimiz çok te¬levizyon seyrederken paylaşma, yardımlaşma, sevme gibi duygulardan uzaklaşıyor; seyrettikleri filmlerin tesiriyle ger¬çek hayattan uzaklaşıyor, filmlerdeki dünyada yaşamaya baş¬lıyorlar. Anne baba bu ayrıntıyı zamanında görerek tedbir al¬malıdır.
7 Televizyonun bir başka olumsuz etkisi de reklamlarla ilgili... Çocuklar reklamların abartılı ve çoğu zaman anlatılanlardan çok uzak olduğunun farkına varamıyorlar. Bunlardan hoşla¬rına gidenleri almaları için ailelerine baskı yapmaya başlı¬yorlar. Bu yüzden de ailelerle çocuklar arasında sürtüşme ve kırgınlık oluşuyor. Bunun için çocuk, yalnızca belirlenen programları izlerse, reklamın kötü etkisinden kurtulmuş olur.
8 Televizyonun etkisine karşı evde alternatif programlar yapıl¬malıdır. "Kitap okuma gecesi", "şiir okuma saati", "hikâye veya günlük yazma vakti" gibi etkinlikler olabilir.
9 Çocukların yaşı ilerleyince, anne babalar çocuklarıyla ko¬nuşup, televizyon programları konusunda onları bilinçlen¬dirmelidir.
SON SÖZ
Anne babanın en önemli görevi, çocuklarını televizyona değil, televizyonu çocuklarına esir etmektir.
Bir işin yapılmasını istiyorsanız, onu önce siz yapın.
Evde dostluk havası oluşturmak için, hafif bir gülümseme yeterlidir. Asık surat ise, her şeyi alt üst eder.
Çocuk saf ve temiz bir dünyadır. Kendi yanlışlarımızla onları kirletmeye hakkımız yoktur.
Çocuğunuzu kötü bir alışkanlıktan kurtarmak için, ona güzel davranışlarla yeni örnekler sunun.
Çocuğa davranışlarla doğrular gösterilmezse, konuşmanın etkisi olmaz.
Çocuk Gelişimi Konusunu Öğrenin

Çocuğu çözme, onu tanıma ve isteklerini anlama işi; bir anne babanın en önemli görevidir.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Televizyon ve Sinemanın Zararlı Etkilerine Karşı:
« Posted on: 01 Kasım 2020, 04:12:43 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Televizyon ve Sinemanın Zararlı Etkilerine Karşı: rüya tabiri,Televizyon ve Sinemanın Zararlı Etkilerine Karşı: mekke canlı, Televizyon ve Sinemanın Zararlı Etkilerine Karşı: kabe canlı yayın, Televizyon ve Sinemanın Zararlı Etkilerine Karşı: Üç boyutlu kuran oku Televizyon ve Sinemanın Zararlı Etkilerine Karşı: kuran ı kerim, Televizyon ve Sinemanın Zararlı Etkilerine Karşı: peygamber kıssaları,Televizyon ve Sinemanın Zararlı Etkilerine Karşı: ilitam ders soruları, Televizyon ve Sinemanın Zararlı Etkilerine Karşı:önlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &