> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Eğitim > Anne baba eğitiminde yeni teknikler > Kekemeliğin Çıkış Nedeni
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kekemeliğin Çıkış Nedeni  (Okunma Sayısı 776 defa)
10 Ocak 2012, 05:55:46
Ekvan
Varlıklar, alemler, dünyalar. (Evren).
Tecrübeli Üyeler
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 19.233


« : 10 Ocak 2012, 05:55:46 »KEKEMELİĞİN ÇIKIŞ NEDENİ


Kekemeliğin, genellikle erkek çocuklarda, kızlardan dört beş kat yüksek olduğu görülmektedir. Kimi araştırmacılar kekemeliğin ateşli hastalıkları izlediğine dikkat çekmişlerdir. Gözlemler bu gö¬rüşü destekler niteliktedir. Zira kekeme çocukların geçmişleri ince¬lendiğinde çeşitli hastalıklara, yaralanmalara ve ruhi rahatsızlıklara rastlanmaktadır.
Kekemeliğin başlangıcı konusunda ülkemizde yapılan bir araş¬tırmada, ruhi yaşantının başlatıcı etken olarak sıklıkla görüldüğü ortaya çıkmıştır. Son bir yıl içinde kekelemeye başlayan 75 çocu¬ğun incelendiği bir başka araştırmada da kekemeliğin büyük ço¬ğunlukla belirgin bir korkutucu olayı izlediği görülmüştür.
Kekemeliğin önemli sebeplerinden birisi de ebeveyn ile çocuk arasında kurulan ilişkinin derecesidir. Eğer ebeveynler aşırı titiz ve kuralcı ise, çocukların kekeme olma ihtimali de artmaktadır. Çün¬kü bu tür ebeveynler çocuğu sürekli kontrol altında tutmakta, ken¬di başına hareket etmesini engellemektedirler. Özellikle çocuğun konuşmasına aşırı önem verirler. "Efendim"siz, "Lütfen"siz konuş¬turmazlar. Bir yere gezmeye gittiklerinde çocuğun yanlarından ay¬rılmasına, serbestçe dolaşmasına, varsa yaşıtları ile oynamasına mü¬saade etmezler. Kısaca çocuktan yaşının üstünde bir edeb ve düzen beklerler. En küçük bir hatasında çocuğu ağır bir dille eleştirirler. Böyle bir ortamda, konuşmaya yeni başlamış bir çocuk neyi söyle¬yip, neyi söylemeyeceğini bilemez. Hangi sözüne ebeveynin tepki göstereceğini kestiremez. Çocuk bu tepkiyi kestirememesine rağ¬men, ebeveynin önceki tepkilerini iyi bildiğinden sürekli tedirgin ve gergindir. Ağzından çıkacak yanlış bir sözün başına büyük işler açacağının farkındadır. Böyle bir ortamda çocuk, ister istemez ko¬nuşurken sık sık duracak, hata yapmamak için kendini zorlayacak¬tır. İşte kekemelik, bu duraklamaların ve iç sıkıntıların dile yansı¬masından başka bir şey değildir. Kekemeliğe yatkınlığı olmayan bir çocuk, bunun yerine başka bir ruhi belirti de gösterebilir. Misal: Bazı tikler geliştirebilir, tırnaklarını kemirebilir.
Kekemeliğin ortaya çıkışı, hiç kuşkusuz çocuğun sosyal duru¬munu da etkiler. Çocuk, alay konusu olmaktan korktuğu için ko¬nuşmaktan çekinir. Her an yeniden kekeleyeceği korkusu içindedir.
Bu durumdaki çocukta zamanla kekemeliğin yanı sıra çekingenlik, utangaçlık, güvensizlik de görülebilir; çocuğun okul başarısı, arka¬daş ilişkileri de bozulabilir. Özellikle baskının fazla olduğu aileler¬de bu vb. uyumsuzluk belirtilerini sıkça görmek mümkündür. (Ge¬zer, 196: 87-90)
NASIL BİR TEDAVİ
Konuşma bozukluğu ve kekemelik güçlüğünün iki temel tedavi yöntemi vardır.
1 Telkin ve ilaçla...
2 Bol bol sesli kitap okumakla...
Anne babalar, konuşma güçlüğü çeken çocuklarına bol bol sesli olarak kitap okutmalı ve kendileri de zaman zaman buna iştirak et¬melidirler.
Ayrıca, kekeme çocuğa her gün 15-20 dakikalık bir sunuş yaptı¬rılması, problemi ciddi ölçüde azaltır.
En önemlisi de, anne babanın çocuğu sürekli konuşturarak, bir anlamda çocuğu topluma hazırlamaları gerekir.
SON SÖZ
Konuşma güçlüğü çeken çocuklar, alay konusu olmaktan kork¬tukları için, konuşmaktan da çekinirler. Bu ise, utangaçlık, kendine güvensizlik ve toplumdan dışlanma gibi tehlikeli sorunlara yol açar. Bu şekilde arkadaş ilişkileri bozulabilir ve okul başarısı etkilenir.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Kekemeliğin Çıkış Nedeni
« Posted on: 23 Kasım 2020, 21:42:03 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kekemeliğin Çıkış Nedeni rüya tabiri,Kekemeliğin Çıkış Nedeni mekke canlı, Kekemeliğin Çıkış Nedeni kabe canlı yayın, Kekemeliğin Çıkış Nedeni Üç boyutlu kuran oku Kekemeliğin Çıkış Nedeni kuran ı kerim, Kekemeliğin Çıkış Nedeni peygamber kıssaları,Kekemeliğin Çıkış Nedeni ilitam ders soruları, Kekemeliğin Çıkış Nedeniönlisans arapça,
Logged
07 Ekim 2018, 01:23:01
Nur-u Yehma
Dost Üye
*****
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 414


« Yanıtla #1 : 07 Ekim 2018, 01:23:01 »

Baskıcı ve otoriter bir ebeveyn çocuğu üzerinde olumsuz bir etki bırakır hatta onun konuşmasını geriletir. Çocukla alay edilir, konuşması kesilirse çocuk kendini daha da çeker konuşmak istemez böyle böyle kekemelik oluşmaya başlar. Erkeklerde kekemelik kızlara oranla daha çoktur. İşin neticesinde bizim geldiğimiz yer anne ve babanın çocuğuna nasıl davrandığı ona olan yaklaşımı çok önemlidir.
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &