ilitam ,arapça klavye, ilahiyat, önlisans > Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Hadis Eserleri > Ahkam Hadisleri > Erkeğin Kadından Artan Su İle Gusletmesi
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Erkeğin Kadından Artan Su İle Gusletmesi  (Okunma Sayısı 1696 defa)
25 Ağustos 2010, 06:26:03
Zehibe

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 31.682Site
« : 25 Ağustos 2010, 06:26:03 »Erkeğin Kadından Artan Su İle Gusletmesi

 

Gusletmeleri gereken karı kocanın evlerindeki banyoda aynı kaptan su alıp birlikte yıkanmaları konu edilirken, kullandıkları su­yun müsta'mel olup olmayacağı üzerinde durulmuştur.

Bilindiği gibi Resûlüllah (a.s.) Efendimiz zamanında şimdiki gibi evlerde musluklardan su akmazdı. Büyükçe kaplara su dolduru­larak ihtiyaç giderilirdi. Aynı zamanda yıkandıkları yer de evin bir köşesinde daracık bir bölümden ibaretti. İçine iki kişi girince bir üçüncüsüne yer kalmazdı. Bazı evlerde ise bu bölümler de yoktu, uygun olan bir köşesinde banyo yapılırdı. O bakımdan yanıbaşlarındaki kaptan su alıp yıkanırken vücuda dokunan suyun tekrar kaba dökülmesi veya sıçraması her zaman mümkündü. Kadın yal­nız başına yıkanırken belki bu hususa dikkat etmeyebilir, böylece kapta artan suyun müsta'mel duruma gelmesine neden olurdu. Faz­la su bulmakta zorluk çeken o ailenin erkeği gusletmesi gerektiğin­de kalan su ile yıkanmak durumunda kalabilirdi. Resûlüllah (a.s.) Efendimiz, hem kalan suyun müsta'mel olmaması, hem su sıkıntısı çekilmemesi, hem de gönül rahatlığı içinde vâcib olan guslün ye­rine getirilmesi için bazı uyarılarda bulunmuş ve fiilî örneklerini vermiştir.

Tabii ki, bu husus az bir suyun mevcut olduğu zamanla ilgili­dir. Göl, ırmak, büyükçe havuz gibi yerlerde suyun müsta'mel, yani kullanılmış bir hale geçmesi söz konusu olmayacağından karı koca hem birlikte, hem ayrı ayrı suyu avuçlamadan veya ellerinde bir kap bulundurmadan yıkanabilirler. Aynı zamanda günümüzde bir­çok evlerdeki mevcut banyolarda musluk bulunuyordur. Yıkanmak isteyen kadın veya erkek yalnız başına istediği gibi yıkanabilir, su­yun müsta'mel olması endişesi akla bile gelmez.

Şimdi bu konuyla ilgili hükme mesned kabul edilen hadis-i şe­rifi nakledelim, sonra da gereken fıkhi hükümleri belirleyelim:

el-Hakem b. Amr el-Gıffarî'den (r.a.) yapılan rivayete göre:

"Resûlüllah (a.s.) Efendimiz erkeğin kadının abdest suyundan arta kalanı ile abdest almasını men'etmiştir."[44]

Bu konuda sahîh kabul edilen ikinci bir hadîs ise şöyledir:

"Resûlüllah (a.s.) Efendimiz kadının erkekten arta kalan su ile, erkeğin de kadından arta kalan su ile  gusletmesini men'etmiştir, "beraberce suyu avuçlayıp (öylece yıkansınlar)" buyurmuştur."[45]

İki hadîsin açık delâletinden şu hükümler anlaşılmaktadır:

1- Abdest alan veya gusleden kadından arta kalan su ile erkeğin abdest alması veya gusletmesi caiz değildir.

2- Bunun aksine bir durumda da yine öyle...

3- Kadın ile kocasının birlikte yıkanmasında bir sakınca yoktur.

4- Birer birer yıkandıkları zaman dikkatsizlik yüzünden arta kalan suya kullanılan suyun akması veya serpilmesi neticesi müsta'mel olabilir.

5- Kadın ayhali ise arta kalan suya necaset karışmış olabilir.

6- Bunun gibi erkek yalnız yıkandığında arta kalan suya yine dikkatsizlik sonucu tiksindirici bazı şeyler karışmış olabilir.

Müctehid imamların ictihad ve görüşleri:

a) Ahmed b. Hanbel ve İshak, kadın yalnız başına yanındaki kaptan su alıp yıkanırsa, bilâhare erkeğin o sudan abdest almasının veya gusletmesinin caiz olmadığını söylemişlerdir.

b) İbn Ömer, Şa'bî ve Evzâî'ye göre, kadın ayhalinde bulunu­yorsa, o takdirde erkeğin arta kalan sudan abdest alması veya gus­letmesi caiz değildir...

Diğer müctehid imamlar, bununla ilgili hadisi muztarib gör­dükleri için hükme mesned seçmemişler, bunun aksine Ahmed b. Han­bel, Ebû Dâvud, Nesâi ve Tirmizî'nin rivayet ettikleri Cefne hadî­sini sahih gördükleri için onunla ihticac edip abdest alan veya gus­leden kadından arta kalan su ile erkeğin ve erkekten arta kalan su ile kadının abdest alması veya gusletmesinin cevazına kail olmuş­lardır. İleride sözünü ettiğimiz hadîsi ilgili meseleyi işlerken nak­ledeceğiz...

el-Hakem'den rivayet edilen hadis hakkında Buhari: "Hakem’in hadîsi sahih değildir" demiştir. İbn Hibban ise bu hadîsin sahih olduğunu söylemiştir. İmam Nevevî ise bu husustaki tesbitini şöyle belirtmiştir:

"Hadîs hafızları bu hadisin zayıf olduğunda ittifak et­mişlerdir." İbn Hacer ise, Nevevî'nin bu sözünü garip karşılamıştır.[46]

Hadîsin sıhhatında şüphe ortaya çıkınca, Resûlüllah (a.s.) Efen­dimizin, ezvac-ı tahirattan bazısının teştteki sudan guslettikten son­ra onunla abdest alması ve "Doğrusu su cünüb olmaz" buyurması bu konuda en sağlam hüccet olarak bulunuyordur.

O halde dikkat edildiği takdirde abdest alan veya gusleden ka­dından arta kalan su ile erkeğin; erkekten arta kalan su ile kadının abdest alması veya gusletmesi caizdir. Ancak kadın ayhali olur ve yıkanırken suyun sıçrayıp serpilmesine dikkat etmez, böylece ka­lan suyu müsta'mel duruma sokarsa o takdirde ondan arta kalan su ile gusledilmez veya abdest alınmaz.

Kadın ile kocasının beraber gusletmesi, bu vaziyette birarada bulunması sakıncalı değildir. Bu, hem kavli, hem fiilî hadîslerle sa­bit olmuştur.
 
Çıkarılan Hükümler:

 

a) Büyükçe bir kaptaki sudan abdest alan veya gusleden ve­ya erkek, kullandıkları suyun o kaba sıçramasına, dökülmesine en­gel olup  dikkatlice  hareket ettikleri takdirde, birbirlerinden arta kalan su ile abdest almaları veya gusletmeleri caizdir.

b) Karı koca banyoda birlikte yıkanabilirler, birarada durup gusledebilirler. Bunda dinen bir sakınca yoktur.

Buluğu'1-Meram sahibi aynı hadîslere yer vermişse de yeterli bir açıklama ve doyurucu bir beyânda bulunamamıştır. Meselenin ihtilaflı olduğunu söylemekle yetinmiştir. Fethü'l-Allâm'da ise bazı açıklamalar yapılmıştır.[47]

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.038


View Profile
Re: Erkeğin Kadından Artan Su İle Gusletmesi
« Posted on: 31 Mart 2020, 11:02:45 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Erkeğin Kadından Artan Su İle Gusletmesi rüya tabiri,Erkeğin Kadından Artan Su İle Gusletmesi mekke canlı, Erkeğin Kadından Artan Su İle Gusletmesi kabe canlı yayın, Erkeğin Kadından Artan Su İle Gusletmesi Üç boyutlu kuran oku Erkeğin Kadından Artan Su İle Gusletmesi kuran ı kerim, Erkeğin Kadından Artan Su İle Gusletmesi peygamber kıssaları,Erkeğin Kadından Artan Su İle Gusletmesi ilitam ders soruları, Erkeğin Kadından Artan Su İle Gusletmesiönlisans arapça,
Logged
03 Eylül 2015, 19:23:14
Ceren
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 25.967


« Yanıtla #1 : 03 Eylül 2015, 19:23:14 »

Esselamu aleykum.Rabbim razı olsun bilgilerden Reyyan abla.Kadın ve erkeğin birlikte banyo yapmaları dinen caizdir.Aynı kaptan aynı anda abdest almaları de olur.Ama kadının erkenden arta kalan su ile yada erkeğin kadından arta kalan su ile gusül abdest alması caiz değildir.Çünkü suya pis şeyler bulaşmış olabilir....
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &