๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ => Zadul Mead => Konuyu başlatan: Safiye Gül üzerinde 14 Temmuz 2011, 18:50:16Konu Başlığı: Miraç yolculuğu
Gönderen: Safiye Gül üzerinde 14 Temmuz 2011, 18:50:16
 
G) HZ. PEYGAMBERDİN (S.A.) MİRACA ÇIKIŞI

 
1— Mirâc Yolculuğu:

 

Sonra Allah Rasûlü (s.a.) doğru olan görüşe göre bedeniyle, Burak üze­rine binmiş olarak Cebrail (a.s.) eşliğinde geceleyin Mescid-i Haram'dan Beyt-i Makdis'e götürüldü (İsrâ hâdisesi). Oraya indi ve Peygamberlere imam olup namaz kıldırdı.'[75] Burak'ı mescidin kapısının halkasına bağladı. Beyt-i Lahm'e indiği ve orada namaz kıldığı söylenmişse de böyle bir rivayet asla sahih değildir.

Sonra o gece Beyt-i Makdis'den en yakın semaya yükseltildi. Cebrail, O'nun adına semanın kapısının açılmasını istedi, ona kapı açıldı. Orada insanlığın babası Hz. Âdem'i gördü, ona selâm verdi. O da selâmını aldı, "Merhaba = Hoşgeldin, safa geldin." dedi ve peygamberliğini tasdik etti. Allah Hz. Peygamber'e (s.a.) sağ tarafında bahtiyarların (cennetliklerin) ruhlarını, sol tarafında bedbahtların (cehennemliklerin) ruhlarını gösterdi.

Sonra ikinci semaya yükseltildi. Cebrail, ona semanın kapısının açılma­sını istedi. Hz. Peygamber (s.a.) orada Hz. Zekeriya'nın oğlu Hz. Yahya'yı ve Hz. Meryem'in oğlu Hz. İsa'yı gördü. Onlarla buluştu ve onlara selâm verdi. Onlar da selâmını aldılar ve "merhaba" dediler, peygamberliğini tas­dik ettiler.

Sonra üçüncü semaya yükseltildi. Orada Hz. Yusuf'u gördü; ona selâm verdi. O da selâmını alıp "merhaba" dedi ve peygamberliğini tasdik etti.

Sonra dördüncü semaya yükseltildi. Orada Hz. îdris'i gördü; ona selâm verdi. O da selâmını alıp "merhaba" dedi ve peygamberliğini tasdik etti.

Sonra beşinci semaya yükseltildi. Orada İmran oğlu Hz. Harun'u gör­dü; ona selâm verdi. O da selâmını alıp "merhaba" dedi ve peygamberliğini tasdik etti.

Sonra altıncı semaya yükseltildi. Orada İmran oğlu Hz. Musa ile karşı­laştı; ona selâm verdi. O da selâmını alıp "merhaba" dedi ve peygamberliği­ni tasdik etti. Hz. Peygamber (s.a.) onu geçip gidince Hz. Musa ağladı. Ona: "Niçin ağlıyorsun?" diye sordular. O da: "Nasıl ağlamayayım! Benden son­ra peygamber olarak gönderilen bir gencin ümmetinden cennete girenler, be­nim ümmetimden girenlerden daha çok!" dedi.

Sonra yedinci semaya yükseltildi, orada Hz. İbrahim ile karşılaştı; ona selâm verdi. O da selâmını ahp "merhaba" dedi ve peygamberliğini tasdik etti. [76]


[75] Müslim'in (162) Enes'den rivayet ettiği hadiste: "Sonra mescide girdim, orada iki rekât namaz kıldım." ifadesi yer almakta; yine Müslim'in (172) Ebu Hureyre'den rivayetinde  ise, Hz. Peygamber (s.a.) şöyle anlatıyor: "Kendimi peygamberlerden bir topluluk ara- sında gördüm. Baktım, Musa ayakta namaz kılıyor. Bİr de ne göreyim, menfur adam- ıara benzer kıvırcık saçlı, güçlü kuvvetli bir adam! Bir de baktım Meryem'in oğlu İsa  (a.s.) ayakta namaz kıbyor; ona en çok benzeyen insan Urve b. Mes'ûd es-Sakafî'dir. Baktım, İbrahim (a.s.) da ayakta nama2 kılıyor; ona en çok benzeyen insan da kendisini kastederek, arkadaşınızdir. Namaz vakti girmişti, onlara imam olup namaz kıldırdım."  İmam Ahmed'in (1/257) îbn Abbas'dan rivayetinde de: "Peygamberler Mescid-İ Aksâ'-ya geldiklerinde Hz. Peygamber namaza durdu. Bütün peygamberler de O'nunla birlik­te namaza durdular" denmektedir. Hafız îbn Hacer, Fethu'l-Bârî'de Hz. Peygamber'in (s.a.), peygamberlere miraca çıkmadan önce namaz kıldırdığım söylerken, Îbn Kesîr'in görüşüne göre doğrusu peygamberlere Beyt-i Makdis'de miraca çıktıktan sonra namaz kıldırmıştır.                                                                                           ,.

[76] İbn Kayyim el-Cevziyye, Za’du’l-Mead, İklim Yayınları: 3/55-56.


Konu Başlığı: Ynt: Miraç yolculuğu
Gönderen: Mehmed. üzerinde 23 Nisan 2017, 13:29:31
Rabbim bizleri İsra mucizesinden gereken ibretleri alıp bu mucizeden doğan namaz emrini yerine getiren kullarından eylesin Rabbim paylaşım için razı olsun


Konu Başlığı: Ynt: Miraç yolculuğu
Gönderen: Ruhane üzerinde 23 Nisan 2017, 13:36:38
Efendimiz aşama aşama yedinci kat semaya çıkmıştır mirac olayı bu şekilde gerçekleşmiştir


Konu Başlığı: Ynt: Miraç yolculuğu
Gönderen: Melda üzerinde 23 Nisan 2017, 13:50:54
Selamün aleyküm . Peygamberimiz Miraçta her semaya yükseldiğinde peygamberler ile selamlaşmış. Allah razı olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Miraç yolculuğu
Gönderen: Sevgi. üzerinde 23 Nisan 2017, 20:18:34
Ve Aleyküm Selam. Mevlam bugünü cümlemize hayırlara vesile eylesin inşaAllah.


Konu Başlığı: Ynt: Miraç yolculuğu
Gönderen: Ramazan. üzerinde 23 Nisan 2017, 20:25:33
Ve ALeyküm Selam . Peygamber Efendimiz s.a.v.  , Cebrail a.s. rehberliğinde semanın katlarını bir bir çıkış ve her katta salih peygamberlerle karşılaşmış .
Rabb'im miraç gecesini hayırla hasenatla geçirmeyi nasip eylesin .

ALLAH cc razı olsun