> Forum > ๑۩۞۩๑ Kitap Dünyası - İlim Dünyası Kütüphanesi ๑۩۞۩๑ > Klasik Tarih Eserleri > Türk Sultanlar ve Saray Hayatları > Tarihte I. Mehmet Han
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tarihte I. Mehmet Han  (Okunma Sayısı 884 defa)
17 Eylül 2010, 09:10:06
ღAşkullahღ
Muhabbetullah
Admin
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 25.839Site
« : 17 Eylül 2010, 09:10:06 »Tarihte I. Mehmet Han ( 1413 - 1421 )

Osmanlı padişahlarının beşincisi ve Osmanlı Devleti´ nin ikinci kurucusu.
Babası Sultan Yıldırım Bayezid Han, annesi Germiyanoğlu Süleyman Şah´ ın kızı Devlet Hatun´ dur. Küçüklüğünden itibaren devrin en yüksek alimlerinden ders aldı. Din ve fen ilimlerini öğrendi. 1393´ de devlet idaresinde tecrübe sahibi olmak üzere Amasya´ ya sancak beyi tayin olundu.

Çelebi Mehmed, Ankara savaşından (1402) sonra parçalanan Osmanlı topraklarını yeniden bir idare altında birleştirmek için fervet devrinde (1402-1413) kardeşleri Süleyman, İsa ve Musa Çelebiler ile mücadele etti. En son 1413´ de Çamurlu mevkiinde, Musa Çelebi kuvvetlerini bozguna uğrattıktan sonra, Edirne´ de tahta çıktı. Böylece Osmanlı Devleti´ ni karşılaştığı bu büyük bunalımdan kurtararak devletin birliğini sağlayan Çelebi Sultan Mehmed, ilk olarak elden çıkan toprakları geri almaya çalıştı.

1414´ de Anadolu üzerine yürüyerek Aydın oğlu Cüneyd Bey´ in elinden Kayacık, Nif ve İzmir´i aldı. Karamanoğulları´ na ait Konya´ yı muhasara etti ise de İkinci Mehmed´ in af dilemesi ve tabiiyetini arzetmesi üzerine barış yaptı. Ancak Karamanoğlu´ nun sözünde durmaması üzerine Sultan Mehmed, şehri ikinci defa kuşatarak zabtetti (1415). Daha sonra yapılan antlaşmayla Konya´yı Karamanoğulları´ na bırakan Sultan, Beypazarı, Sivrihisar, Akşehir, Yalvaç ve Beyşehir kalelerini ülkesine kattı.

Bundan sonra, evvelce Musa Çelebi ile birleşerek kendisine karşı hareket eden ve vergisini de göndermeyen Eflak beyi Mirça üzerine yürüyen Sultan, onu Yer-Göğü´ de mağlup etti. Mirça, üç yıllık vergisini ödediği gibi, oğlunu da rehin olarak bıraktı. Rumeli´ den dönüşünde Candaroğulları üzerine yürüdü. Tosya, Çankırı ve Kalecik´ i ele geçirdi. 1419 ve 1420´de ilk defa Tuna ırmağının kuzeyine geçerek Basarabya´ ya girdi.

Çelebi Mehmed devrinin en önemli iç hadisesi Şeyh Mahmud Bedreddin isyanıdır. İslam´ a uymayan sapık fikirlerini halk arasında yayn Şeyh Bedrettin´ in çıkardığı isyan kısa sürede Karaburun´ dan Amasya´ ya kadar yayıldı. Ancak ülkeye tek başına hakim olduğu günden beri Şeyh Bedrettin´ in hareketlerini dikkatle takip eden Sultan, Şeyhin ve tarafdarlarının başlattığı bu ayaklanmayı zamanında bastırmaya muvaffak oldu. Yakalanan Şeyh Bedrettin İslam alimlerinin fetvası üzerine idam edildi.

Aynı yıl Rumeli´ de taht mücadelesine giren ve Düzmece Mustafa olarak da bilinen kardeşi Mustafa Çelebi´yi yenilgiye uğrattı. Mustafa Çelebi kaçarak Bizans İmparatoruna sığındı. Bu olaydan kısa bir müddet sonra Sultan, Edirne´ de avlanırken rahatsızlandı ve çok geçmeden de 26 Mayıs 1421´ de vefat etti. Naşı Burasa´ ya getirilerek Yeşil Türbe´ ye defn edildi.

Osmanlı Devleti´ nin ikinci kurucusu kabul edilen Çelebi Mehmed, sabırlı, azim ve irade sahibi sözüne ve vadine sadık, vakur bir hükümdar idi. Sekiz yıllık saltanatını Allahü tealanın dinine hizmet etmek ve yolunu yaymak için kuvvetli bir devlet kurmaya feda etti. Küçük ve büyük yirmi dört muharebede bulunarak kırka yakın yara aldı. İçte ve dışta daimi olarak din ve devlet düşmanlarıyla mücadele halinda iken yazdığı bir şiiri:

"Cihan hasm olsa, Hakk´ dan nusret iste!
Erenlerden dua vü himmet iste!"

beytiyle başlamaktadır. Çelebi Mehmed, memleketindeki refahtan diğer müslümanlara da pay vermek, Resul-i ekremin mübarek komşularının dualarını almak için her sene onlara hediyeler gönderme adetini başlattı. Sürre alayı adı verilen bir hey´etle gönderilen hediyeler, Mekke ve Medine´ deki mubarek yerlerin tamir ve bakımı ile fakirlerin yiyecek ve giyecekleri için sarf edilirdi.

Memleketin imarına büyük önem veren Sultan, Bursa´ da Yeşil Türbe ile bir cami, medrese ve imaret, Edirne´ de bir cami ve bedesten, Amaya´ da da oğlu Kasım için bir türbe yaptırmıştır.

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Tarihte I. Mehmet Han
« Posted on: 19 Haziran 2021, 21:46:11 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Tarihte I. Mehmet Han rüya tabiri,Tarihte I. Mehmet Han mekke canlı, Tarihte I. Mehmet Han kabe canlı yayın, Tarihte I. Mehmet Han Üç boyutlu kuran oku Tarihte I. Mehmet Han kuran ı kerim, Tarihte I. Mehmet Han peygamber kıssaları,Tarihte I. Mehmet Han ilitam ders soruları, Tarihte I. Mehmet Han önlisans arapça,
Logged
20 Ekim 2019, 18:51:54
Ceren

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 26.516


« Yanıtla #1 : 20 Ekim 2019, 18:51:54 »

Esselamu aleyküm.Osmanlı Devletini fetret devrin den çıkaran ve ikinici kurucusu sayılan I.Mehmed Handır.Rabbim razı olsun paylaşımdan kardeşim...
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
21 Ekim 2019, 06:16:09
Sevgi.
Bölüm Görevlisi
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 16.819« Yanıtla #2 : 21 Ekim 2019, 06:16:09 »

Aleyküm selâm. Bu faydalı bilgileri bizlerle paylaştığınız için Allah sizlerden razı olsun kardeşim
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
24 Ekim 2019, 09:58:12
Züleyha

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bayan
Mesaj Sayısı: 1.440


« Yanıtla #3 : 24 Ekim 2019, 09:58:12 »

Çok faydali bilgiler Allah razı olsun inşallah
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
09 Kasım 2019, 11:12:08
Mehmed.
Görevli Sorumlusu
*
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cinsiyet: Bay
Mesaj Sayısı: 17.768Site
« Yanıtla #4 : 09 Kasım 2019, 11:12:08 »

Ve aleykümüsselam Rabbim bizleri ceddimizin yolundan ayırmasın Rabbim paylaşım için razı olsun
[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı

Hizmet nimettir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &