> Forum > ๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ > Tıp Dünyası > Sigarayı bırakmanın en etkili yolu
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sigarayı bırakmanın en etkili yolu  (Okunma Sayısı 497 defa)
15 Mayıs 2011, 15:04:14
Sümeyye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 29.261Site
« : 15 Mayıs 2011, 15:04:14 »Sigarayı bırakmanın en etkili yolu


Akupunkturla sigara bırakma yöntemi, Dünya Sağlık Örgütü'nün kabul ettiği en başarılı yöntem olarak biliniyor.
Akupunkturla sigara bırakmanın Dünya Sağlık Örgütü'nün kabul ettiği en başarılı yöntem olduğunu söyleyen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Akupunktur Uygulama Kliniği Sorumlu Hekimi Dr. Berna Atay, "Akupunktur sayesinde gerginlik, uyku kalitesinin bozulması, yorgunluk, sinirlilik, dikkat eksikliği, baş ağrısı, iştah artışı gibi sigara yoksunluğu belirtileri hissedilmeden, konforlu bir şekilde sigarayı bırakmak mümkün" diyor.

"İnsan beyninde serotonin ve endorfin adı verilen iki madde vardır. 8u hormonlar rahatlık, hoşluk, keyif ve huzur gibi duygularla ilgilidir. Normalde insanlar kahkaha atınca, mullu bir haber alınca, çikolata veya güzel bir tatlı yiyince ya da bir yeri acıyınca serotonin ve endorfin düzeyi yükselir' diyen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Akupunktur Uygulama Kliniği Sorumlu Hekimi Dr Berna Atay, sigara içen kişilerde serotonin ve endorfin salgılama işinin sigara tarafından üstlenildiğini ve bu nedenle vücudun otonomisini kaybettiğini belirtiyor.

Dr. Ataya göre, keyiflenince de dertlenince de tiryakilerin "yak bir sigara' demeleri bundan ileri geliyor Tam da bu nedenle sigarayı bırakanlar, ilk hatta beyinleri serotonin salgılama işini gerçekleştiremediğinden, oldukça zor anlar yaşıyorlar. İşte bu zor anlarda devreye akupunktur tedavisi giriyor. Dr Atay, akupunkturla sigara bırakma işleminin nasıl gerçekleştiğini şöyle anlatıyor:

"Nikotin beyinde endorfin sağlayan reseptörleri, yani sinir uçlarını durdurur. Sigara içilmediğinde nikotin ortadan kalktığında, kulakta tespit edilmiş refleks noktalarına takılan akupunktur iğneleri veya lazer akupunktur, bu sinir uçlarını uyararak endorfinlerin salınmasını sağlar. Bu da kişinin sakinleşmesine, keyif ve huzur bulmasına, yoksunluk belirtilerinin (gerginlik, sinirlilik, uyku kalitesinin bozulması, yorgunluk, dilde ve başta uyuşma, boşluk hissi, konsantrasyon azlığı, dikkat eksikliği, baş ağrısı, ishal veya kabızlık ve iştah artışı) azalmasına neden olur.

Bu belirtiler geçicidir ve vücudun kendini onardığını gösterir Sigarayı bırakmak isteyen herkeste tüm yoksunluk belirtileri ortaya çıkmaz tabii. Belirtiler ilk 72 saatte şiddetlenir ve 7 ila 10 gün içinde azalarak ortadan kalkar.

Kısa sürede kesin sonuç

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Akupunktur Uygulama Kliniği'nde, sigara bırakma tedavisinde, kulak ve vücut akupunkturu uyguladıklarım belirten Dr. Atay buna ek olarak oksijen terapisi de yaptıklarını anlatıyor "Akupunktur sayesinde salgılanan endorfin, nikotin isteğinin ortadan kalkmasına neden oluyor ve böylece ilk sigarasız günler, yani sigarayı bırakırken en kritik zaman dilimi olarak kabul edilen ilk 3 gün konforlu geçiyor. Bu kritik 3 günü geçirdikten sonra ihtiyaç duyulursa, bir sonraki hatta da bir veya iki kez akupunktur uygulanabilir Ama çoğu zaman ilk bir ya da iki seansla bu iş bitiyor" diyor Dr. Atay.

"Sigara bırakmak stresli bir olay. Bir de iğnelerle kişinin stresini daha da artırmayalım diye kulak ve vücut akupunkturunu lazer akupunktur ile yapıyoruz' diyen Dr Atay. böylece hem akupunkturun etkinliğinin arttığını hem de iğne fobisi olan ya da iğneyi sevmeyenlere konfor sağladıklarını ifade ediyor Dr. Atay akupunktur uygulamasının yapıldığı ilk hafta kesinlikle kahve ve alkol kullanılmaması, çayın açık ve şekersiz içilmesi, tedavi boyunca sıvı tüketiminin en az 1.5 litre olması gerektiğinin altını çiziyor. Tedavi esnasında sigara içilmesi hastaya zarar vereceğinden, asla böyle bir şeye izin vermediklerini söyleyen Dr. Atay, aksi takdirde yoğun tedavi sayesinde yem yeni uyku formuna girmiş bağımlılığın bir nefes sigarayla tekrar alarma geçeceğini belirtiyor

İstek sizden destek bizden!

Her şeyden önce akupunkturla sigarayı bırakmak isleyen kişilerin karar vermelerinin önemli olduğunu vurgulayan Dr. Atay, hastaların belirli bir gün tespit edip kendi rızalarıyla bırakmaya karar vermeleri ve bunu gerçekten istemeleri gerekliğini ifade ediyor Akupunktur Uygulama Kliniğinin sloganını da "istek sizden destek bizden!" olarak açıklıyor Uygulamada, sigara içicileri son 10-12 saat hiç sigara içmeden Akupunktur Uygulama Kliniğine başvuruyorlar. Dr. Atay. üst üste üç gün akupunktur uyguladıklarını, hatta çoğunlukla üçüncü seansa gerek kalmadığını anlatıyor. "Hasta 'Ben bu işi bitirdim' diyor. Ama istiyoruz ki bir sonraki hafta da yine bir veya iki kez uygulayalım ki tekrar geri dönüş yaşanmasın" diyor.

Akupunktur sigara bırakmada en başarılı yöntem

Akupunktur yönteminin sigaradan kurtulmak isteyen herkese uygulanabileceğini belirten Dr. Atay. "Akupunktur, sigara bırakmada Dünya Sağlık Örgütü'nün kabul ettiği en başarılı yöntem olarak geçiyor. Kliniğimizin başarı oranı da yüzde 95 civarında" diyor.

"Sigarayı bırakan kişi altı ay içinde hiç sigara içmezse bağımlılık sorununu çözmüştür" diyor Dr. Atay. "Eğer altı ay içinde bir sıkıntı yaşar ve sigara isteği duyarsa, bir ya da iki kez akupunktur seansı yapabiliriz. Altı ay geçtikten sonra yeniden sigaraya dönmesi, vücudu istediği için değil, kendi tercihi olduğu içindir. Ancak Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Akupunktur Uygulama Kliniği'nde şimdiye kadar hiç böyle bir durumla karşılaşmadık Hastalarımız altı ay değil 10-15 gün sonra net bir şekilde sigarayı bırakmış oluyorlar."

Sigara yakmadan önce bir daha düşünün!

Sigara dumanında sağlık açısından zararlı olduğu tespit edilen 4.000'den fazla kimyasal madde bulunduğunu ve bunların çoğunun kanserojen olduğunu belirten Dr. Atay, sigaranın diğer zararlarını şöyle açıklıyor:

• Tütünün sarıldığı kâğıdın yanmasından dolayı açığa çıkan maddeler kanserojendir.

• Sigara, akciğer kanseri başta olmak üzere, ağız, dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, mide, pankreas, mesane, böbrek ve kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olur.

• Kalp krizi, hipertansiyon, inme, damar tıkanıklığı, akciğer hastalıkları ve ülsere sebep olur.

• Damarlar üzerinde büzüşme yaparak, ayak ülserinin oluşumuna ve arterial damar yetersizliği gibi tıkanmalara neden olabilir Buna "Burger Hastalığı" denir.

• Erkeklerde empotansa (iktidarsızlık), hamilelerde düşük yapmaya neden olabilir.
• Sigara içen kişide şeker hastalığı varsa, sinir ve böbrek hastalıklarının ortaya çıkması hızlanır.

• Sigara içilen evde yaşayan bebeklerde bazı hastalıklara daha sık rastlanır. Ani bebek ölümleri 2,5 kat kolik ağrıları 2 kat astım ve alerjik hastalıklar 5 kat daha fazla görülür Ayrıca çocuklarda zatürre ve bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonları belirgin şekilde artar. Davranış bozukluklarına daha sık rastlanır.

• Sigara içilen bir evde çocukların da sigara tiryakisi olma potansiyeli ortaya çıkar.
Araştırma sonucuna göre 15-18 yaş arası gençlerde sigaraya başlama oranı yüzde 40,11-14 yaş ve 19-21 yaşta ise yüzde 20'dir.

Sigarayı bırakınca neler olur?

• 20 dakika sonra tansiyon ve nabız normale döner.

• 8 saat sonra vücut kendini yenilemeye başlar, kan oksijeni normal düzeye çıkar.

• 24 saat sonra kalp krizi riski azalmaya başlar, bir yıl sonra yarıya düşer.

• 48 saat sonra duyu organları iyi çalışmaya başlar, tat ve koku duyusu düzelir, cilt kendini yeniler.

• 72 saat sonra akciğer kapasitesi artar, solunum rahatlar.

• 2 hafta sonra efor kapasitesi artar (yürüme, merdiven çıkma gibi). 1-9 ay içinde akciğer hücreleri yenilenir, akciğer hastalıkları riskleri azalır, öksürük ve nefes darlığı geçer.

• 5 yıl sonra ağız, boğaz, yemek borusu kanser riski yüzde 50 azalır Pankreas, mesane, rahim ağzı kanseri, sindirim sistemi ülseri riski azalır.

• Sigara, gebelikten önce ve gebeliğin ilk üç ayında bırakılırsa erken doğum, düşük yapma veya kilolu bebek doğurma riskleri içmeyenlerle aynı düzeye iner.

• Koroner kalp hastalığı riski sigaranın bırakılmasından 15 yıl sonra sigara içmeyenlerin düzeyine iner.

• Sigara içilmeyen evde yaşayan bebeklerin ve küçük çocukların solunum yolu hastalıklarına yakalanma riski azalır.

Habertürk

[Bu mesajın devamını görebilmek için kayıt olun ya da giriş yapın
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle
Moderatöre Bildir   Kayıtlı
Müslüman
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 132.039


View Profile
Re: Sigarayı bırakmanın en etkili yolu
« Posted on: 19 Haziran 2021, 00:22:41 »

 
      uyari
Allah-ın (c.c) Selamı Rahmeti ve Ruhu Revani Nuru Muhammed (a.s.v) Efendimizin şefaati Siz Din Kardeşlerimizin Üzerine Olsun.İlimdünyamıza hoşgeldiniz. Ben din kardeşiniz olarak ilim & bilim sitemizden sınırsız bir şekilde yararlanebilmeniz için sitemize üye olmanızı ve bu 3 günlük dünyada ilimdaş kardeşlerinize sitemize üye olarak destek olmanızı tavsiye ederim. Neden sizde bu ilim feyzinden nasibinizi almayasınız ki ? Haydi din kardeşim sende üye ol !.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sigarayı bırakmanın en etkili yolu rüya tabiri,Sigarayı bırakmanın en etkili yolu mekke canlı, Sigarayı bırakmanın en etkili yolu kabe canlı yayın, Sigarayı bırakmanın en etkili yolu Üç boyutlu kuran oku Sigarayı bırakmanın en etkili yolu kuran ı kerim, Sigarayı bırakmanın en etkili yolu peygamber kıssaları,Sigarayı bırakmanın en etkili yolu ilitam ders soruları, Sigarayı bırakmanın en etkili yoluönlisans arapça,
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

TinyPortal v1.0 beta 4 © Bloc
|harita|Site Map|Sitemap|Arşiv|Wap|Wap2|Wap Forum|urllist.txt|XML|urllist.php|Rss|GoogleTagged|
|Sitemap1|Sitema2|Sitemap3|Sitema4|Sitema5|urllist|
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
islami Theme By Tema Alıntı değildir Renkli Theme tabanı kullanılmıştır burak kardeşime teşekkürler... &