๑۩۞۩๑ Bilim Dunyası ๑۩۞۩๑ => Tıp Dünyası => Konuyu başlatan: Sefil üzerinde 28 Kasım 2011, 18:19:44



Konu Başlığı: İlaç gibi satılan kremler piyasadan toplanacak
Gönderen: Sefil üzerinde 28 Kasım 2011, 18:19:44
İlaç gibi satılan kremler piyasadan toplanacak

Sağlık Bakanlığı, yetkililere 'kozmetik' olarak bildirilen ancak piyasada ilaç gibi satılan kremleri toplatma kararı aldı. Gerekçe olarak, ürünün ancak ruhsatlı ilaçlardan beklenebilecek tedavi etme etkileriyle reklamının yapılıp satılmasını gösteren bakanlık, ilk adımda pazarda bile satışı yapılan 'Orjin' markalı kremi toplatmak için harekete geçti.

Sağlık Bakanlığı, 'kozmetik' olduğu yönünde bildirimi yapılan Orjin markalı ürünün, çeşitli rahatsızlıkları tedavi etme iddiasıyla piyasaya arz edildiği gerekçesiyle toplatma kararı aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Bakanlık, reklamlarda söz konusu ürünlerin ağrı, romatizma, kılcal damarlardaki kan dolaşımının rahatlaması, baş ağrısı ve auralı migrenler, boyun tutulmaları, kireçlenme ve menisküs, kas ağrıları ve bunun gibi rahatsızlıkları tedavi etme iddiasında bulunduğunu hatırlattı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Kozmetik ürünler yukarıda sayılan etkileri gösteremezler. Bu etkiler ruhsatlı ilaçlardan beklenebilecek etkilerdir ve adı geçen ürün Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış olan bir ilaç değildir. Bu isimli ürünlerin piyasadan toplanması işlemleri Bakanlığımızca başlatılmıştır. Muhtelif televizyon, radyo kanalları ve internet sitelerinde reklamı yapılmak suretiyle tedavi ettiği veya tedaviye yardımcı olduğu iddia edilerek piyasaya arz edilen ürünlere itibar edilmemesi ve rahatsızlıkları olan kişilerin öncelikle bir hekime başvurmaları halk sağlığının yararına olacaktır.'' Konuyla ilgili açıklama yapan Orjin Hijyen ve Sağlık Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ceyhan ise, bakanlığı Orjin markalı ürünleri toplatma yönünde bir kararının olmadığını savundu. Ceyhan, "Bakanlık ile şirketimiz arasında ürünlerimizin toplatılmasına yönelik herhangi bir karar mevzu bahis değildir. Böyle bir karar alınmamıştır." dedi. Ağrı ve romatizma kremi olarak tanıtılan ürün adına açılmış onlarca farklı internet sitesi bulunuyor. Piyasaya sunulan ve onlarca internet sitesinde satışı yapılan kremlerin fiyatı 70 TL ile 200 TL arasında değişiyor. Öte yandan Orjin kremi satan onlarca internet sitesi ise bakanlığın açıklamasından sonra telefonlara cevap vermiyor.

Benzer ürünler toplatılacak

Bakanlık yetkilileri, sürecin Orjin'le sınırlı kalmayacağını, başta uydu kanalları olmak üzere birçok yerde reklamı yapılan benzer ürünlerin önümüzdeki günlerde incelemeler sonucunda piyasadan toplatılacağı bilgisini verdi. Önümüzdeki günlerde başta uydu kanalları ve internet siteleri olmak üzere birçok yer, yakın takibe alınacak. Bakanlık, vatandaşlardan reklamlarla tedavi ettiği veya tedaviye yardımcı olduğu iddia edilerek piyasaya arz edilen bu ürünlere itibar etmemesini istedi. Normal durumlarda Bakanlık, kozmetik bilgilendirmesi olan ürünleri eğer şikâyet olursa Hıfzıssıhha'da inceletiyor, farklı bir durum çıkarsa yaptırım uyguluyordu. Bakanlık bu tip ürürlerde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Rekabet Kurulu ile de ortak hareket edecek.

zaman